Ty kráso! Dojde na zvýšení výplat? UFC totiž vykázalo rekordní příjmy! Z čísel se vám zamotá hlava

UFC White

Organizace UFC je neochvějnou jedničkou MMA světa nejen díky tomu, že pod svou značkou sdružuje ty nejlepší z nejlepších, ale i díky tomu, že umí skvěle dělat byznys. Velké sponzorské smlouvy, prodej televizních práv, vyprodané haly a další pilíře, díky kterým má UFC astronomické příjmy, které v minulém roce ještě dále rostly. Jak dobře si UFC po novou mateřskou společností TKO vedlo?


 

Gábor Boráros bohužel před životním zápasem řeší hodně nepříjemné problémy

Společnost UFC dosáhla v roce 2023 rekordních příjmů. Celoroční finanční zpráva společnosti totiž ukázala obrovský nárůst v oblasti pořádaných akcí a sponzoringu za celý uplynulý rok.

V rámci zveřejnění celoročních finančních výsledků spolu s výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2023 oznámila společnost TKO Group Holdings – mateřská společnost UFC a WWE – obrovské zisky MMA jedničky.

Celkově UFC vyprodukovalo příjmy ve výši 1,3 miliardy dolarů, což je 13% nárůst oproti roku 2022. Za čtvrté čtvrtletí UFC získalo příjmy ve výši 282,8 milionu dolarů, což je více než 271,7 milionu dolarů za stejné období v roce 2022. Ke skokovému nárůstu příjmů přispěly poplatky za mediální práva a obsah ve výši 76,2 milionu dolarů, příjmy z  pořádaných akcí ve výši 42,6 milionu dolarů a příjmy ze sponzoringu ve výši 29,5 milionu dolarů.
 

Jeden z největších nárůstů pro UFC pocházel z příjmů z pořádaných akcí, které v roce 2023 raketově vzrostly o 34 % na rekordních 168 milionů dolarů za 43 akcí v daném roce. K nárůstu přispěly příjmy ze vstupenek.

Další rekordní rok zaznamenalo UFC také v oblasti sponzoringu, kde příjmy vzrostly o 18 procent na 196 milionů dolarů. V roce 2024 sponzoring pravděpodobně zaznamená další velký skok poté, co UFC uzavřelo velmi lukrativní víceletou smlouvu se společností Bud Light, která se stala oficiálním pivem organizace.

Největší příjmy samozřejmě stále přinášejí mediální práva – 870,6 milionu dolarů za rok a to na základě vysílacích smluv, jako je partnerství s ESPN. To je více než 794,4 milionu dolarů v roce 2022.
 

„TKO má za sebou silný start po rekordních finančních výsledcích v roce 2023 jak v UFC, tak v WWE,“ uvedl v prohlášení generální ředitel TKO Ari Emanuel. „Zajistili jsme si společnost Anheuser-Busch jako oficiálního pivního partnera UFC, uzavřeli jsme transformační dohodu o uvedení pořadu WWE Raw na Netflix od roku 2025 a rozšířili jsme naši mezinárodní působnost na důležitých růstových trzích.

Jsme více než kdy jindy přesvědčeni o tom, že kombinace těchto podniků a schopnost společnosti TKO zajistit růst horní linie a rozšíření marží, generovat významné volné peněžní toky a přinášet akcionářům udržitelnou dlouhodobou hodnotu.“

Při pohledu do budoucna na rok 2024 společnost TKO plánuje pro kombinované společnosti UFC a WWE tržby ve výši 2,575 a 2,65 miliardy dolarů.
 

Jak Emanuel zmínil ve svých poznámkách, WWE uzavřelo masivní desetiletou smlouvu v hodnotě 5 miliard dolarů, která počínaje rokem 2025 přenese WWE Raw na Netflix poté, co podepsalo samostatnou vysílací smlouvu o přesunu Smackdown na USA Network. Další na řadě bude UFC, které začne jednat o nové smlouvě o vysílacích právech ještě letos, protože současná smlouva s ESPN skončí v roce 2025.

Mnozí se domnívají, že UFC by mohlao usilovat o smlouvu v hodnotě dvojnásobku současné smlouvy a že by její hodnota mohla dosáhnout 3 miliard dolarů nebo více za celou dobu platnosti smlouvy. UFC samozřejmě v roce 2024 čekají také zmatky v souvislosti s datem 15. dubna, kdy má začít hromadná antimonopolní žaloba podaná několika bývalými zápasníky, kteří požadují odškodnění ve výši 894 milionů až 1,6 miliardy dolarů.

Také WWE se na konci roku 2023 potýkala s kontroverzí poté, co byla na zakladatele společnosti Vince McMahona podána žaloba se znepokojivými obviněními ze sexuálního obtěžování a zneužívání, což nakonec vedlo k jeho odstoupení ze společnosti poté, co předtím působil jako výkonný předseda TKO. McMahon stále zůstává významným akcionářem společnosti TKO, ačkoli v loňském roce prodal své podíly ve společnosti v hodnotě 700 milionů dolarů.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *