ROAD TO UFC, nejvýznamnější příležitost pro nejlepší asijské talenty dostat se na světovou scénu. Přední americká organizace UFC oznámila, že na turnaji UFC 275: Teixeira vs Procházka odstartuje pyramida ROAD TO UFC. Zde se také představí čínský zápasník Lü kai, který ale žije už nějakou dobu v Praze, a se kterým vám vám nyní přinášíme rozhovor.
Procházka prozradil, který český borec mu skvěle simuloval Teixeiru
Zdravím Lü Kaii, na začátek bych se rád zeptal, co vás přivedlo z daleké Číny do České republiky?
Když se objevil covid v Číně, všechno se zavřelo. Byli jsme doma v karanténě více než měsíc, to je náročné pro každého. Sport mě živí. Soutěže se rušily, tělocvičny měly zavřeno. Trénoval jsem tak v našem malinkém bytě a nevěděl, kdy se dostanu do klece. Pokud chce člověk růst, takhle to dlouhodobě nejde. Spousta mých týmových kolegů pověsila rukavice na hřebík a našla si práci. Moje manželka je Češka, potkali jsme se ještě na škole v Šanghaji. Rozhodli jsme se, že si pořídíme miminko a zvažovali, co bude nejlepší. Myslím si, že v Česku je výborná lékařská péče a prostředí, ve kterém bude náš malý prospívat, a tak bylo jasné, že se přestěhujeme do ČR.
Jakým bojovým sportům jste se v Číně věnoval?
Dvanáct let jsem trénoval judo. Nejprve v městském týmu a postupně jsem se dostal do šanghajské reprezentace. Každá čínská provincie má minimálně jeden profesionální tým, kam vezmou jen ty nejlepší. Na mistrovství Číny se poté z každého týmu vybírají pouze tři zápasníci a v jedné kategorii se nás většinou sejde kolem osmdesáti. To jsou ti nejlepší z nejlepších. V jeden den musíte vyhrát pět zápasů, abyste získali zlato. To se mi povedlo v roce 2014. Na univerzitě byly také týmy wrestlingu a čínského tradičního wrestlingu, takže jsme se často trénovali i s nimi. Na národním mistrovství v tradičním čínském wrestlingu ve Vnitřním Mongolsku jsem se umístil na druhém místě. Byl to skvělý zážitek. Bez ohledu na váhovou kategorii jsme se všichni sešli na velké pláni a zápasili každý s každým několik hodin, dokud zůstali poslední dva. Vítěz vyhrál živou ovci.
Prošel jste si také UFC Performance Institute, který sídlí v Šanghaji, a považuje se za jeden z nejmodernějších gymů na světě. Můžete nám ho alespoň trochu popsat a co Vás zde nejvíce překvapilo?
Do UFC PI se nepodívá jen tak někdo. Musíte dostat pozvánku a složit docela náročnou přijímací zkoušku, která probíhá několik dní. Dívali se na techniku, sílu, výdrž a podobně. Pokud vás ale přijmou, je vám celá budova o 10 000 m² k dispozici. V nejvyšším patře se nacházejí kanceláře, zasedací místnosti a jídelna, kde jsme se stravovali formou bufetu třikrát denně. V prvním patře je prostor pro techniku, tzn. velká žíněnka, kde probíhá většina tréninků, dvě klece oficiální velikosti, místo s pytli a hlediště pro asi 400 lidí. Plánovali tam totiž uvedení první asijské Dana White’s Contender Series, to se bohužel kvůli covidu nepodařilo.
V suterénu je plně vybavená posilovna s průchodem do baru, kde každému zápasníkovi na míru připravují proteinové nápoje a další výživové doplňky. Po tréninku plynule přecházíte k doktorům a masérům. Dál je tam wellness s teplým a studeným bazénem s protiproudem, sauna, kryo komora, místnost s masážními stroji, hrací místnost s PS4. Tam si chodíme po náročném tréninku odpočinout.
Přišel jsem tam z čínského profesionálního týmu. Byli jsme zvyklí makat 3x-4x denně, šest dní v týdnu, prázdniny jeden týden v roce. Hodně mě tak překvapila skladba tréninku. Nebylo to zdaleka tak náročné, až jsem si říkal, jestli to k něčemu je. Za pár týdnů jsem ale viděl výsledky. Zvedal jsem větší váhy, byl jsem rychlejší a vůbec jsem se necítil unavený.
Co se týče silového a kondičního tréninku, mají metodiku opravdu promyšlenou. Další, co mě překvapilo, byl výživový plán. V judo týmu jsme žádné takové znalosti neměli. Pro snižování váhy jsme prostě nejedli a bylo to fakt trápení. Proto jsem zápasil v 73kg, i když bych se více hodil na nižší kategorii. Pro můj první zápas pod hlavičkou UFC PI jsem měl plán od našeho nutričního specialisty a sundat na 66 kg nebylo vůbec těžké. Postupně jsem se naučil, jak se svou váhou pracovat, aniž bych se vyšťavil a musím říct, že jsem silnější než kdy dřív.

Lü Kai se svoji manželkou před UFC PI v Šanghaji
Kdy jste se rozhodl, že přesun do Česka bude tou nejlepší volbou?
Zmiňoval jsem, že moje manželka pochází z Česka. Byl jsem tam tak už několikrát, moje česká rodina žije v Plzni. Sice si ještě tolik nerozumíme, ale i tak máme moc dobré vztahy a cítil jsem se tam jako doma. Většina mých týmových kolegů z Číny trénuje buď v USA nebo v Thajsku. Mně se ale líbí v Evropě, takže jsem byl už několik let rozhodnutý, že pokud se budu stěhovat, bude to právě do ČR. Miluju zdejší přírodu a jídlo. Lidé jsou tady daleko uvolněnější, jsou tolerantní a přátelští. Když manželka otěhotněla, bylo jasné, že jedeme do Česka. MMA je tady ve srovnání s Čínou velice populární, atmosféra v tělocvičnách je parádní a mám už pár českých kamarádů. Můj syn se tady narodil, je to jeho domov. Je to i můj druhý domov.
Už za necelý měsíc vás čeká účast v projektu ROAD TO UFC, který se odehraje v Singapuru před turnajem UFC 275. Jak vnímáte šanci poprat se o smlouvu s organizací UFC?
Samozřejmě by bylo nejlepší dostat se do UFC přímo. Road To UFC je turnaj o osmi lidech v každé váhové kategorii. To znamená, že musíte vyhrát třikrát, abyste si zasloužili smlouvu s UFC. Je to několik měsíců neustálého stresu. Na druhou stranu to jsou cenné zkušenosti, protože pokud se vám v UFC nebude dařit, většinou se zpátky už nedostanete. Tady máme příležitost si všechno vyzkoušet a dál se vyzápasit. Navíc, smlouva s UFC, kterou vítěz získá, je daleko zajímavější, než kdybyste v organizaci začínali od začátku. Pokud první kolo vyhraju, je možné, že narazím na své týmové kolegy z UFC PI. Není to ideální, ale beru to jako práci, a já v ní chci být nejlepší.
Už znáte prvního soupeře v rámci pyramidy?
Můj první soupeř pochází z Indonésie, jmenuje se Angga Hans (13-2). Na papíru vypadá dobře, ale všechno se teprve ukáže, až budeme v kleci. Myslím si, že ho přejedu bez problému.
Kde a s kým se momentálně na důležitý turnaj připravujete?
Měl jsem nabídku jet s ostatními z UFC PI na fight camp na Bali. Zvykl jsem si ale v Česku a myslím, že se tady hodně posouvám. Můj domovský gym je RPG pod Davidem Vyvážilem. David je skvělý trenér a člověk s otevřenou myslí. Věřím mu na 100%. Představil mě dalším klubům, takže trénuji v RPG, ve Spejbl gymu, Choketopusu, v Pražském Rohovníku pod vedením Míti Soukupa, a také v Kralupech nad Vltavou u Luboše Šudy. Je to náročné na organizaci, ale rozhodně to stojí za to. Příští týden jedeme s Davidem na kemp do Polska, na to se hodně těším. 25. května pak odlétáme na ostrov Phuket v Thajsku, kde budu trénovat v Tiger Muay Thai spolu se svými čínskými kamarády a Johnem Hutchinsonem, trenérem Petera Yana. Poslední týden strávím v gymu v Singapuru.

Lü Kai v RPG Gymu s trenérem Davidem Vyvážilem
Zastupuje Vás uznávaná manažerská společnost Paradigm Sports. Jak tuto spolupráci hodnotíte?
Když jsem začínal s MMA, moje manželka zkoumala, jací manažeři se v tomto sportu pohybují. Řekla mi, že naším cílem bude Paradigm Sports. Vůbec mě nenapadlo, že mě sami osloví a nabídnou spolupráci. Na lokální úrovni spoléháme většinou sami na sebe, ale je super vědět, že se na ně můžeme s čímkoliv obrátit. I tím, že zastupují českého bijce Jiřího Procházku, vstoupili na český trh, takže i pro mě je to výhoda. Mají dobré kontakty jak v Číně, v Evropě, tak i v USA. Co se týče právního poradenství, zdravotních prohlídek, cestování a všech ostatních záležitostí, můžu se na ně obrátit 24/7. Manažer, kterého mi přidělili, je Číňan žijící v USA, takže ani v komunikaci není problém. Smlouva je velice férová, jsem fakt spokojený.
Mockrát děkuji za rozhovor. Máte na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky?
Musím říct, že česko-slovenští fanoušci jsou skvělí. Před zápasem pod hlavičkou RFA v Bratislavě jsem dostal hodně pozitivních zpráv. Jsem za to všechno opravdu vděčný. Jsem Číňan žijící v ČR teprve necelý rok, ale díky vám se tady cítím víc a víc jako doma. Moje manželka i syn jsou Češi, v mém srdci jsou tak navždy obě země – Čína i Česko. Mým prvním cílem je získání smlouvy s UFC a budu moc rád, když budete při tom!