Příběh zápasníků UFC: Jak se z bratrů kriminálníků stali důvěrníci krále?

Azaitar

Častá nepřítomnost marockého krále Mohammeda VI. na trůně spolu s jeho vztahem s MMA bojovníky s kriminální minulostí se staly zdrojem kontroverzí v marockém politickém režimu. Když nedávno zasáhlo pohoří Vysoký Atlas nedaleko marockého města Marrákeš silné zemětřesení, král Mohammed VI. se nacházel v Paříži, kde panovník obvykle tráví svůj „volný“ čas. V jeho přítomnosti se stále více objevují zápasníci, kteří jsou součástí UFC a jeden z nich se představí na dnešním galavečeru UFC 294. Novinář Karim Zidan dokonale zmapoval tamní problematiku.


Lajoš Klein odhaluje svůj aktuální plán! Jaké hvězdné jméno má v hledáčku?

Přestože se snášela kritika rychlosti a efektivity marocké reakce na zemětřesení, vláda nakonec vydala první veřejné prohlášení, v němž tvrdila, že katastrofě byla věnována rychlá pozornost a že záchranné práce jsou v plném proudu. Král Mohammed VI. vydal v reakci na zemětřesení během prvního pracovního zasedání také řadu pokynů, mezi nimiž bylo i zřízení ministerského výboru, který bude dohlížet na rekonstrukční práce. 

Velká část kritiky ohledně vlažné reakce vlády na krizi směřuje na krále, který často tráví měsíce mimo palác na místech, jako je Gabon a Francie. Jeho nepřítomnost přišla v době, kdy se země potýkala s vysokou inflací, stagnujícím hospodářským růstem, suchem a naposledy s ničivým zemětřesením, jaké země nezažila v minulém století. Kromě častých absencí krále se zdrojem kontroverzí v marockém politickém režimu stalo i jeho spojení se zápasníkem UFC Abú Bakrem Azaitarem a jeho bratry.

Tři bratři

Bojovníci slouží jako osobní trenéři panovníka a jeho důvěrníci na zahraničních cestách, přestože jejich kriminální minulost je dobře zdokumentována. Tři bratři Azaitarové – Abu, Ottman a Omar – se narodili marockým přistěhovalcům na předměstí německého Kolína nad Rýnem, kde navštěvovali kontroverzní islámskou školu financovanou Saúdskou Arábií a podezřívanou z „lákání islamistů do Německa“. V roce 2003 byla škola vyšetřována kvůli údajným vazbám na teroristickou síť al-Káida a další fundamentalistické skupiny. V témže roce se Abu a Omar Azaitarovi – v místních médiích tehdy známí jako „brutální dvojčata“ – objevili před soudem pro mladistvé, aby čelili obvinění z ublížení na zdraví a skupinové krádeže. 

Abu, kterému bylo v té době 17 let, byl obviněn z toho, že před krádeží vozu Ferrari polil podnikatele benzínem. V červnu 2004 byl odsouzen ke dvěma letům a třem měsícům vězení. V roce 2006 byl propuštěn, ale tím jeho problémy se zákonem neskončily. Krátce po propuštění byl Azaitar obviněn z násilného napadení své přítelkyně na vánočním trhu, kterou opakovaně udeřil pěstí, až jí praskl ušní bubínek. 

V roce 2007 Abu Azaitar začal s MMA, kde debutoval na místní německé scéně. Mezitím se spřátelil s místními rappery a celebritami a údajně byl spojován s různými německými gangy. Status slavného bojovníka UFC však upevnilo až jeho nepravděpodobné přátelství s králem Mohammedem VI, které začalo v roce 2018, krátce poté, co se král v tichosti rozvedl s princeznou Lajlou Salmou. Podle zpráv marockých médií se král Mohammed VI. chtěl s Abuem a Ottmanem setkat kvůli jejich úspěchům v MMA (Abu byl prvním marockým občanem, který podepsal smlouvu s UFC, zatímco Ottman v té době získal titul Brave FC v lehké váze a prodloužil svou neporazitelnost na 10-0). Bratři se stali častými návštěvníky krále, který je bral na dovolenou a později jim umožnil přestavět jeden z nevyužívaných paláců v Tangeru na sportovní klub.

Jak se přátelství bratrů Azaitarů s králem prohlubovalo, začali v marocké vládě zastávat více oficiálních funkcí. V roce 2018 se Abú Azaitar údajně stal předsedou organizačního sdružení Zelený pochod – skupiny zodpovědné za každoroční oslavy připomínající datum 6. listopadu 1975, kdy 350 000 Maročanů pochodovalo na Saharu na protest proti sto let trvající španělské okupaci Západní Sahary. Oslava má obvykle podobu fotbalového galavečera, v němž vystupují mezinárodní fotbalové hvězdy jako Luis Figo, Rivaldo a Rafael Marquez, a je kritizována jako pokus „sportovně omýt“ marockou okupaci Západní Sahary a odvrátit pozornost od porušování lidských práv.

Velká podpora krále

Král Mohammed na oplátku za jejich loajalitu bratrům vyjádřil podporu. Když Omar Azaitar v červenci 2019 otevřel v Tangeru fastfood s hamburgery, král tam poslal svého syna, prince Hassana, aby se tam najedl a pomohl restauraci propagovat. Přátelství bratrů Azaitarů s králem Mohamedem VI. také pomohlo jejich kariéře. Například poté, co se Abu Azaitar dozvěděl, že má kvůli své kriminální minulosti problémy se vstupem do Spojených států, se král údajně rozčílil a rozhodl se zasáhnout, aby pomohl bojovníkovi zajistit vízum, což se mu nakonec podařilo.

Postupem času vliv bratrů Azaitarů stále rostl. Když zemřela jejich matka, král jim dovolil, aby ji pohřbili v areálu paláce v Tangeru. Pomohl jim získat cenné nemovitosti a umožnil jim přístup ke svým značným zdrojům. „Používají vojenské tryskáče, mají neomezenou moc fungování v paláci, mohou do garáží, kde si vyzvednou auta, která chtějí,“ řekl časopisu The Economist jeden z královských zasvěcenců. „Je to opravdu hodně bizarní.“

Tento nově nabytý vliv rozzlobil makhzen (řídící instituce v Maroku), státní aparát a prodlouženou ruku monarchie složenou z volených a jmenovaných úředníků – předních podnikatelských a politických elit. Ti však byli bezmocní zastavit krále, který údajně bral bojovníky na večírky na Seychely a trávil s nimi čas na jachtě katarského emíra. Stali se dokonce královými strážci, kteří rozhodují o tom, kdo dostane audienci u krále. 

Marocký server Hespress, označil Azaitary za „časovanou bombu“ připravenou „explodovat Maročanům do tváře“ a zeptal se: „Jakou roli hrají Azaitáři na politické a společenské scéně v Maroku? Do jakého slepého tunelu Maroko táhnou?“ 

Král se sice vrátil na trůn a zdá se, že se mu daří zemi vyvést ze současné kalamity, není však jasné, jak dlouho bude schopen udržet svůj ležérní přístup k vládnutí. Mezitím se marocká elita stále znepokojuje panovníkovou nepřítomností, jeho zjevným nezájmem o řízení země a jeho pokračujícím vztahem s Azaitary – poslední z těchto témat zůstává významným tématem rozhovorů v celé zemi….

 






1 komentář na “Příběh zápasníků UFC: Jak se z bratrů kriminálníků stali důvěrníci krále?”

  1. Pingback: UFC 294 Makhachev vs Volkanovski 2: Analýza, Tipy a Sázky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *