Khamzat Chimaev má sakra velký problém a tím pádem má problém i UFC

Chimaev

Na turnaji UFC 294 jsme po více než roce znovu viděli v akci Vlka Chimaeva, který naposledy zápasil v září 2022, kdy naprosto zničil Hollanda. Poté se hlásil o všemožné soupeře, ale do klece se dostal až nyní. Původně měl bojovat s Costou, ale toho nahradil Usman, kterého Vlk porazil na body. V návaznosti na souboj se mluví o titulové šanci se Stricklandem, ale má to jeden velký háček, kvůli kterému Khamzat v poslední době zápasil jen velice málo.


 

Dojemný projev? Spíš touha po krvi a smrti! Podívejte se, co Chimaev řekl v čečenštině

V rozhovoru s Chimaevovým trenérem, který byl zveřejněn několik hodin před zápasem s Usmanem, bylo totiž potvrzeno, že Khamzat nemůže volně cestovat kvůli svému ruskému pasu a probíhající válce proti Ukrajině. K tomu se přidává i velká kaňka v podobě Chimaevova hodně důvěrného vztahu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Americká vláda totiž uvalila na Kadyrova a jeho spolupracovníky přísné sankce kvůli rostoucímu seznamu mezinárodních válečných zločinů.

„Vzhledem k této situaci, kdy probíhá válka, je pro kohokoli těžké cestovat po světě s ruským pasem,“ uvedl pro MMA Fighting Chimaevův trenér Alan Nascimento. „Zvláště pro Čečence. Nebudu zabíhat do podrobností, ale každý, kdo zná historii a sleduje dění ve světě, ví, že se všichni snaží Rusko zahnat do kouta sankcemi. On tím žije.“

    

Vlk nedávno emigroval do Dubaje, kde obdržel své desetileté vízum z Abu Dhabí. Nascimento uvedl, že doufá, že by mohlo dojít k nějaké dohodě, kdy by Khamzat mohl cestovat na nějaký cestovní doklad do USA. To zní slibně, ale ani nový pas nemusí stačit, pokud americké ministerstvo zahraničí zůstane v obraze, jak blízko k sobě Chimaev a Kadyrov mají. Na turnaji UFC 294 byli dokonce Kadyrovovi dva synové v Khamzatově rohu.

Souboj Strickland vs Chimev se tak bude muset nejspíš odehrát mimo americkou půdu s tím, že následně hrozí, že bude mít liga mistrů šampiona, který bude moct zápasit jen v některých regionech, což je poměrně velká komplikace.

    

Chimaev se v prvním kole nejspíš zranil

„Cítím se dobře, jsem rád, že jsem souboj vyhrál. Mohu jet domů a být šťastný. Bohužel mám za to, že jsem si v prvním kole poranil ruku. Vypadá to na zápěstí. Bál jsem se pak tolik wrestlit. Bolelo to. Nemohl jsem si však dovolit vzdát. Prostě jsem se kousl a pokračoval jsem. Pokud to nebude zlomené, tak budu pokračovat v tréninku. Budu trénovat tak či tak, ale uvidíme, jak dopadnou vyšetření. Hodně to bolí, ale teprve zjistíme, co s tím je,“ vysvětlil Chimaev po souboji, že si v prvním kole poranil ruku, kvůli čemuž pak měl hodně omezené možnosti. Navíc se zdálo, že Vlk nechal v prvním kole hodně sil, čehož Usman využil, aby trefoval a přeci jen duel trochu zdramatizoval.

„V prvním kole jsem věřil ve výhru, ale ukázalo se, že tam se mnou vydrží klidně tři kola. Usman je tvrdý, takže to byl sakra těžký zápas. Jsem však za to vlastně rád, protože přesně takové zápasy ze mě udělají ještě lepšího bojovníka.

   

Byl jsem připravený na cokoliv. Nakonec je jedno, kdo přede mnou stojí. Soustředím se na sebe a na to, co udělám. Není to o tom, že bych se nějak upínal na soupeře. Snažím se do zápasu dát vždy všechno. Teď to byl Usman, uvidíme, kdo to budě příště. Boj je boj. Samozřejmě bych rád bojoval o titul. Musím k tomu porazit Stricklanda. To bude můj další zápas.“

Chimaev sice znovu ukázal, že je jen člověk, ale i přesto získal další důležitou výhru, která mu vysloužila titulovou šanci.