Vémola, který s Vlkem trénoval, reaguje na Chimaevův kontroverzní projev

Vémola

Na první pohled by se mohlo zdát, že Khamzat Chimaev po souboji s Usmanem nabídl dojemnou řeč, ve které vybízel k zastavení násilí a jednotě bez ohledu na vyznání. V čečenštině však nakonec připojil trochu jiný vzkaz, ve kterém velebil diktátora Kadyrova a požádal o povolení zabíjet. Co na to Vémola, který s Vlkem trénoval?


Pirát Krištofič pohotově reaguje na nečekanou výzvu od rivala Vémoly

„Já celoživotně říkám, že jak sportuji, tak nemám čas sledovat politické a světové dění. Sport by se s politikou úplně neměl spojovat. To, co řekl v angličtině, tomu jsem rozuměl a to mi přišlo velice sympatické. To je něco s čím se dokážu ztotožnit. Je tam nějaký konflikt mezi dvěma stranami. To, že umírají děti a nevinní civilisté na obou stranách, je prostě špatně.

To, co řekl ve svém rodném jazyce, tomu jsem nerozuměl. Pak jsem slyšel nějaké překlady a s tím se samozřejmě neztotožňuji a ani nechci. On sám musí vědět, co řekl. Já se ztotožňuji jen s tím, co řekl v angličtině.

Já jsem celoživotní ateista, nikdy jsem nevěřil v žádní náboženství, takže nedokážu úplně pochopit, že se dvě náboženské strany zabíjejí. Já jsem nikdy nepotřeboval nikoho nenávidět kvůli jeho víře, protože jsem ateista. Tomu jejich konfliktu úplně nerozumím. Normální člověk to asi nedokáže pochopit, ale to, co se tam děje, je velice smutné,“ reagoval Vémola pro CNN Prima NEWS, který samozřejmě kvitoval zprávu, kterou Vlk přednesl v angličtině, protože ta byla až dojemná. Druhá pasáž však byla v rozporu tím, co řekl a za to ho nejen MMA komunita odstoudila.

 

Chimaev a jeho dvojí proslov

„Zdravím vás. Všichni dobře víte, co se děje ve světě. V kleci jsem si to dnes vůbec neužil. Obecně jsem si všechno kolem zápasu vůbec neužíval. Měl jsem v hlavě to, že umírají nevinné děti. Na Ukrajině, v Sýrii, Palestině a dalších koutech světa se teď dějí různé věci. Neměly by však při tom umírat děti. Miluju děti. Nevím, co říct. Doufám, že to bude dobré. Je jedno, jestli jste křesťan, muslim nebo žid. Prosím, spojme se. Nechte nás žít. Nechtě nás žít a být šťastní,“ rozpovídal se Chimaev po výhře.

Chimaev většinu své po-zápasové řeči mluvil v angličtině, ale na konci přeci jen přešel na čečenštinu, čemuž většina MMA fanoušků samozřejmě nerozuměla. Východním zdrojům se však podařilo řeč přeložit a na celý projev to tak vrhá úplně jiné světlo.

„Čečenský UFC bojovník Khamzat Chimaev se poté, co vyhrál zápas v Abu Dhabí, obrátil na Ramzana Kadyrova a požádal ho, aby mu dovolil jít zabíjet do Palestiny. Podle překladu 1ADAT Chimaev nazval Kadyrova padišáhem, řekl, že mu složil přísahu, a prohlásil, že nebyl vychován k tomu, aby bojoval v šortkách, ale aby bojoval doopravdy, a považuje za nutné to udělat v Palestině, aby zemřel za své muslimské bratry,“ informoval X profil Bety Kovac.

„Náš národní vůdce, nechť je ti Bůh nakloněn. S tvojí podporou pro mě není problém bojovat v oktagonu a pokud mi dáš svolení, tak přísahám, že tam půjdu jako první. Prosím, dej mi zbraň a dovol mi jít bojovat za Palestinu,“ překládají východní zdroje Chimaevovu řeč.

„První slova našeho bratra byla na podporu všech národů, které se dnes nacházejí v tísnivé situaci. Vyzdvihl zejména Palestinu a v epicentru pozornosti celého sportovního světa důrazně odsoudil násilí proti obyvatelům Pásma Gazy. Ukázal tak, jak moc ho jako pravého muslima bolí srdce kvůli bratrskému palestinskému lidu. To si zaslouží hlubokou úctu,“ reagoval pohotově Kadyrov, ke kterému má Vlk, podobně jako další východní bojovníci, hodně blízko.

Obecně se mluví o tom, že Chimaev možná nemá na výběr, protože by jinak riskoval, ale podobné projevy spíše naznačují, že jde o dobrovolnou volbu, což na jinak skvělého bojovníka vrhá hodně špatné světlo.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *