Velký problém pro UFC? Má Khamzat Chimaev opravdu zákaz do USA?

Organizace UFC údajně chtěla, aby byl Khamzat Chimaev (13-0) v hlavním zápase jubilejního turnaje UFC 300. Samozřejmě je tu Ramadán (10.3.-8.4.), během kterého mají islámští bojovníci půst a jsou tak mimo přípravu. Čečenský bojovník ovšem ani tak nejspíš nemůže do USA vstoupit kvůli svým vazbám na čečenského válečného diktátora Ramzana Kadyrova, jak nyní píše uznávaný novinář Karim Zidan, který se problémy spojené s Kadyrovem dlouhodobě zabývá.


Dalo se to čekat! Vémola má bohužel pro fanoušky špatnou zprávu

„Tento muž mi pomohl vrátit se do života a to nejen mně, ale i celému čečenskému lidu,“ napsal Chimaev v popisku k fotografii, na níž se oba muži usmívají v přátelském rozhovoru. „Chtěl bych mu poděkovat za vše, co pro nás a náš lid udělal a dělá.“ Nebylo to poprvé, co hvězda UFC vyjádřila věrnost Kadyrovovi, čečenskému diktátorovi, jehož seznam zločinů zahrnuje dobře zdokumentované čistky sexuálních menšin, mimosoudní popravy, zmizení lidí, nucené odvody a otřesné násilné činy k potlačení všech forem nesouhlasu. 

V posledních několika letech se čečenský rodák Chimaev stal Kadyrovovým oblíbeným bojovníkem a na fotografiích je zachycen, jak po boku Kadyrova a jeho rodiny stoluje a trénuje. Výměnou za jeho trvalou loajalitu Kadyrov zasypal Khamzata dary, včetně několika vozů Mercedes, luxusní vily v čečenském hlavním městě Grozném a před několika lety pomohl zprostředkovat Chimaevovu svatbu. 
Khamzatova vytrvalá podpora Kadyrova vyvolala nespokojenost v řadách MMA fanoušků i expertů. Mnozí jeho příznivci zaplavují jeho komentáře na Instagramu a opakovaně upozorňují na Kadyrovovo porušování lidských práv, kdykoli Chimaev sdílí jeho fotografii. Zvláště výrazný komentář zmíněné fotografii zněl: „Chimaev každý den ukazuje, proč nemůže dostat vízum a pravděpodobně už nebude moci bojovat v USA…“.

Toto tvrzení vycházelo z rozhovoru zveřejněného těsně před UFC 294 v říjnu loňského roku, během něhož Khamzatův trenér jiu-jitsu Alan Nascimento prozradil, že se čečenský bojovník potýká s problémy při vstupu do Spojených států. Chimaev se proto přestěhoval do Spojených arabských emirátů v naději, že se mu podaří zmírnit problémy s cestováním…  

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)
„Khamzat právě dostal v Abú Dhabí desetileté vízum a bude zde v SAE žádat o jakýsi druh pasu, něco jako občanství, které by mohl používat na cesty,“ řekl Nascimento. „Mnoho ruských sportovců tím trpí. Čečenci, Dagestánci, Rusové obecně. Ale myslím si, že pro Chimaeva a také pro další sportovce to brzy začne fungovat.“ 

„Sport zachraňuje životy,“ pokračoval Nascimento. „Vidět sportovce, lidi, kteří se nikdy nedopustili žádného zločinu a jen se snaží žít pozitivně a sloužit jako příklad pro další generace, aby za to platili a nemohli pracovat kvůli problémům způsobeným jinými lidmi, to mi nepřijde fér. Nemyslím si, že je to správné. Lidé možná odsoudí to, co říkám, ale co má sportovec společného s válkou, kterou rozpoutali dva lidé, kteří nemají se sportem nic společného?“

Zatímco Nascimento prezentoval Khamzata Chimaeva jako nevinnou oběť geopolitických událostí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, v pozadí příběhu je mnohem víc. 
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *