To je pořádná porce! Kolik po vážení nabral Michal Kotalík a další PML tváře?

Kotalík PML

MMA má sice váhové kategorie, ale v praxi to pak dopadá tak, že danou váhu má bojovník jen na několik minut během vážení a poté vice či méně drasticky nabere. Všichni se totiž skrze shazování snaží získat výhodu, s čímž se hodně dlouho bojuje a zatím se nenašel způsob, jak se drastickému shazování vyhnout. Zajímavý krok však udělaly organizace ONE FC nebo domácí PML, které mají hydratační testy. V rámci MMA sice zatím není shazování nijak omezeno, ale i přesto jsme skrze poslední turnaj dostali zajímavá čísla.


 

Rádoby Adesanya? Wanlissova oslava obletěla svět a fanoušci nešetří kritikou! Reagují i UFC tváře

PML už hydratační testy, tedy kontrolu, jak moc bojovníci shazují a poté nabírají, u postoje provádí delší dobu a nyní došlo na převažování i u MMA jmen, která se na akci objevila. Díky tomu víme, kolik nabrali například Kotalík, Široký a další.
 

Největší procentní nárůst po vážení zaznamenali MMA jména Kotalík (16,6 kg – 17,5 %), Široký (11,55 kg- 16 %) a Batfalský (7,1 kg – 10,6 %), což je však třeba brát s rezervou, protože minule například Macek zmiňoval, že druhou váhu dělal plně oblečen a podobně, takže nejde o úplně stejné podmínky na oba pokusy.

V UFC už jsme však viděli i případy, kdy po vážení došlo k nárůstu kolem 20 %, což už je opravdu husarský kousek. Asi není nutné zdůrazňovat, že podobné výkyvy nejsou pro tělo vůbec zdravé a naopak jej mohou ohrozit.

„Byly i případy, kdy trenéři navlékli bojovníky do neprodyšných sauna obleků, zavřeli je na dlouhou dobu do sauny, kde je nechali šlapat na rotopedu. To si sami zdokumentovali a zveřejňovali na sociálních sítích. Někteří pak ani nemohli den poté nastoupit do zápasu, a ten se musel kvůli jejich zdravotnímu stavu zrušit.

My se to snažíme dělat ověřenou cestou na základě vědecky podložených postupů, aby nedošlo k poškození zdraví, protože to je přednější než sportovní výkon. Drastické hubnutí a odvodňování se neodráží pouze na zdraví, ale i sportovním výkonu. Představitelem těchto extrémních hubnutí je Karlos Vémola. Nevím, jestli vše co říká, je pravda, ale podle toho co zveřejňuje, jde na hranu, což se na jeho zdraví může podepsat,“ rozpovídal se před časem pro iSport.cz Miloslav Šindelář, který je jednou z hlavních postav projektu Institut moderní výživy, který se snaží vyvracet mýty a nabízet relevantní a vědeckými studiemi podložené informace.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *