UFC zavádí tři nová zásadní pravidla! Přizpůsobí se i ostatní organizace?

MMA

Association of Boxing Commissions (ABC) změnila pravidla MMA způsobem, který by měl faulovaným bojovníkům v UFC a také v dalších organizacích docela pomoci. Víme, že pravidla MMA se nějakým výrazným způsobem nemění, ale nyní jsme dostali hned tři nová pravidla, která celkem výrazně ovlivní dění v oktagonu.

Jak se k poslednímu příběhu s Růžičkou vyjádřila firma, v jejíž pobočce mělo ke konfliktu dojít?

Erik Magraken informoval, že Asociace boxerských komisí schválila dvě nová zásadní pravidla (a upřesnila třetí), která rozhodně ovlivní dění v oktagonu. ABC na svém zasedání minulý týden přijala 2 nová pravidla, která budou mít dopad na UFC. Bojovníci budou mít přístup ke cutmanovi poté, co byli faulováni nebo jim náhodný úder rozsekl hlavu. Bojovníci budou mít také více času na zotavení po eye poku (píchnutí do očí), než je vyšetří lékař.  

1) Bojovníci budou mít přístup ke cutmanovi poté, co byli poškozeni „tržným“ faulem nebo náhodným úderem do hlavy, který jim způsobil cut. V tuto chvíli museli zápasníci počkat na konec kola a pouze o přestávku je cutman mohl ošetřit. 



„Když dojde k faulu – ať už se jedná o střet hlavou na hlavu, nebo o nějaký nedovolený úder a (bojovník má) tržnou ránu, budou mít nyní bojovníci až pět minut na to, aby se z této rány zotavili. Během této doby může do ringu nebo klece přijít cutman a může toto zranění ošetřit. Nemůže ošetřit nic jiného, ale může ošetřit pouze ránu. Podle starých pravidel musel bojovník pokračovat v zápase, vydržet do konce kola a teprve pak mohl přijít cutman. Nyní to změnili tak, že cutman může řešit zranění okamžitě, aby měl bojovník větší šanci pokračovat v zápase,“ vysvětlil na Twitteru Erik Magraken.

2) Druhé pravidlo se týká „tradičních“ šťouchanců do očí neboli eye poke. „Objasnění toho, jak by měli rozhodčí a lékaři u ringu (oktagonu) spolupracovat po faulu při šťouchnutí do oka. Toto vyjasnění pomůže zajistit, aby některé zápasy nebyly po faulu předčasně ukončeny, aniž by byl bojovníkovi poskytnut dostatečný čas na případné zotavení. Když dojde k faulu na oko, je vyhlášen timeout a zápasník má až pět minut na zotavení, ale zde jsou nové nuance.




„Zaprvé rozhodčí nyní můžou dát postiženému bojovníkovi studený obklad, který přiloží na oko, aby mu poskytli nějaký čas na zotavení. Po 60 až 90 vteřinách, pokud obklad nezabere, tak přijde do ringu (oktagonu) lékař a zhodnotí zápasníkův stav. Nová pravidla jsou navržena tak, aby bojovníkovi poskytla nějaký čas na zotavení a dala mu alespoň něco na zotavení a pak nechala lékaře, aby se na věci rychle podíval, ale, ne aby se hned ptal, jestli zápasník vidí.“

3) Třetí schválené pravidlo kodifikuje formulaci týkající se volného uvážení rozhodčího, kdy oddělit „zdržující“ bojovníky. „Umístění bojovníků pro opětovné zahájení boje po varování za faul, lékařské prohlídce nebo odečtení bodů: Záměr: Bojovníkovi by nikdy nemělo být umožněno zlepšit si pozici na základě faulu. Když bojovník, který je v nevýhodné pozici, fauluje a rozhodčí musí akci zastavit – pokud toho lze rozumně dosáhnout, měl by být bojovník napomenut – nebo by měl být odečten bod a zápasníci by se měli vrátit do svých pozic.

Pokud bojovník, který je ve výhodné pozici, fauluje a rozhodčí musí akci zastavit kvůli varování, lékařskému vyšetření nebo odečtu bodů, měl by faulující bojovník při obnovení zápasu ztratit výhodnou pozici. Všimněte si, že termíny „zvýhodněný“ nebo „znevýhodněný“ se ne vždy rovnají horní nebo dolní pozici. Příkladem může být bojovník, jehož strategií je vyhýbat se postoji a stáhnout soupeře do gardu, aby zvýšil šance na dosažení submise. Pokud bojovník nahoře fauluje, může být vhodnější vrátit ho do pozice na zemi.“ 

„Podstatou pravidla je, že bojovník by neměl získat výhodu tím, že fauluje, a bojovník by neměl být znevýhodněn tím, že je na něj spáchán faul.“






Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *