Velký krok! OKTAGON chystá revoluční změnu! Má to však několik ALE

V poslední době v MMA zápasech dochází ze strany rozhodčích, kteří svými výsledky občas překvapí zkušené experty, ale někdy také své kolegy, k mnoha kontroverzním až nepochopitelným rozhodnutím. Bodování, stejně jako systém vážení, je tedy v MMA světě stále velkým otazníkem, na který se zatím nepodařilo najít dokonalou odpověď. Jaká by však mohla být v budoucnosti řešení v souvislosti s těmito problémy?

Palčivé téma MMA bodování! Přední osobnosti scény nabízí názor a možné změny

Na poslední tiskové konferenci organizace OKTAGON MMA jsme se dozvěděli, že se dočkáme jedné velké novinky v bodování zápasů. Celosvětově dlouho kritizovaný sytém bodování se nijak nezmění, ale OKTAGON zavede otevřené bodování, což je formát, kde vidíme, jak aktuálně rozhodčí bodují každé kolo. 

„Otevřené bodování je něco, o čem už dlouho přemýšlíme. Naši zápasníci to chtějí už dlouho a chceme to zavést dříve než později. Příští rok možná dokonce už tento rok, ale chceme to mít,“ řekl k otevřenému bodování spolumajitel organizace OKTAGON Ondřej Novotný na pozápasové tiskové konferenci.      
Na toto téma navázal Ondřej Novotný i ve svém podcastu MMA Letem Světem: „Myslím, že všichni cítíme, že se to bodovaní musí nějakým způsobem změnit. Já můžu slíbit, že v OKTAGONu se stane jedna důležitá věc a to, že bude otevřené bodování po každém kole. Ono je jednoduché to říct, ale ono to musíš ukázat, musíte to vidět vy, musí to vidět divák, musí to být prolinkované, takže to technické řešení není úplně jednoduché.

Já jsem si myslel, že řeknu pojďme to udělat na Štvanici a řekl jsem to před dvěma měsíci, ale ne. Je to trochu složitější, aby to všechno mluvilo s přenosovým vozem, grafikou atd.. Rozhodčí to musí vybrat, rychle to vyhodnotit, dát to někomu a ten to musí odeslat. Je to technická honička stihnout to za těch 60 vteřin.“

Pro a proti

Tato novinka je jistě krok správným směrem. Každá práce s bodováním má také své plusy a mínusy. Myšlenkou otevřeného bodování je, že umožňuje bojovníkům upravovat svoji strategii na základě hodnocení jejich výkonů rozhodčími po každém kole. Může to také pomoci předcházet kontroverzním rozhodnutím, protože bojovníci a jejich týmy mohou vidět, jak jsou na tom, a mohou svým přístupem předejít případné kontroverzi. 
Otevřené bodování má však také své kritiky. Někteří tvrdí, že by to mohlo vést k tomu, že bojovníci budou ve svém přístupu opatrnější a budou více taktizovat. Někteří odborníci se navíc domnívají, že otevřené bodování by mohlo vyvinout příliš velký tlak na rozhodčí, což by potenciálně mohlo vést k neobjektivnímu nebo subjektivnějšímu bodování.  

Jeden zajímavý názor na otevřené bodování poskytla bývalá královna PFL Kayla Harrison: „Myslím, že fanoušci by určitě měli vědět, co se děje,“ řekla Harrison. „Možná, že by bylo dobré, kdyby bojovníci nevěděli, jak jsou na tom. Ale rozhodně si myslím, že by mělo být transparentní, aby bylo vidět, co rozhodčí bodují v každém kole, pro fanoušky na 100 procent. To mi dává smysl. Když někdo vyhraje čtyři kola v zápase o titul, vidíte, že spousta zápasníků v pátém kole ubere plyn a taktizuje. Ale to je prostě strategie, která patří ke každému sportu. Tohle nejsou gladiátoři, i když by si každý přál, aby tam všichni vyběhli a snažili se zabít. Tohle je sport, sport na vysoké úrovni, který je den ode dne obtížnější.“


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *