Oficiální! Kdy uvidíme otevřené bodování v organizaci OKTAGON?

V poslední době v MMA zápasech dochází ze strany rozhodčích, kteří svými výsledky občas překvapí zkušené experty, ale někdy také své kolegy, k mnoha kontroverzním až nepochopitelným rozhodnutím.  Jaká by však mohla být v budoucnosti řešení v souvislosti s těmito problémy? Organizace OKTAGON svým fanouškům a zápasníkům „doručí“ otevřené bodování, které by mělo zpřehlednit výsledky.

Kdo je králem OKTAGONu? Organizace zveřejnila oficiální žebříček!

Na dnešní tiskové konferenci organizace OKTAGON MMA jsme se dozvěděli, že se dočkáme jedné velké novinky v bodování zápasů. Celosvětově dlouho kritizovaný sytém bodování se nijak nezmění, ale OKTAGON zavede otevřené bodování, což je formát, kde vidíme, jak aktuálně rozhodčí bodují každé kolo. 

Dnes jsme se také dozvěděli, že otevřené bodování odstartuje 29.12. na turnaji OKTAGON 51 v pražské O2 aréně. Podle slov promotéra organizace OKTAGON Ondřeje Novotného se na vývoji otevřeného bodování neustále pracuje a musí být dokonale vyladěn, protože to má být takový „show prvek“, který zaujme i fanoušky.     




„Jsou příznivci a jsou vlastně odpůrci. Já jsem příznivec toho, že když zápasník uvidí, že je to po dvou kolech 1:1 a uvidí to celá hala, tak jestli je to pro ně dobře, nebo ne? Když prohráváš 2:0, tak jestli je to donutí sešlápnout plyn. Já jsem zastáncem toho, že se chováš líp celý život, když víš, na čem seš. Takže v O2 aréně bychom to chtěli spustit a pracujeme na tom,“ uvedl Ondřej Novotný.           

Pro a proti

Tato novinka je jistě krok správným směrem. Každá práce s bodováním má také své plusy a mínusy. Myšlenkou otevřeného bodování je, že umožňuje bojovníkům upravovat svoji strategii na základě hodnocení jejich výkonů rozhodčími po každém kole. Může to také pomoci předcházet kontroverzním rozhodnutím, protože bojovníci a jejich týmy mohou vidět, jak jsou na tom, a mohou svým přístupem předejít případné kontroverzi. 




Otevřené bodování má však také své kritiky. Někteří tvrdí, že by to mohlo vést k tomu, že bojovníci budou ve svém přístupu opatrnější a budou více taktizovat. Někteří odborníci se navíc domnívají, že otevřené bodování by mohlo vyvinout příliš velký tlak na rozhodčí, což by potenciálně mohlo vést k neobjektivnímu nebo subjektivnějšímu bodování.  

Jeden zajímavý názor na otevřené bodování poskytla bývalá královna americké organizace PFL Kayla Harrison: „Myslím, že fanoušci by určitě měli vědět, co se děje,“ řekla Harrison. „Možná, že by bylo dobré, kdyby bojovníci nevěděli, jak jsou na tom. Ale rozhodně si myslím, že by mělo být transparentní, aby bylo vidět, co rozhodčí bodují v každém kole. Pro fanoušky na 100 procent. To mi dává smysl. Když někdo vyhraje čtyři kola v zápase o titul, vidíte, že spousta zápasníků v pátém kole ubere plyn a taktizuje. Ale to je prostě strategie, která patří ke každému sportu. Tohle nejsou gladiátoři, i když by si každý přál, aby tam všichni vyběhli a snažili se zabít. Tohle je sport, sport na vysoké úrovni, který je den ode dne obtížnější.“






Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *