UFC poskytla další podrobnosti o novém systému anti-dopingového testování

Situace mezi organizací UFC a anti-dopingovou agenturou USADA se v posledních dnech hodně přiostřila. USADA totiž oznámila, že od 1.1.2024 končí s testováním bojovníkům, protože se vztahy s ligou mistrů značně poničily, za což prý může i situace kolem Conora McGregora. To však Dana White kategoricky odmítl a do agentury se naopak ostře pustil. Organizace UFC totiž dává sportovcům jasně najevo, že nový sytém bude hodně podobný tomu starému, tudíž by zde neměly panovat obavy.


Loupež? Podívejte se, jak vypadalo bodování zápasu Fury vs Ngannou

UFC se na začátku tohoto měsíce postarala o velký rozruch, když oznámila, že od 1. ledna 2024 již nebude pokračovat v programu testování dopingových látek s agenturou USADA. Tuto informaci původně zveřejnila sama USADA v tiskové zprávě, v níž oznámila návrat superhvězdy bojových sportů Conora McGregora do okruhu testovaných sportovců UFC. 

Zatímco USADA vysvětlovala rozchod obou společností napětím způsobeným McGregorovým odstoupením z programu – zřejmě proto, aby se mohl věnovat alternativním metodám rekonvalescence po zlomenině nohy, kterou utrpěl proti Dustinu Poirierovi na turnaji UFC 264 v roce 2021. Záhy však vyšlo najevo, že samotná UFC oznámila své rozhodnutí neprodloužit smlouvu s agenturou pro testování drog v konferenčním hovoru s generálním ředitelem USADA Travisem Tygartem.

Krátce po prohlášení USADA o UFC & McGregorovi vyslala organizace UFC protidrogového šéfa Jeffa Novitzkého a obchodního ředitele Huntera Campbella, aby situaci objasnili. Oba muži nastínili řadu stížností, které největší světová MMA organizace zřejmě nějakou dobu tajila. Vedle tvrzení, že USADA špatně zacházela s Conorem McGregorem a zřejmě špatně řešila jeho pauzu, také tvrdili, že se společností bylo obtížné jednat – nejen pro UFC a její zápasníky, ale zřejmě i pro sportovní komise.

Nowitzky i Campbell také tvrdili, že UFC osobně financovala vylepšení systému USADA, a to částkou 1,8 milionu dolarů, jen aby se za svou investici dočkala de facto ničeho. Šlo o poměrně obsáhlý výčet toho, co organizace zřejmě považovala za dlouhodobé selhání. Až se skoro zdá překvapivé, že spolupráce trvala tak dlouho. Velkou otázkou nyní je, co bude dál? 

Zatímco Novitzky a Campbell uvedli několik podrobností o tom, co UFC plánuje v souvislosti s budoucností testování na drogy, v nedávném e-mailu, který serveru Bloody Elbow poskytlo několik zápasníků UFC, poskytli důkladnější plány toho, co bude následovat. Zdá se, že hlavní věcí, kterou chce UFC svým bojovníkům sdělit, je, že program, jak ho zažívají, zůstane z velké části nezměněn. 

UFC tedy bude stále provádět namátkové dopingové testy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce a bude vycházet ze stejného seznamu zakázaných látek, který používala USADA. Byly učiněny narážky na možné budoucí změny politiky, ale pouze ve zmínce, že „pravidla programu zůstanou obecně stejná a budou  zveřejněna v předstihu před přechodem na nový systém“. 

Za zmínku stojí, že v rámci tohoto nového programu UFC najala bývalého vysoce postaveného agenta FBI George Pira, který bude na program dohlížet a bude mít podle svých slov „veškeré rozhodovací pravomoci“, přičemž tato role má kopírovat rozhodování USADA o pokutách a suspendacích pro sportovce, kteří se provinili proti dopingu. Ačkoli se zdá, že Piro nemá žádné zkušenosti s PED nebo sportem, má dlouhou historii v oblasti vymáhání práva.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *