Patrik Kincl a David Kozma navrhují zajímavou změnu pravidel

Kincl Vémola

V souvislosti s MMA turnaji na celém světě se bohužel pravidelně řeší bodování, které ne vždy odpovídá tomu, co jsme v zápase mohli sledovat. Na tom by zase nebylo až tak nic divného, protože je rozdíl souboj sledovat na obrazovce a ze židle hned vedle oktagonu. Je však hodně zvláštní, když jeden rozhodčí vidí souboj 30:27, ale druhý naprosto opačně 27:30. I takové věci se bohužel stávají, takže se neustále řeší, jak by se mohl systém vylepšit a změnit. Patrik Kincl a David Kozma přišli se zajímavým nápadem.

Tak to klobouk dolů! Vémolu čeká na Štvanici světový a zatím nejtěžší zápas kariéry?

„Já to vnímám tak, že lidský faktor, byť bude mít nějaké chyby, je třeba. Bodovat čistě jen údery? To by se z toho pak stal light contact, kdy se budu jen snažit něco natrefovat a nějaká umělá inteligence bude údery sčítat a může pak vyhrát zápasník, který bude jen ťukat, ale bude rozbitý jak Karlos po našem souboji. Lidský faktor, který zhodnotí razanci úderů, by tam měl být.

Zároveň si myslím, že by rozhodčími měli být bývalí zápasníci, kteří už mají po kariéře a ve finále netrénují s borci, kteří zápasí. To je velká chyba. Kompletně bych změnil bodovací systém. Je to převzaté z boxu. Asi všichni vědí, že box a MMA jsou odlišné sporty. MMA by si zasloužilo vlastní pravidla a bodování. Dále, což je asi nejjednodušší cesta, že by se po každém kole zveřejnil bodovací lístek,“ rozpovídal se Patrik Kincl pro V.O.X. TV na téma pravidel a jejich možné změny.
     

„Pro tohle bych byl taky. Štve mě, že nevím, zda vyhrávám a nebo prohrávám. Kdyby se to zveřejnilo hned po kole, tak vím, jestli mám zabrat a nebo mohu ubrat,“ přidal se i David Kozma, který má za sebou hodně náročné, ale také těsné války.

Systém, kdy se po každém kole zveřejní body, uplatňuje například organizace PFL. Zaznívají však hlasy, že by mohlo ve třetích kolech docházet k hodně velkému taktizování a ztrátě atraktivity. Pokud by totiž bojovník věděl, že vede 2:0 na kola, tak by se už ve třetím za ničím nehnal. Na druhou stranu soupeř by věděl, že ztrácí a měl by šanci vyvinout tlak. Rozhodně jde o zajímavý návrh, který by spoustu věcí značně zpřehlednil a zjednodušil.
    

V souvislosti s bodováním se nedávno hodně rozpálil šampiona Adesanya

„Tak to snad ne! Naserte si. UFC musí ty rozhodčí okamžitě vyhodit,“ zlobil se Adesanya, který v souboji viděl vyhrát svého týmového kolegu, s čímž souhlasí i velká část MMA komunity. Bodoví rozhodčí to však viděli pro Albaziho. „Byl jsem sakra naštvaný a to jsem ani neviděl bodovací lístky. Ti dva to zase posrali. Kolikrát ještě budeme svědky toho, jak rozhodčí oloupí bojovníka o moment slávy a peníze pro něj a jeho rodinu? Nasrat! Je potřeba s tím něco dělat. Mike Bell byl jediný rozhodčí, který to nabodoval správně. Ti ostatní dva musí sakra rychle zmizet.“

Bodový lístek nakonec vypadal tak, že rozhodčí Bell to viděl 48-47 pro France a ostatní dva rozhodčí Lee a D´Amato opačně 48-47 pro Albaziho.
     

„Rozhodčí by si měli po zápasech své bodování obhájit. Měli by za svou práci nést zodpovědnost,“ navrhl Adesanya, že by rozhodčí své bodování měli obhajovat a více vysvětlovat.

Rozhodčí se však většinou ke svým výkonům nevyjadřují. Světlou výjimkou je aktuálně nejlepší rozhodčí na světě Goddard, který na sociálních sítích často nabízí doplnění a vysvětlení, proč se v daném zápase zachoval tak, jak se zachoval. Díky tomu má komunita lepší přehled, což je ku prospěchu věci.

Na druhou stranu však samozřejmě nejde, aby rozhodčí komentovali a ospravedlňovali všechny své výkony, ale u sporných momentů by to jistě na škodu nebylo.

Nicméně platí, že si Kai Kara-France připsal druhou prohru v řadě, zatímco Albazi už má na kontě 5 UFC výher v řadě, takže se pomalu blíží k titulové šanci.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *