Podvod ze strany Perez a nebo neznalost pravidel české zápasnice Pudilové?

Souboj Pudilová vs Perez se zdramatizoval už na váze, kde měla soupeřka české bojovnice hodně velké problémy. Limit splnila až na druhý pokus, ale bylo jasné, že v souboji bude silnější, což se také potvrdilo. Lucie má však za to, že si Perez po náročném shazování pomohla nedovolenou metodou, což Perez vlastně sama potvrdila, ale šlo opravdu nepovolenou metodu?


 

Jiří Procházka a změna váhové kategorie? BJP tým má jasný názor a plán

„Tento zápas byl pro mě velmi náročný. Soupeřka se po podání infuze (což je v UFC nelegální) vrátila silnější. Jsem si vědoma toho, jaké úsilí jsem vynaložila do svého zápasového kempu pro tento zápas. Byla jsem dobře připravena, poslouchala jsem své trenéry a plánem bylo nejít na zem, ale udržet zápas ve stoje, kde bylo cílem tlačit. To jsem ukázala ve třetím kole. Boj byl pro mě nebezpečný, protože jsem cítila, že moje soupeřka má obrovskou váhovou výhodu i s pomocí infuze,“ reagovala Lucie Pudilová a obvinila soupeřku z užití infuze, které jsou v UFC do určité míry zakázané.

A právě v množství je problém. Lucie Pudilová si myslí, že jsou infuze zakázané úplně, ale to od roku 2019 neplatí. Další úpravy pravidel ohledně podání infuzí pak přišly v roce 2021, tudíž by v tom mohl menší zmatek. Jaký je tedy aktuální výklad o použití infuzí?   
V roce 2019 bylo právě malé množství povoleno a další změny a upřesnění byly ustanoveny na konci roku 2021. Intravenózní injekce malých objemů (méně než 100 ml) povolené látky nevyžadují předem TUE (terapeutickou výjimku), jako jsou například injekce malého objemu vitamínů skupiny B nebo železa. Celkový objem nesmí přesáhnout 100 ml. Například v případě infuze železa zahrnuje podané množství jak fyziologický roztok, tak železo.

Nicméně pokud sportovec vyžaduje infuzi, výjimka pro terapeutické použití mu umožňuje nejen využít tento způsob léčby, ale také překročit limit. Uplatněním dvou TUE, jedné pro zakázanou látku a druhé pro překročení váhy, lze výjimku rozšířit i na zakázané látky. Tyto informace poskytl na začátku tohoto roku přední americký novinář Aaron Bronsteter.

Sama Perez potvrdila, že kapačku užila, jen je otázkou, zda v dovolené, nebo zakázané míře, ale také mohla mít terapeutickou výjimku. Uvidíme tedy, jak se celá „kauza“ vyvine. Pokud by Perez překročila limit a neměla terapeutickou výjimku, tak může být zápas s Lucií Pudilovou vyhodnocen jako No Contest. 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *