Poznej život a historii známého bojovníka #7: Michal Blackbeard Martínek

Martínek

V souvislosti s dalším KSW turnajem vám ve spolupráci s naší posilou Romanem B. přinášíme nepravidelnou rubriku, ve které bychom chtěli relativně podrobně rozebírat životy a historii známých zápasníků. Právě v návaznosti na blížící se akci je dalším takovým bojovníkem Michal „Blackbeard“ Martínek, který má zatím v rámci KSW bilanci 1-1 a už dnes se může přiblížit k titulovému zápasu v těžké váze.


 

Mikulášek není jediný! Hodně přísný trest od OKTAGONu dostal i rozhodčí Müller

Michal “Blackbeard” Martínek 10-4-0

Věk: 33 let

Váha: 110 kg

Výška: 189 cm

Rozpětí paží: 203 cm

Rodiště: Praha

Váhová kategorie: Těžké váha

Tým: Reinders MMA, Ankos MMA Poznaň

Trenéři: André Reinders

instagram: michal_blackbeard_martinek

Silné stránky: boxing, wrestling, pohyb

Rekord: 10 výher, 4 porážky

6 výher TKO/KO

4 ukončení v prvním kole

Pouze 2 prohry na TKO/KO

Resumé ve velkých organizacích:

1-1 KSW (2022)

1-2 ACA (2020 – 2021)

0-1 DWCS (2019)

7-0 OKTAGON MMA (2016 – 2019)

Ve sportu od útlého dětství

Michalovy začátky se sportem byly pro typické pro mladého kluka z Česka a hádáte správně, že jeho první tréninky byly na ledě zimního stadionu. Poprvé šel na led jako pětiletý, když nastoupil do Sparty Praha. Co však nebylo typické bylo to, že na rozdíl od většiny, on dokázal uspět v této náročné disciplíně, když už jako dorostenec okusil extraligu za pražskou Slavii. To byl však jen začátek, jelikož poté odehrál více než 135 utkání v extralize juniorů za Mladou Boleslav a Opavu. Na této úrovní se věnoval hokeji celých sedm let od roku 2004 až do roku 2011! Pražský rodák hrál na postu defenzivního obránce a nejednu sezonu se mu podařilo získat i více než 30 trestných minut, mladý Michal si nenechal jen tak něco líbit. O jeho zarputilosti a neústupnosti mluví také to, že právě z těchto důvodu neskončil na dráze profesionálního hokejisty. Svůj podíl na tom měl i legendární trenér Vladimír Růžička, kterého by však budoucí šampion MMA raději nikdy nepoznal.

Z ledu na dveře a ze dveří do klece

Jedna z věcí, která vousatému obrovi na ledě chyběla, bylo to, že nemůže sundat rukavice a se soupeřem si to chlapsky vyříkat. Rukavice nemůže sundat ani teď, nicméně za “chlapské vyříkání” je už místo trestnými minutami odměňován finančně. Začátky však nebyly tak růžové, jak to vypadá. Michal po ukončení hokejové kariéry studoval vysokou školu a jako každý správný študák neměl peněz zrovna na rozdávání – někteří čtenáři si možná vybaví vousatého vyhazovače z pražského baru v ulici V kolkovně. Právě na dveřích přišel ke své přezdívce Blackbeard, jak ho často označovali turisté ze zahraničí. A jak se vlastně dostal k MMA a bojovým sportům jako takovým? Jako malý sledoval s tátou a dědou zápasy legendárních zápasníků K1 jako Badr Hari nebo Alistair Overeem.

Jeho první osobní kontakt nastal ve 13 letech, když jej děda brával do Edenu na boxerskou ligu. Záliba v bojových sportech v něm byla už od malička a když začal po nocích dělat na dveřích, tak mohl přes den dohánět to, co dříve dělat nemohl – naplno se věnovat bojovým sportům. Michal sám o sobě říká, že nedokáže sport dělat rekreačně a jelikož byl celý život zvyklý trénovat dvoufázově, bylo jasné, že se z něj klube budoucí profesionální bojovník. Jeho původní ambice nebyly bojovat v kleci, zajímal ho boj jako takový a chtěl být dobrý ve své práci vyhazovače. I proto si zkusil několik amatérských zápasů v MMA pod gymem Olymp Praha. Po rozpadu gymu se potkal s André Reindersem, který ho pozval na trénink k sobě a dotlačil ho k tomu, aby si to zkusil mezi profíky. Jedinou podmínkou Michala bylo, že už nechce zápasit v polotěžké váze jako mezi amatéry, že nechce omezovat svůj apetit dietami a bude startovat v těžké váze.

Shortnotice na startu kariéry

První profesionální zápas měl v roce 2016 se Sašou Uhlířem v Ostravě. Uhlíř měl na kontě už dva zápasy mezi profíky s rekordem 1-1 a shodou okolností jeho poslední zápas byla prohra nad budoucím soupeřem Michala Viktorem Peštou. Michal měl už nějakou zkušenost z amatérských zápasů a tréninků z Reinders MMA, v prvním kole si poradil s tlakem zády k pletivu a rozdal pár nepříjemných roundkicků. Na konci prvního kola se mu podařilo soupeře hodit a Uhlíře zachránil až gong ukončující první kolo. Ve druhém kole zúročil své kardio z aerobiku a spinningu a ukončil 42 letého soupeře na ground and pound

Michal Martínek vs Alexander Uhlíř (2016)

 

S Oktagonem od začátku

Cesta k titulu prvního šampiona Oktagonu

Po třech výhrách v roce 2017 a celkových 4 výhrách ze 4 zápasů v Oktagonu si Michal šel jasně pro titulovou šanci. V březnu čelí v Ostravě svému dosavadnímu nejtěžšímu soupeři Kristofovi Nataškovi s rekordem 11-5, který se utkal se světovým Attilou Véghem nebo s českým bijcem Alexem Cvernou. Po nepříjemném “kulečníku” v prvním kole byl Nataška schopen pokračovat a Michal nakonec vyhrál na body u všech bodových rozhodčích. Po čtyřech měsících se Michal dostává k titulovému zápasu když se podruhé setkává s Danielem Dittrichem opět na pražské Štvanici. V prvním kole měl jasně navrch Blackbeard, ačkoli necelou minutu strávil na zádech, dokázal se přetočit a znovu postavit. Ve druhém kole dostal Dittricha na zem, na které byl aktivní, což však rozhodčí v kleci Jan Voborník vyhodnotil jinak a zápasníky postavil. Po povedeném strhu soupeře se šikovně přetočil a dostal do výhodnější pozice, ve které sypal údery až do konce kola. Ve třetím kole si opět Dittricha hodil a dotloukl jej ze sidu až do ukončení na TKO! Michal Martínek se stává prvním šampionem organizace OKTAGON MMA!

Michal Martínek vs Dušan Dědek (2016)

Michal Martínek vs Daniel Dittrich 1 (2017)

Michal Martínek vs Benjamin Islami (2017)

 

Cesta k titulu prvního šampiona Oktagonu

Po třech výhrách v roce 2017 a celkových 4 výhrách ze 4 zápasů v Oktagonu si Michal šel jasně pro titulovou šanci. V březnu čelí v Ostravě svému dosavadnímu nejtěžšímu soupeři Kristofovi Nataškovi s rekordem 11-5, který se utkal se světovým Attilou Véghem nebo s českým bijcem Alexem Cvernou. Po nepříjemném “kulečníku” v prvním kole byl Nataška schopen pokračovat a Michal nakonec vyhrál na body u všech bodových rozhodčích.

Po čtyřech měsících se Michal dostává k titulovému zápasu když se podruhé setkává s Danielem Dittrichem opět na pražské Štvanici. V prvním kole měl jasně navrch Blackbeard, ačkoli necelou minutu strávil na zádech, dokázal se přetočit a znovu postavit. Ve druhém kole dostal Dittricha na zem, na které byl aktivní, což však rozhodčí v kleci Jan Voborník vyhodnotil jinak a zápasníky postavil. Po povedeném strhu soupeře se šikovně přetočil a dostal do výhodnější pozice, ve které sypal údery až do konce kola. Ve třetím kole si opět Dittricha hodil a dotloukl jej ze sidu až do ukončení na TKO! Michal Martínek se stává prvním šampionem organizace OKTAGON MMA

Michal Martínek vs Kristof Nataška (2018)

Michal Martínek vs Daniel Dittrich 2 (2018)

Další Čech v UFC?

Po šňůře 7 vítězství a zisku titulu šampiona dostal nabídku od Dany Whitea na zápas v Condenter Series o smlouvu v nejlepší MMA lize světa UFC. Soupeřem mu měl být neporažený Brazilec Rodrigo Nascimento s rekordem 6-0, zemař bojující za floridský gym American Top Team. Michalovi se zpočátku dařilo, povedlo se mu soupeře natlačil na pletivo, kde si prosazoval svou, poté však přišlo koleno a nepovedený pokus o strh a Blackbeard se dostal na záda. Zkušený zápasník z Brazílie si jej na zemi pohlídal, zúročil zkušenosti z národního sportu BJJ a utáhl českého šampiona na arm triangle choke. Michalovi se cesta za oceán nepodařila a připsal si první profesionální porážku. Nascimento to má v současnosti 3-1-0 1NC, čili i zpětně lze říct, že to byl opravdu soupeř světových kvalit. Ve svém posledním zápase porazil dokonce Ilira Latifiho.

 

Návrat do Oktagonu

Po prohře s Nascimentem v DWCS si to musel v hlavě srovnat a jako spousta dalších využil mentálního kouče, který jeho hlavu připravoval na zápas s českou legendou Viktorem Peštou. Pešta byl zatím asi největší výzvou, větší, než byl Rodrigo Nascimento. Už jen repertoár soupeřů jako Alex Emalienko, Derrick Lewis, Marcin Tybura nebo Aleksei Oleinik mluví za vše. V listopadu na největší dosavadní MMA akci v Česku Oktagon 15: Végh vs Vémola šel Michal do své první titulové obhajoby. Proti šampionovi byly všechny sázkové kanceláře, pro které byl outsider v kurzu přes 3,7! Michal trefil několik tvrdých úderů a jedním z nich zlomil svému soupeři čelist, zápas tedy vyhrává v prvním kole na zranění soupeře. První obhajoba titulu vyšla na výbornou!

Michal Martínek vs Viktor Pešta (2019)

První Čech v PFL?

V lednu 2020 přišla lukrativní nabídka od americké PFL, kde se měl ucházet v lize o milion dolarů. V dubnu však přišla nemilá zpráva o výpovědi, PFL byla nucena zrušil celou sezonu z důvodu koronovirové pandemie a o smlouvu přišla více než třetina zápasníků. Pro Blackbearda to však byla spíše dobrá zpráva, delší dobu by nezápasil a takto mohl obnovit jednání s BellatoremKSW či RCC, které o něj měli zájem už dříve.

Cesta do Ruska

Po obhajobě titulu a nedomluvě s PFL přišlo laso od ACA, největší MMA organizaci na východě. První zápas byl vypsán s americkým obrem Danielem Jamesem, téměř dvou metrovým bijcem vážícím přes 120 kilogramů. V zápase měl Michal téměř 16 kilogramové manko a soupeř se nevešel do limitu o 2,5 kilogramu, takže odevzdal část výplaty. První kolo Blackbeardovi vyšlo na výbornou, když závěrem páté minuty poslal Američana k zemi a zachránil jej až gong. Druhé kolo James přidal, zatlačil Michala na pletivo a vytavil jej svojí váhou. Po třech minutách druhého kola se soupeři podařilo dostat Michala na zem a po salvě neodpovězených úderů rozhodčí Herb Dean zápas ukončil. Michal prohrává v premiéře v ACA.

Michal Martínek vs Daniel James (2020)

Další Čech v KSW!

Sport je a vždy byl spojen s politikou, z toho důvodu se napadení Ukrajiny Ruskem dotknulo i MMA. Právě to byl jeden z důvodů ukončení spolupráce s ACA, která je spojena s čečenským vůdcem Kadyrovem, který se netají svou podporou ruské agrese. Michal se rozhodl přejít do polské KSW, která se o něj už v minulosti zajímala. Kromě toho trénuje i v polském ANKOS MMA, takže do Polska jezdil rád a měl zde vřelé vztahy. Ostatně jen v KSW se může porovnávat s těžkými váhami na té nejvyšší evropské úrovni. Do prvního zápasu nastoupil v červnu 2022 v polské Toruni proti rovněž nováčkovi v organizaci Filipu Stawowemu. Mladý Polák se v té době pyšnil rekordem 9-2, přičemž 8 výher ukončil na TKO nebo KO! První kolo si Čech více než pohlídal a Poláka tečkoval jedničkami. Druhé kolo se situace opakovala a po třetím kole už Stawowy vypadal jako já, když jím jahodové knedlíky od babičky. Michal Martínek vítězí v premiéře v KSW jednomyslně na body!

Michal Martínek vs Filip Stawowy (2022)

 

Po čtyřech měsících nastupuje do dalšího zápasu proti UFC a ACA veteránovi Danielu Omielańczukovi. Polákovo resumé je více než respektuhodné. Vyhrál nad Alekseiem Oleinikem, zápasil se Stefanem Struvem či Curtisem Blaydesem a kromě toho, porazil oba Michalovy soky z ACA, Smoldareva i Jamese! Zápas, který se odehrával v Polském městě Nový Sadec a který byl vypsaný jako hlavní předzápas večera, zpočátku vypadal lépe pro českého těžkotonážníka. V prvním kole si Michal hlídal vzdálenost a slušně kopal a zachytával kopy svého soupeře. Ve druhém kole začal Polák tlačit a povedlo se mu trefit několik tvrdých úderů, nicméně jeho vlastní obličej byl více zarudlý než po prvním kole. Po třetím vyrovnaném kole došlo na body a a kupodivu všem, Michal prohrává na split decision. Vedení KSW dokonce podalo protest vůči výsledku nezávislé komisi, která dala zapravdu Martínkovi a nabodovala zápas 29-28 pro něj, oficiální výsledek však doporučila neměnit. KSW jako takové pak oba rozhodčí, kteří bodovali pro domácího, suspendovalo a už nadále nepůsobí na půdě KSW.

Souboj o titulového vyzyvatele

Už tuto sobotu 14.10. 2023 se Michal Martínek utká o pozici titulového vyzyvatele s balkánskou legendou Darkem Stošičem. Stošič je veterán UFC a bývalý titulový vyzyvatel KSW s rekordem 18-6, přičemž polovinu porážek má od šampionů UFC a KSW, Jiřího ProcházkyJamahala Hilla a Phila De Friese. Srb je aktuálně po výhře nad Slovákem Štefanem Vojčákem a půjde už o jeho sedmý zápas v evropské Lize mistrů. Stylisticky půjde zajímavý zápas, Stošič ukončil 12 zápasů na TKO nebo KO a jeho backround je v judu. Oproti tomu Michal má velice dobrý wrestling, boxing a na svou váhu obdivuhodné kardio. Přejeme Michalovi hodně štěstí v největší zkoušce jeho dosavadní kariéry a pevně doufáme, že brzy bude bojovat i o titul KSW.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *