Konec čistého sportu?! Conor McGregor pohřbil anti-dopingový program USADA

USADA Conor McGregor

V návaznosti na změny na kartě turnaje UFC 294, kde se našli náhradníci v podobě Volkanovskiho a Usmana, přišla poměrně šokující zpráva. Antidopingová agentura Spojených států amerických (USADA) totiž už nebude dohlížet na antidopingový program organizace UFC. Spekuluje se, že za koncem vztahů mezi UFC a USADA stojí Conor McGregor.


Už víme, jak je to s Mikuláškem! OKTAGONu došla trpělivost a přišel přísný trest

Tuto ohromující zprávu oznámil ve středu generální ředitel USADA Travis Tygart poté, co potvrdil, že se bývalý dvojnásobný šampion UFC Conor McGregor po dlouhé absenci v dopingovém programu oficiálně znovu zapojil do testování. Tygart také prozradil, že mezi USADA a UFC probíhaly rozhovory o prodloužení smlouvy, ale ty nakonec úplně zkrachovaly. Počínaje rokem 2024 tedy partnerství a tím pádem asi i testování, jak jen známe, končí.

„Můžeme potvrdit, že Conor McGregor se od neděle 8. října 2023 znovu zapojil do testovacího fondu USADA,“ uvedl Tygart. „S UFC jsme se jasně a pevně dohodli, že by UFC nemělo McGregorovi udělit žádnou výjimku, aby mohl zápasit, dokud nepředá dva negativní testy a nebude v programu alespoň šest měsíců. Pravidla také umožňují agentuře USADA ponechat někoho v testovacím programu déle před zápasem na základě jeho prohlášení při vstupu do fondu a výsledků testů.

Bohužel v současné době nevíme, zda UFC nakonec bude respektovat požadavek na šestiměsíční nebo delší testování, protože od 1. ledna 2024 se USADA již nebude podílet na antidopingovém programu UFC.“ UFC na žádost o komentář k tomuto článku serveru MMA Fighting bezprostředně neodpověděla.

Tygart poukázal na to, že napjaté vztahy mezi USADA a UFC jsou do značné míry způsobeny situací kolem McGregora, který z antidopingového programu vypadl poté, co v roce 2021 utrpěl zlomeninu nohy v předchozím zápase proti Dustinu Poirierovi. Od té doby McGregor dráždil plány na opětovný vstup do antidopingového programu UFC, ale podle pravidel USADA by musel podstoupit šestiměsíční testování, než by mu bylo povoleno znovu soutěžit – pokud by mu nebyla udělena výjimka.

„Navzdory pozitivnímu a produktivnímu jednání o prodloužení smlouvy v květnu 2023 udělalo UFC obrat a v pondělí 9. října informovalo USADA, že se vydává jiným směrem,“ uvedl Tygart. „Jsme zklamaní kvůli sportovcům UFC, kteří jsou nezávislými smluvními partnery a spoléhají na náš nezávislý globální program se zlatým standardem, který chrání jejich práva na čistý, bezpečný a spravedlivý oktagon. Krok UFC ohrožuje obrovský pokrok, kterého bylo ve sportu pod vedením USADA dosaženo.“

Tygart dodal, že USADA neschválí výjimku pro McGregora poté, co vypadl z antidopingového programu, zatímco se zotavoval ze zlomeniny nohy.

 

„Jeden z komentátorů UFC to zopakoval a nedávno prohlásil, že USADA by neměla dohlížet na program UFC, protože jsme se pevně drželi šestiměsíčního pravidla týkajícího se McGregora a protože nedovolujeme bojovníkům bez schváleného lékařského základu užívat léky zvyšující výkonnost, jako jsou experimentální, neschválené peptidy nebo testosteron na léčení nebo zranění, jen aby se vrátili do oktagonu,“ řekl Tygart.

UFC poprvé spolupracovala s USADA již v roce 2015, kdy dohlížela na antidopingovou iniciativu promotérské organizace. Během osmileté spolupráce provedla USADA více než 27 000 testů napříč soupiskou UFC. Zatím není jasné, jak bude testování od roku 2024 probíhat, ale evidentně nastanou změny.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *