Sílí vliv diktátora Ramzana Kadyrova v UFC? Vše tomu bohužel nasvědčuje

Kadyrov

Probíhající konflikt mezi Izraelem a Hamásem posloužil jako lakmusový papírek pro UFC – organizaci, která se dlouhodobě prohlašuje za zastánce svobody projevu. Prezident UFC Dana White v průběhu let prohlašoval, že organizace nikdy neohrozí svobodu projevu bojovníků. To se ale změnilo po sobotním galavečeru UFC 294 v Abú Dhabí.


Khamzat Chimaev má sakra velký problém a tím pádem má problém i UFC

„Když se podíváte na UFC, jsme skutečně globální podnik. Lidé z celého světa čelí věcem, které by jiní lidé nikdy nepochopili,“ řekl White v roce 2020 uprostřed celosvětových nepokojů kvůli pandemii Covid-19 a protestů po vraždě George Floyda. „Mít možnost říkat lidem: ‚Nemůžeš se projevit‘, ať už jde o hněv, štěstí, strach – to je šílené. To bychom nikdy neudělali. Nikdy bychom se o to nepokusili.“

UFC nedávno necenzurovala brazilského bojovníka Michela Pereiru, který po útoku Hamásu přišel na svůj zápas zahalen izraelskou vlajkou a vyjádřil státu podporu. Nicméně když bojovníci o týden později vyjádřili solidaritu s Palestinou, byla jejich podpora z různých platforem UFC vyškrtnuta. Organizace zřejmě moc dobře ví, proč tyto projevy cenzurovat. Kromě toho, že UFC cenzuruje propalestinské názory, se organizace zřejmě vyhýbá americkým sankcím tím, že pořádá zápasy, v nichž vystupují sportovci napojení na čečenského válečného vůdce Ramzana Kadyrova, v Abú Dhabí místo na půdě USA, protože zde by zápasníci nedostali vízum. 
Sobotní akce UFC 294 se zúčastnilo hned pět bojovníků s vazbami na Kadyrova, jehož seznam zločinů zahrnuje dobře zdokumentované čistky sexuálních menšin, mimosoudní popravy, nucená zmizení, nucené odvody a otřesné násilné činy k potlačení všech forem nesouhlasu. Tři z těchto bojovníků – Khamzat Chimaev, Magomed Ankalaev a Said Nurmagomedov – jsou oficiálními členy diktátorova zápasnického týmu Akhmat MMA a objevili se na hlavní kartě UFC 294. V prosinci 2020 vydal Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí Spojených států sankce namířené proti Kadyrovovi a jeho zápasnickému klubu Akhmat MMA.

Podle OFAC jsou opatření proti Kadyrovovi a Akhmat MMA široce koncipované tak, že zakazují „jakýkoli příspěvek nebo poskytnutí finančních prostředků, zboží nebo služeb blokovanou osobou, ve prospěch blokované osoby nebo přijetí jakéhokoli příspěvku nebo poskytnutí finančních prostředků, zboží nebo služeb od takové osoby“. Tyto sankce jsou prvním případem, kdy se nějaká země zaměřila na Kadyrovovy investice do sportu, a otevírají tak cestu vládám k prověřování jeho vazeb na americké sportovce a organizace, jako je UFC.
Když o tom uznávaný novinář Karim Zidan psal pro The New York Times, UFC v oficiálním prohlášení tvrdila, že její bojovníci jsou nezávislí a že s nimi uzavírá smlouvy přímo, bez prostředníků. Organizace také uvedla, že nemá žádné spojení s Akhmat MMA a že dodržuje všechny zákony a předpisy. Nicméně se zdá, že několik bojovníků UFC spojených s Kadyrovem se od té doby snaží dostat do Spojených států. Zápasník polo-těžké váhy UFC Maxim Grishin, který je oficiálně spojen s Kadyrovovým zápasnickým klubem Akhmat MMA, v loňském rozhovoru prozradil, že má problémy se získáním víza do USA. 

„Bylo mi od organizace řečeno, že je lepší nespojovat se s klubem Akhmat, jehož jsem zástupcem,“ řekl Grishin v rozhovoru pro Match TV, který převzala i anglicky psaná státní zpravodajská stanice Russia Today. „Ale není to jen smlouva, máme bratrské vztahy. Považoval jsem to za zbabělé. Sport je oddělený od politiky, proč bych měl něco tajit? Já nedělám nic špatného vesmíru, proč by měl vesmír dělat špatné věci mně?“ řekl Grishin. Ale je vidět, že se pro sportovce spojené s Akhamtem vždycky nějaká cestička najde…

Možná právě i tyto problémy „donutily“ organizaci UFC, aby prodloužila a rozšířila partnerství s Blízkým východem, kde by měla v příštím roce uspořádat více turnajů. Jde o pouhou touhu zámožných šejků pořádat velkolepé turnaje na Blízkém východě, nebo je zatím zcela něco jiného? 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *