Vémola bez šance! Rozhodčí vysvětlují, proč odvetu navzdory tlaku jasně vyhrál Kincl

Kincl Vémola Novák Borodáčová

Souboj Kincl vs Vémola 2, na který domácí scéna čekala téměř 5 let, nakonec nabídl hodně zvláštní podívanou. V podstatě celý zápas se totiž odehrával na pletivu, kam Vémola rivala tlačil, takže někteří mohli nabýt dojmu, že vyhrává. Ve skutečnosti to však bylo přesně naopak a Terminátor postupně na celé čáře prohrával. Více se k celé věci vyjádřila rozhodčí Eva Borodáčová, která k souboji zaznamenávala statistiku pro červený roh, a rozhodčí Vojtěch Novák, který souboj přímo bodoval. Názor tedy nabízí ti nejpovolanější.

Karlos Vémola, byť beze slov, stručně reaguje na souboj s rivalem Kinclem

„Na konci zápasu jsem si rozhodně nebyl jistý tím, kdo vyhrál,“ reagoval Ondřej Novotný pro MMA Shorties. „Seděli jsme u klece společně s Davidem Kozmou a tak nějak jsme se pořád bavili, jak to asi rozhodčí hodnotí. Vidí to, co Vémola dělá, jako výherní strategii a nebo jsou ty lokty a údery od Patrika to, co bude stačit? Vtipné je, že někteří skvělí bojovníci, kteří byli u klece, měli za to, že vyhrál Vémola. Dokonce i David Kozma si myslel, že Vémola vyhrává. Stejně na tom byla i spousta dalších. Já však nejsem rozhodčí. V hloubi duše jsem si však říkal, že v duchu moderního MMA by měl být Patrik vítěz.“

„Je strašně zajímavé vidět, ale nechci je jmenovat, protože jsem jim to slíbil, kdo všechno si myslel, že Karlos vyhrál. Kozmu jste v přenosu slyšeli. Bylo tu spoustu zajímavých bojovníků i z velkých organizací. Je to zajímavé,“ pokračoval pak Novotný i na streamu po turnaji.

 


  

Jak to viděli rozhodčí?

„Včerajší hlavný zápas večera medzi Patrikom Kinclom a Karlosom Vémolom som mala za úlohu sledovať z polohy zaznamenávania štatistiky pre červený roh, v tomto prípade pre Patrika. Vždy teda sledujem aktivitu, len jedného zápasníka, na ktorú sa sústredím. No pochopiteľne vidím priebeh celého zápasu a v tomto prípade si dovolím tvrdiť, že zo strany Karlosa išlo o učebnicový príklad, ako sa zápas na body vyhrať nedá. V plnej miere sa stotožňujem s jednohlasným rozhodnutím bodových rozhodcov, v ktorom bol Patrik Kincl jasným víťazom spomínaného duelu. Prvé pravidlo, na základe ktorého je u mňa rozhodnutých prakticky 99 % zápasov, je efektívny striking, alebo grappling. Čo sme v tomto zápase videli bol efektívny striking zo strany Patrika Kincla a veľmi neefektívny grappling zo strany Karlosa Vémolu. 

V tzv. “moderných” pravidlách MMA bol výraz DAMAGE, nahradený slovom IMPACT. Slovo impact si v tomto prípade môžeme vyložiť vo význame dopadu/vplyvu. Tento výraz sa začal používať najmä preto, aby sme komplexnejšie pristupovali k povahe zápasenia ako takého a hodnotili rôzne aspekty, ktoré fighteri v zápasoch používajú. Nejde len o spôsobenú fyzickú “škodu”, ale aj o elimináciu súperových útokov a zlomenie jeho chuti v tom zápase byť.
   

Zjednodušene, pre budúcnosť, teória, že niekoho budem 5 min pučiť na pletive, neúspešne sa dookola pokúšať o takedown, popri tom inkasovať XY signifikatných a bežných úderov, mi zaručí výhru v kole, je založená na chybnej interpretácii pojmu efektívny grappling a je teda chybná,“ vysvětlila Eva Borodáčová pro MMA Shorties.

Právě Eva je skvělým příkladem toho, jak se z fanynky MMA může stát bojovnice a poté přední domácí rozhodčí. Asi nikdo, co do rozhodcovské pozice, na naší scéně nezaznamenal tak raketový růst, jako právě Eva, která už patří k rozhodcovským stálicím OKTAGONu.
  

Včera jsem se pracovně zúčastnil zatím největšího galavečeru v mé historii bodového rozhodčího, kterého se zúčastnilo přes 20 000 diváků v O2 Aréně a statisíce diváku u TV. OKTAGON MMA 43 Vémola vs Kincl.

Dostal jsem důvěru bodovat všechny 3 hlavní zápasy. Obě čtvrtfinále Gamechangeru i Main Event, za což moc děkuji.

Včerejšek opět ukázal, jak moc jsou pravidla v MMA složitá nebo jednoduše nepochopená. Po vyřčení verdiktu 50 – 45 v mém případě jsem viděl překvapené tváře kolem sebe, ať už v řadách zápasníků, trenérů nebo jiných lidí v bublině kolem bojových sportů.

Výklad efektivity strikingu a grapplingu přesně ukázal tento hlavní zápas Kincl vs Vémola 2. Vémola měl tlak, měl aktivitu, měl střed klece, ale to nejdůležitější, co neměl, byl efektivní grappling a už vůbec ne striking.
   

Jeho pokusy o TKD neměly žádný dopad, damage nebo potenciál cesty k ukončení zápasu. Jakkoli tomu chcete říkat, tak to tam nebylo. Snažil jsem se najít cokoli, co bych mohl ohodnotit ve prospěch Karla, ale nic, co by splňovalo podmínky, jsem nenašel.

Je pravda, že efektivita strikingu Patrika Kincla v prvním a druhém kole taky nebyla bůhví jaká (co jsme zvyklí z jiných zápasů), ale oproti Karlovi pořád velmi výrazná a s každým pozdějším kolem se stupňovala.

Je vidět, že osobnosti MMA světa se neshodnou na tom, co probíhalo v kleci, ale my bodoví rozhodčí jsme byli naprosto na jedné lodi a přesvědčení, co se tam děje.

V 95 % případů se shodneme kdo dané kolo vyhrál a těch 5 % jsou prostě tak vyrovnaná kola, že rozdíl toho, kdo vyhrál, je jeden úder, jedna grapplingová akce nebo pocit rozhodčího, které údery jsou tvrdší. (Samozřejmě jsme lidi a to, že někdo udělá jako rozhodčí větší či menší chybu, se prostě stává a stávat bude)
   

MMA komunita nám vyčítá těchto 5 %, které jsou v naprosté většině rozhodnuta dle pravidel avšak jinému soupeři dle úhlu pohledu.

Ovšem tato stejná komunita se téměř nikdy neshodne co se dělo v těch 95 % připadů, kdy my sudí jsme jasně přesvědčeni všichni stejně, kdo kolo vyhrál. A to přesně ukázal tento zápas.

Prosím, myslete na to až zas budete psát hlouposti o nás, co tomu obětujeme někdy mnohem víc než dostáváme. Nicméně je fajn vidět jaký to je mainstream a jaký o to je zájem. Díky za to,“ doplnil pak na svém FB profilu obsáhlé vyjádření i přímo bodový rozhodčí Novák, který duel nabodoval 50-45 pro Kincla.
  

Co nás čeká dál?

17.6. Oberhausen – OKTAGON 44: Prozatímní Startovka

Langer vs Poppeck – zápas o prozatímní titul polotěžké váhy 

Eckerlin vs Primera 

Veličkovič vs Jungwirth 

Grabinski vs Michalidis 

Dyrschka vs ? 

Xavier vs Strezlczyk

Polívka vs Khajevand

Siwiec vs Hathaway 

Paradeiser vs Fischer 

29.7. Praha Štvanice – OKTAGON 45

17.9. Frankfurt – OKTAGON 46

7.10. Bratislava – OKTAGON 47

Peňáz vs Čepo 


2 komentáře na “Vémola bez šance! Rozhodčí vysvětlují, proč odvetu navzdory tlaku jasně vyhrál Kincl”

  1. Pingback: Vémola měl bohužel špatné informace! Trenér bere vinu na sebe | MMA Shorties

  2. Pingback: Turnaj OKTAGON 43 nakonec přinesl i jedno ukončení kariéry | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *