V UFC se dere k titulu! Co o souboji s Gamrotem řekli Deák a Stach?

Gamrot Stach Deák

Při příležitosti článku Zapomenuté Bitvy #2: Deák vs Gamrot jsem oslovil Tomáše Deáka a zeptal se ho na okolnosti utkání z roku 2012. Mateusz Gamrot se několik let na to stal šampionem dvou váhových kategorií organizace KSW a nyní už úřaduje v UFC. Dalším bývalým soupeřem Gamrota, byť v odlišném sportu, je veleúspěšný český grappler Jan Stach. I ten nabídl několik zajímavých postřehů z doby, kdy pro něj začala být domácí úroveň nízká a rozhodl se závodit i v zahraničí.

Vémola posílá vzkaz z nemocnice! Podívejte se, co mu vytáhli z těla

1) Znal jsi Mateusze Gamrota už před vypsáním našeho zápasu?

Gamrota jsem před zápasem neznal, nevěděl jsem o něm vůbec nic. Pouze, že je Polák a má dobré pozitivní skóre. Že to bude zápas v 70 Kg a to je tak vše.

2) Jak ses dostal k téhle nabídce? Na celé startovce turnaje Night Of Champions jsi byl jediný ne-Polák.

Gamrotovi vypadl soupeř a narychlo mu sháněli nového. Mohlo to být cca týden před zápasem a já bez váhání přijal. Tehdy to byla ještě taková doba, kdy zápasů nebylo moc. Byl jsem rád za možnost zápasit a šel jsem do toho. Půjčili jsme si s kamarádem auto a jeli jsme tam vlastně jen sami dva.

3) Jaká byla strategie do zápasu? Překvapil tě něčím?

Jak říkám, byla to ještě stará doba. Neměl jsem do zápasu žádnou strategii, nebylo to ještě na takové úrovni. Šel jsem s tím do toho, že prostě budu bojovat. Už teď ani nevím, jestli jsem si ho na poslední chvíli zkoušel nakoukat. Takže jsem tam šel předvést to, co umím nejlíp a během zápasu improvizoval.
 

Během zápasu jsem viděl šanci v kondici, protože v té době na tom nebyl kondičně nejlíp. Asi ještě nebyl v bitvách, kterého by ho tolik prověřily. Ve druhém kole už hodně hlasitě dýchal. Z ničeho nic začal působit, že je na pokraji sil. Byl jsem tehdy naštvaný, protože po konci druhého kola řekli, že zápas skončil.

Celou dobu jsem žil v tom, že je zápas tříkolový a z ničeho nic mi pověděli, že je konec. Musím se trochu pochválit, cítil jsem totiž, že ve třetím kole už bych ho měl, neudýchal by to. Gamrot po dvou kolech jednoznačně vyhrál, ale díky tomuhle mě výsledek tolik netrápil. Každopádně to byl dobrý zápas!

4) Jak vnímáš aktuální Gamrotovy úspěchy? Jsi jeho fanouškem?

Fandím mu. Je to velmi dobrý, brutální bojovník. Přirovnal bych možná ke Khabibovi, jeho zápas (wrestling) je opravdu špičkový, díky čemuž vyhrál většinu utkání.

Zlepšil se už ale i v postoji a nyní je velmi komplexní. Má atraktivní zápasy a jednu jedinou porážku. Po tom utkání ale přímo soupeř (Guram Kutateladze) uznal, že není spokojený s výsledkem a měl vyhrát spíše Gamrot. Pro mě je tedy neporažený.

Takže mu tedy fandím hodně a je pro mě čest, že jsem měl možnost se s někým takovým utkat. Navíc mě nedokázal ukončit, přestože moje zkušenosti v té době nebyly velké. Samozřejmě ani on nebyl na takové úrovni, jako je dnes. Já to do té doby dělal spíše na takové amatérské úrovni, takže jsem za to rád. Přeji mu jen to nejlepší a aby si došel až pro pás šampiona!
 

Stach

Své může o Gamrotovi povídat i nejzkušenější český závodník v grapplingu, Jan Stach (325-53-3)

V době, kdy jsem tady v Čechách a na Slovensku povyhrával pár menších turnajů (40-50 zápasů), jsem si chtěl otestovat dovednosti v zahraničí. Všichni jsme věděli, že to tam je o úroveň výš. Vyzkoušel jsem turnaj v Německu a dva týdny na to vyrazil na mistrovství Polska.

Ještě jako bílý pásek jsem přemýšlel, kam se zapsat. Nechtěl jsem do začátečníků, takže jsem se přihlásil do fialových (v BJJ je posloupnost bílý – modrý – fialový – hnědý – černý).

Jak přesně probíhá přihlašování do turnajů? Byl jsi white belt a přihlásil se do fialových, kontroluje se to nějak?

No, už jako bílý pásek jsem se hlásil do hnědých a černých. První 4 roky jsem byl bílý, ačkoliv jsem se stihl přehoupnout přes 100 zápasů, nikdo mě nepovýšil na modrý. Funguje to tak, že se přihlásíš tam, kam chceš. Musel by tě někdo naprášit, aby se to řešilo (spíš by se řešilo, že se někdo hlásí do jednodušší kategorie, než že si dobrovolně ztěžuje úroveň)

Existují nějaké výjimky, například pro černé pásky v judu a reprezentanty v sambu/wrestlingu. Ti sice mohou mít bílý pásek v BJJ, ale automaticky musí do modrých.
 

Zpátky ke Gamerovi…

Samozřejmě jsem si hned jako prvního soupeře vylosoval Gamrota… Chodili za mnou tamější závodníci a povídali „Máš Gamrota, tak to seš v prdeli!“ a já vůbec netušil, o koho jde.

No, každopádně si ho od té doby pamatuju. V našem prvním zápase mě naházel a tuším, že mi i úplně přešel guard. Vyhrál 15-0 na body a později zvítězil v celé té kategorii. Myslím, že mě jako jediného v tom turnaji neutáhnul, přestože v té době ještě nejel tak moc takticky a chodil hodně po ukončení. Ukončoval převážně front headlocky (gilotina, anakonda, d’Arce apod.) a kimury.

Už tehdy na tom byl moc dobře. Nevím, jestli už držel titul v KSW, ale minimálně už bojoval v profi MMA delší dobu. V roce 2019 jsem se s ním ještě potkal ve čtvrtfinále ME, kde vyhrál celého pavouka, postoupil na svět a utkal se s Garrym Tononem.
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *