Zapomenuté Bitvy #2 – Tomáš Deák vs Matheusz Gamrot

Deák

Rád bych vás přivítal u druhé epizody rubriky Zapomenuté Bitvy, kde se budu zaměřovat převážně na opomíjená utkání mezi slavnými bojovníky. Tento projekt by měl být na týdenní bázi a od tradičních analýz se liší v tom, že místo obecných informací o bojovnících, stylech boje a klíčů k vítězství se budu zaměřovat na jediné utkání + dobový kontext.

Ankalaev si hlasitě řekl o šampiona Procházku! Co na to Dana White?

Píše se rok 2012. Domácí scéna je stále velký underground a oproti okolnímu světu je úroveň místního MMA relativně pozadu. Neexistuje tu budování rekordů proti slabším soupeřům, průprava v amatérské kleci. Nebyla možnost si střihnout 15 zápasů „nanečisto“ a jakmile se cítím připravený, teprve přejít do profi.

Deák nikdy nebral lehké zápasy. Mezi lety 2010-2012 se utkal s Janem Maršálkem (dnes kouč Davida Dvořáka a člen trenérského uskupení Top Atlet), Alexanderem Sarnavskiym (dnes bojovník ACA, tehdy s rekordem 16-0), zmíněným Gamrotem, pozdějším šampionem GCF a OKTAGONu, Miroslavem Štrbákem, Robertem Delićem (dnes vrcholový závodník v grapplingu a trenér Free Fight Club Detva) a legendou “Juboxem“ Pokorným

Jak ses dostal k téhle nabídce? Na celé startovce turnaje Night Of Champions jsi byl jediný Nepolák. „Gamrotovi vypadl soupeř a narychlo mu sháněli nového. Mohlo to být cca týden před zápasem a já bez váhání přijal. Tehdy to byla ještě taková doba, kdy zápasů nebylo moc. Byl jsem rád za možnost zápasit a šel jsem do toho. Půjčili jsme si s kamarádem auto a jeli jsme tam vlastně jen sami dva.“
 

Analýza:

4 sekundy utkání a z rohu Deáka slyšíme pověstné “To je nič!“

Gamrot je obrácený guard. Leváci by se správně měli většinu času pohybovat na svou pravou stranu, protože chtějí být co nejdál od soupeřovy pravé ruky. Gamrotův roh okamžitě vyžaduje změnu směru zleva napravo. Gamrot poslouchá ak tomu kope zadní roundkick.

Fascinuje mě vidět dnes už vyspělé bojovníky v úvodech kariéry. Gamrot působí zatuhle a pokouší se o něco, co by dnes takhle okatě neudělal. Mění postoj a hned kope zadní lowkick.

Jakmile jednou slavil úspěch, okamžitě začal pravou nohou kopat další a další. Poslední už mířil na hlavu, ale Deák viděl včas kop letět.

Gamrot z přiblížení po highkicku vytěžil aspoň pozici front headlock. Z něj zavěsil veškerou svou váhu na Deáka a přesunul utkání na zem takzvaným snapdownem.
 

V souvislosti se snapdownem mě jako první napadne Tony Ferguson, který z něj nejčastěji útočil po d’Arce choku (vs Vannata)

Gamrot okamžitě posílá výživné koleno, po němž se Deák přetočí na záda a začíná inkasovat údery. Polský zápasník je nebezpečně blízko k ukončení (údery se špatně zabírají na snímcích, ale na konci článku najdete přiložené video).

Gamrot z mountu nastupuje na armbar. Tuto techniku už dnes na nejvyšší úrovni ze shora moc neuvidíte, protože při ní riskujete ztrátu dominantní pozice. Ta je v MMA nejdůležitější.

Gamrot po Deákově útěku opravdu ztrácí pozici a Deák hezky přechází nohy. V komentářích pod videem jsem se dozvěděl, že v čase 8:11 křičí trenér Kościelski doslova „Už žadný armbary, protože to znova zkurvíš!“

Nejkrásnější technika zápasu – Gamrot zamyká ruce kolem Deákovy nohy a po zakročení pravou nohou jde do kotoulu.

Jak jsem zmiňoval na začátku, je zajímavé vidět takto kvalitní bojovníky v úvodu kariéry. V momentech, kde by se dnes Gamrot uchýlil k bezpečnému přechodu na záda v pěti navazujících krocích, zvolil před deseti lety netechnický skok a ztratil pozici.

Ztráta pozice při braní zad přišla v zápase od obou bojovníků.

Po zvednutí Deák Gamrota okamžitě nahání a dojde si pro první úspěšný takedown.

V pozdější fázi zápasu si Deák začal uvědomovat, že klíč k úspěchu je neustálý tlak. Gamrot se ale nechtěl vůbec zdržovat v postoji.

Ve spoustě wrestlingových výměn se snažil Deák prosadit underhook, v tomhle případě krásně načasoval zvednutí na moment, kdy chtěl Gamrot přecházet do side control.

 

Gamrot se snižuje pod úderem a i přes Deákovo chycení provazu doručuje vysoký takedown

Ve druhém kole už se začala projevovat Gamrotova únava, což je dobře patrné i na videu (8:10). 

„Během zápasu jsem viděl šanci v kondici, protože v té době na tom nebyl kondičně nejlíp. Asi ještě nebyl v bitvách, kterého by ho tolik prověřily. Ve druhém kole už hodně hlasitě dýchal. Z ničeho nic začal působit, že je na pokraji sil.“

Rozhodčí přesouvá dění do středu ringu. Každý bojovník se snaží o trochu vylepšit pozici, ale sudí to prokoukl.

Další zvedání pomocí underhooku. Ze spodní pozice je to jedna z nejzákladnějších technik a fakt, že si ji přesto dokázal Deák prosadit proti jednomu z nejlepších wrestlerů v Evropě, je velmi působivý.

Nepříjemný hod s dopadem na hlavu.

Po skončení druhého kola přišel šok:

„Byl jsem tehdy naštvaný, protože po konci druhého kola řekli, že zápas skončil. Celou dobu jsem žil v tom, že je zápas tříkolový a z ničeho nic mi pověděli, že je konec. Musím se trochu pochválit, cítil jsem totiž, že ve třetím kole už bych ho měl, neudýchal by to. Gamrot po dvou kolech jednoznačně vyhrál, ale díky tomuhle mě výsledek tolik netrápil. Každopádně to byl dobrý zápas!“

Výsledek: 20-18 Gamrot, jednomyslné rozhodnutí.

 

Ačkoliv zápas skončil na body jasně pro Gamrota, Deák ukázal srdce a po Gamerových aktuálních úspěších ví, že se může měřit s evropskou špičkou. Zápas nebyl tak jednostranný, jak by se mohlo na první pohled zdát a Deák si v něm prosadil hned několik pěkných technik.

Celý rozhovor s Tomášem najdete na webu. Prozradil, zda Gamrota před utkáním znal, s jakou šel do zápasu strategií. Dále například jak pohlíží na Gamrotovy aktuální úspěchy a jestli je dnes jeho fanouškem. Děkuji za přečtení článku a příští týden se budu těšit u dalšího!

 
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *