Změna? Bude se na turnajích OKTAGONu více využívat video?

OKTAGONu Touš

V poslední době se na české MMA scéně nejvíce řeší situace, která se odehrála na premiérovém galavečeru organizace OKTAGON MMA v Německu. V průběhu souboje mezi Eckerlinem a Oliveirou totiž došlo ke spornému okamžiku, kdy si domácí zápasník Christian Eckerlin stěžoval na zakázaný úder do genitálií a rozhodčí Pavel Touš mu dal za pravdu. Asociace GEMMAF, která celý turnaj zastřešovala, poté vyslyšela protest Oliveiry a duel vyhodnotila jako No Contest. V souvislosti s touto situací se hojně diskutuje o využití videa. Aktualizují se nyní pravidla ČSMMA?

Procházka reaguje na Toušovu předpověď o možném brzkém konci

V průběhu souboje mezi Eckerlinem a Oliveirou na turnaji OKTAGON 33 došlo ke spornému okamžiku, kdy si domácí zápasník Christian Eckerlin stěžoval na zakázaný úder do genitálií. Rozhodčí zápasu, kterým byl Pavel Touš, situaci přesně neviděl, ale přesto dal domácímu bojovníkovi za pravdu. Oliveira poté zápas prohrál ve druhém kole na TKO. Proti rozhodnutí se odvolal a asociace GEMMAF, která celý turnaj zastřešovala, Oliveirovi  dala za pravdu a souboj vyhodnotila jako No Contest – tedy bez výsledku. Proč se GEMMAF takto rozhodl?

Aby bylo možné dospět ke správnému verdiktu, musí rozhodčí získat názor ostatních rozhodčích a (pokud je k dispozici) shlédnout videozáznam. Rozhodčí nevyužil možnost videa. Nakonec, hodnocení různých videosekvencí a názorů, jasně ukazují, že dotyčný úder kolenem byl legální úder do těla.” (Celé vyjádření)

GEMMAF vs ČSMMA

Právě možnost využití videa je v poslední době velkým tématem. Jelikož se GEMMAF řídil podle svých pravidel, ve kterých je uvedeno, že rozhodčí může využít video kdykoliv a nechat pokračovat v souboji. Tato aktualizace proběhla na konci roku 2020. Pravidla ČSMMA formulují výklad o použití videa jinak, respektive tak, jak tomu bylo právě před jejich aktualizací. 

“Ringový rozhodčí může použít video pouze v případě pochybností o konci utkání. Rozhodčí se může podle svého uvážení rozhodnout přezkoumat opakovaný záběr a určit, zda byl konec zápasu způsoben faulem nebo povoleným úderem. Jakmile použijete video, tak už nemůže zápas restartovat.” 

Vzhledem k tomu, že se organizace OKTAGON MMA do Německa vrátí, by bylo dobré mít synchronizovaná pravidla. My jsme oslovili člena komise rozhodčích ČSMMA Pavla Touše a zeptali jsme se, jestli Český svaz MMA bude uvažovat o aktualizaci pravidel ohledně použití videa.  

“Komise rozhodčích Českého svazu MMA (ČSMMA) se bude scházet tuto sobotu a mimo jiné se bude řešit případná úprava pravidel kolem videa. Je to všechno v kompetenci komise rozhodčích a nikoho jiného. Komise zasedá ve složení Pavel Touš, Jan Voborník a Václav Přibyl. Rozhodnutí musí být většinové,” uvedl Pavel Touš.

Pokud by tato úprava prošla, tak by se dalo předejít podobným situacím, která se stala v souboji Eckerlin vs Oliveira. Podle aktuálních pravidel by rozhodčí nemusel po použití videa zápas ukončovat. Jaký názor máte na použití videa v MMA vy? 

 
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *