Zapomenuté Bitvy #4 – Max Holloway vs Charles Oliveira

Holloway Oliveira

Po delší odmlce vás vítám u dalšího dílu série Zapomenuté bitvy, tentokrát věnovaném utkání mezi Maxem Hollowayem a Charlesem Oliveirou. Myšlenkou této rubriky je zaměřit se na utkání mezi zajímavými, ovšem tehdy ne tak známými bojovníky. Zdá se mi to jako včera, nicméně chápu, že někteří z vás v té době ještě MMA nesledovali. Proto se společně se samotnými zápasy budu vždy snažit nastínit i události z té doby, abych vám přiblížil danou dobu a zasadil jí do kontextu. Přesně tím začneme.
 

Pohled za oponu! Kolik si vydělá OKTAGON cage girl a co je na práci nejtěžší?

Dobový kontext:

Je léto 2015. Minulý týden se Rondě Rousey podařilo na UFC 190 zaznamenat jeden z mála knockoutů v kariéře, když v titulové obhajobě ukončila Bethe Correiu. Příští týden na turnaji ‘UFC 191: Johnson vs Dodson 2‘ nastoupí bývalý šampion KSW, Jan Blachowicz do třetího utkání v organizaci. V něm celkem překvapivě prohraje proti Corey (tehdy zvanému Beastin‘ 25/8, nyní Overtime) Andersonovi a nebude to těsně – dva rozhodčí utkání uvidí 30-25. Od té doby stihl Blachowicz dalších 16 utkání.

Oliveira vs Holloway:

Pojďme k samotnému utkání. Souboj vévodil turnaji ‘UFC Fight Night 74‘ v kanadském Saskatchewan. Oliveiru máme dnes spojeného s lehkou vahou. Do té přestoupil až po sérii neúspěchů v utkáních, i na váze. Max Holloway se v ní, až na odvetu s Poirierem, drží dodnes.

Holloway tehdy 13-3, nyní 23-7

Oliveira tehdy 20-4, 1NC; nyní 33-9-1NC
 

Ranking v polovině 2015: Conor McGregor měl bojovat na UFC 189 s José Aldem. Ten ale odstoupil kvůli potížím s žebry a na poslední chvíli jej zastoupil Chad Mendes v boji o dočasný titul. McGregor tehdy zvítězil ve druhém kole a jakožto dočasný šampion (IC) se na konci roku utkal s Aldem v památném třináctisekundovém utkání.

6 proti 4 výhrám v řadě, oba byli na cestě ke svým rekordům.

Jednalo se o první main event pro oba bojovníky.

Oliveira byl na 66kg obrovský, což vedlo k několika převážením a nakonec k přechodu do lehké váhy. V rozpětí paží měl výraznou výhodu i proti dlouhému Hollowayovi, 5 palců (téměř 13cm) už se v zápase musí projevit.

Here we go!
 

Předjímám, že zápas nebyl moc dlouhý a bohužel neproběhl podle představ fanoušků. Ale kdyby tomu bylo jinak, na bitvu by se asi tak rychle nezapomnělo. Každopádně z toho vytěžím co nejvíc a vysvětlím vám některé taktiky při boji levák vs pravák (opačné postoje).

Víme, že Max Holloway je jedním z nejlepších takzvaných switch bojovníků – těch, kteří bojují v obou postojích stejně kvalitně. Proti Oliveirovi se uchýlil převážné k opačnému, hned pochopíte proč.

Holloway sází víc na pohyb na nohou, zatímco Oliveira je spíše statičtější a chodí převážně dopředu-dozadu. Max v úvodu jen naznačuje jaby z obou postojů a načítá reakce.

Po pár sekundách zjišťuje, že reakcí na ohrožení hlavy je vysoký dvoják. Ten je mnohem efektivnější v bojových sportech s velkými rukavicemi, protože při něm odkrýváte, s malou rukavicí trefitelné, tělo. Více se používá otevřený guard a celkově se bojuje na delší vzdálenost.

Jako Strickland ale, prosím, nebojujte. I otevřený guard funguje jen do určité míry.
 

Max lehkým náznakem úderu zvedne Oliveirův dvojitý kryt a ví, že tělo bude volné. Spinning back kick.

Před jakýmkoliv útokem je vhodné zakomponovat náznak něčeho jiného – feint. Tím na zlomek sekundy zaměstnáte soupeřovy oči a centrální nervovou soustavu. Reakce na následnou kombinaci bude o něco pomalejší.

 Všimněte si vylepšení pozice po útoku, v opačném postoji chcete zakračovat soupeřovu přední nohu a jít do úhlu, kde na vás nemůže útočit (levák doprava, pravák doleva)

Max tedy okamžitě startuje doprava a útočí. Naznačení předního úderu zvedne dvoják a odkrývá tělo.

A hned znovu. Teď si Holloway navíc všímá Oliveirovy natažené přední ruky…

Proto zkusí zaměstnat ruku a do odkrytého prostoru posílá front kick, těsně míjí.
 

První úder (nejčastěji přední hák) na chvíli rozptýlí soupeře a umožní vám vylepšit pozici. Max jeho pomocí zakročí přední nohu Oliveiry a získává ideální úhel na zadní direkt mezi kryt.

Oliveira začíná být po pouhých 40s frustrovaný, už si nemůže nechávat dávat zadarmo spodky. Proto u dalšího pokusu navazuje thajský klinč, ale Holloway nepřestane kroužit a dostává se do prostoru.

Oliveira se snaží nachytat Hollowaye při zmíněném zakračování. Napřed do protipohybu pošle hák, o chvíli později spinning wheel kick.
 

Ukázka využití úniku doprava (Gaethje vs Barboza)

Ukázka využití úniku doleva (Ryšavý vs Lengál)

Přichází první a zároveň poslední pokus o takedown: Oliveira reaguje na Hollowayův jab předním hákem, za který schová snížení…

…ovšem Max chytá pohotově underhook, jehož pomocí prodlužuje Oliveirův pohyb a dostává se od pletiva.
 

Jakmile se Oliveira zvedne, vidíme, že něco není v pořádku.

Drží se v oblasti klíční kosti. Max ale pohotově kontroluje rukavici, změní postoj do ortodoxního a trefuje ještě jeden spodek od cesty.

Oliveira se svalí na zem a Herb Dean ukončuje zápas. Oliveira musel klec opustit na nosítkách a závěrečná diagnóza byla mikrotrhlina v oblasti jícnu.
 

Max Holloway pokračoval ve své spanilé jízdě perovou váhou, kde zvýšil rekord na neuvěřitelných 13 výher v řadě.

Za 99s se toho stihlo odehrát celkem dost.

Budu rád za zpětnou vazbu a případně návrhy na příští díly!
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *