Z Česka na ROAD TO UFC! S kým se utká Lü Kai?

Lu Kai

ROAD TO UFC, nejvýznamnější příležitost pro nejlepší asijské talenty dostat se na světovou scénu. Přední americká organizace UFC oznámila, že na turnaji UFC 275: Teixeira vs Procházka odstartuje pyramida ROAD TO UFC. Zde se také představí čínský zápasník Lü kai, který ale žije už nějakou dobu v Praze, a se kterým vám vám nyní přinášíme rozhovor.

Procházka prozradil, který český borec mu skvěle simuloval Teixeiru

Zdravím Lü Kaii, na začátek bych se rád zeptal, co vás přivedlo z daleké Číny do České republiky?

Když se objevil covid v Číně, všechno se zavřelo. Byli jsme doma v karanténě více než měsíc, to je náročné pro každého. Sport mě živí. Soutěže se rušily, tělocvičny měly zavřeno. Trénoval jsem tak v našem malinkém bytě a nevěděl, kdy se dostanu do klece. Pokud chce člověk růst, takhle to dlouhodobě nejde. Spousta mých týmových kolegů pověsila rukavice na hřebík a našla si práci. Moje manželka je Češka, potkali jsme se ještě na škole v Šanghaji. Rozhodli jsme se, že si pořídíme miminko a zvažovali, co bude nejlepší. Myslím si, že v Česku je výborná lékařská péče a prostředí, ve kterém bude náš malý prospívat, a tak bylo jasné, že se přestěhujeme do ČR.

Jakým bojovým sportům jste se v Číně věnoval?

Dvanáct let jsem trénoval judo. Nejprve v městském týmu a postupně jsem se dostal do šanghajské reprezentace. Každá čínská provincie má minimálně jeden profesionální tým, kam vezmou jen ty nejlepší. Na mistrovství Číny se poté z každého týmu vybírají pouze tři zápasníci a v jedné kategorii se nás většinou sejde kolem osmdesáti. To jsou ti nejlepší z nejlepších. V jeden den musíte vyhrát pět zápasů, abyste získali zlato. To se mi povedlo v roce 2014. Na univerzitě byly také týmy wrestlingu a čínského tradičního wrestlingu, takže jsme se často trénovali i s nimi. Na národním mistrovství v tradičním čínském wrestlingu ve Vnitřním Mongolsku jsem se umístil na druhém místě. Byl to skvělý zážitek. Bez ohledu na váhovou kategorii jsme se všichni sešli na velké pláni a zápasili každý s každým několik hodin, dokud zůstali poslední dva. Vítěz vyhrál živou ovci.

Prošel jste si také UFC Performance Institute, který sídlí v Šanghaji, a považuje se za jeden z nejmodernějších gymů na světě. Můžete nám ho alespoň trochu popsat a co Vás zde nejvíce překvapilo?

Do UFC PI se nepodívá jen tak někdo. Musíte dostat pozvánku a složit docela náročnou přijímací zkoušku, která probíhá několik dní. Dívali se na techniku, sílu, výdrž a podobně. Pokud vás ale přijmou, je vám celá budova o 10 000 m² k dispozici. V nejvyšším patře se nacházejí kanceláře, zasedací místnosti a jídelna, kde jsme se stravovali formou bufetu třikrát denně. V prvním patře je prostor pro techniku, tzn. velká žíněnka, kde probíhá většina tréninků, dvě klece oficiální velikosti, místo s pytli a hlediště pro asi 400 lidí. Plánovali tam totiž uvedení první asijské Dana White’s Contender Series, to se bohužel kvůli covidu nepodařilo.

V suterénu je plně vybavená posilovna s průchodem do baru, kde každému zápasníkovi na míru připravují proteinové nápoje a další výživové doplňky. Po tréninku plynule přecházíte k doktorům a masérům. Dál je tam wellness s teplým a studeným bazénem s protiproudem, sauna, kryo komora, místnost s masážními stroji, hrací místnost s PS4. Tam si chodíme po náročném tréninku odpočinout.

Přišel jsem tam z čínského profesionálního týmu. Byli jsme zvyklí makat 3x-4x denně, šest dní v týdnu, prázdniny jeden týden v roce. Hodně mě tak překvapila skladba tréninku. Nebylo to zdaleka tak náročné, až jsem si říkal, jestli to k něčemu je. Za pár týdnů jsem ale viděl výsledky. Zvedal jsem větší váhy, byl jsem rychlejší a vůbec jsem se necítil unavený.

Co se týče silového a kondičního tréninku, mají metodiku opravdu promyšlenou. Další, co mě překvapilo, byl výživový plán. V judo týmu jsme žádné takové znalosti neměli. Pro snižování váhy jsme prostě nejedli a bylo to fakt trápení. Proto jsem zápasil v 73kg, i když bych se více hodil na nižší kategorii. Pro můj první zápas pod hlavičkou UFC PI jsem měl plán od našeho nutričního specialisty a sundat na 66 kg nebylo vůbec těžké. Postupně jsem se naučil, jak se svou váhou pracovat, aniž bych se vyšťavil a musím říct, že jsem silnější než kdy dřív.

Lü Kai

Lü Kai se svoji manželkou před UFC PI v Šanghaji

Kdy jste se rozhodl, že přesun do Česka bude tou nejlepší volbou?

Zmiňoval jsem, že moje manželka pochází z Česka. Byl jsem tam tak už několikrát, moje česká rodina žije v Plzni. Sice si ještě tolik nerozumíme, ale i tak máme moc dobré vztahy a cítil jsem se tam jako doma. Většina mých týmových kolegů z Číny trénuje buď v USA nebo v Thajsku. Mně se ale líbí v Evropě, takže jsem byl už několik let rozhodnutý, že pokud se budu stěhovat, bude to právě do ČR. Miluju zdejší přírodu a jídlo. Lidé jsou tady daleko uvolněnější, jsou tolerantní a přátelští. Když manželka otěhotněla, bylo jasné, že jedeme do Česka. MMA je tady ve srovnání s Čínou velice populární, atmosféra v tělocvičnách je parádní a mám už pár českých kamarádů. Můj syn se tady narodil, je to jeho domov. Je to i můj druhý domov.

Už za necelý měsíc vás čeká účast v projektu ROAD TO UFC, který se odehraje v Singapuru před turnajem UFC 275. Jak vnímáte šanci poprat se o smlouvu s organizací UFC?

Samozřejmě by bylo nejlepší dostat se do UFC přímo. Road To UFC je turnaj o osmi lidech v každé váhové kategorii. To znamená, že musíte vyhrát třikrát, abyste si zasloužili smlouvu s UFC. Je to několik měsíců neustálého stresu. Na druhou stranu to jsou cenné zkušenosti, protože pokud se vám v UFC nebude dařit, většinou se zpátky už nedostanete. Tady máme příležitost si všechno vyzkoušet a dál se vyzápasit. Navíc, smlouva s UFC, kterou vítěz získá, je daleko zajímavější, než kdybyste v organizaci začínali od začátku. Pokud první kolo vyhraju, je možné, že narazím na své týmové kolegy z UFC PI. Není to ideální, ale beru to jako práci, a já v ní chci být nejlepší.

Už znáte prvního soupeře v rámci pyramidy?

Můj první soupeř pochází z Indonésie, jmenuje se Angga Hans (13-2). Na papíru vypadá dobře, ale všechno se teprve ukáže, až budeme v kleci. Myslím si, že ho přejedu bez problému.

Kde a s kým se momentálně na důležitý turnaj připravujete?

Měl jsem nabídku jet s ostatními z UFC PI na fight camp na Bali. Zvykl jsem si ale v Česku a myslím, že se tady hodně posouvám. Můj domovský gym je RPG pod Davidem Vyvážilem. David je skvělý trenér a člověk s otevřenou myslí. Věřím mu na 100%. Představil mě dalším klubům, takže trénuji v RPG, ve Spejbl gymu, Choketopusu, v Pražském Rohovníku pod vedením Míti Soukupa, a také v Kralupech nad Vltavou u Luboše Šudy. Je to náročné na organizaci, ale rozhodně to stojí za to. Příští týden jedeme s Davidem na kemp do Polska, na to se hodně těším. 25. května pak odlétáme na ostrov Phuket v Thajsku, kde budu trénovat v Tiger Muay Thai spolu se svými čínskými kamarády a Johnem Hutchinsonem, trenérem Petera Yana. Poslední týden strávím v gymu v Singapuru.

Lü Kai

Lü Kai v RPG Gymu s trenérem Davidem Vyvážilem

Zastupuje Vás uznávaná manažerská společnost Paradigm Sports. Jak tuto spolupráci hodnotíte?

Když jsem začínal s MMA, moje manželka zkoumala, jací manažeři se v tomto sportu pohybují. Řekla mi, že naším cílem bude Paradigm Sports. Vůbec mě nenapadlo, že mě sami osloví a nabídnou spolupráci. Na lokální úrovni spoléháme většinou sami na sebe, ale je super vědět, že se na ně můžeme s čímkoliv obrátit. I tím, že zastupují českého bijce Jiřího Procházku, vstoupili na český trh, takže i pro mě je to výhoda. Mají dobré kontakty jak v Číně, v Evropě, tak i v USA. Co se týče právního poradenství, zdravotních prohlídek, cestování a všech ostatních záležitostí, můžu se na ně obrátit 24/7. Manažer, kterého mi přidělili, je Číňan žijící v USA, takže ani v komunikaci není problém. Smlouva je velice férová, jsem fakt spokojený.

Mockrát děkuji za rozhovor. Máte na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky?

Musím říct, že česko-slovenští fanoušci jsou skvělí. Před zápasem pod hlavičkou RFA v Bratislavě jsem dostal hodně pozitivních zpráv. Jsem za to všechno opravdu vděčný. Jsem Číňan žijící v ČR teprve necelý rok, ale díky vám se tady cítím víc a víc jako doma. Moje manželka i syn jsou Češi, v mém srdci jsou tak navždy obě země – Čína i Česko. Mým prvním cílem je získání smlouvy s UFC a budu moc rád, když budete při tom!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *