Titul, obhajoba, Glover? Ne! Jiří Procházka má jen jediný jasný cíl

Procházka
Už za zhruba dva týdny nás čeká turnaj UFC 282, kterému vévodí titulová bitva Jiří Procházka vs Glover Teixeira 2. Oba borci se spolu utkali už v červnu, kdy se stal šampionem Procházka, který však se svým výkonem nebyl vůbec spokojený. Přišel totiž do klece vládnout a místo toho musel podstoupit pěti-kolovou doslova válku, ze které však nakonec odcházel jako vítěz. S čím jde tedy do odvety a první titulové obhajoby? S naprosto jasným plánem.
Vašek Sivák vysvětluje, na čem stojí případný souboj s Losenem Keitou

“Jako pokaždé předvedu svůj nejlepší možný výkon. Právě pracuji na svých chybách z posledního zápasu. Nechci opakovat ty stejné chyby, ať už jde o jiu-jitsu a nebo postoj, protože jsem právě ukázal myslím tak 50, 20 procent. Bojuju, protože chci předvést svůj nejlepší výkon. O tom to celé je. Abych s tím byl spokojený. O spokojenosti. Chci být se svým výkonem spokojenější, o nic jiného mi nejde.

Jak jsem řekl při staredownu, vzal jsem si svou sílu zpět. Chci předvést ten nejlepší výkon a to taky udělám. O tom to celé je. Není to o titulu, souboji a nebo obhajobě. Je to o mém výkonu,” vysvětlil Jiří Procházka, že plán na odvetu je zcela jasný. BJP nemá v hlavě ani tak titul a první obhajobu, ale výkon, se kterým nebyl v červnu spokojený. Nyní chce totiž jasně ukázat, že škrcení na konci pátého kola nebylo jen štěstí a nebo náhoda, ale že je BJP právoplatným šampionem polo-těžké váhy.

Procházka pak má samozřejmě i jeden velký dlouhodobý cíl, Být nejlepším bojovníkem na světě. Chci dokázat, že jsem nejlepší v P4P napříč váhami. To je můj cíl a já ho dosáhnu.”

Právě s ohledem na skvělé výkony je možná Jiří trnem v oku anti-dopingové agentury USADA, která českého šampiona extrémně testuje.
   

Dle oficiální USADA databáze byl totiž Jiří Procházka za rok 2022 testován celkem 61 krát. Jeden rok má zhruba 52 týdnů, takže to vychází tak, že doposud proběhl minimálně jeden test týdně. Podle zahraničních zdrojů dokonce jeden měsíc došlo k situaci, kdy se musel šampion podrobit více než 20 testům, tedy byl testován téměř každý den. To už samozřejmě hraničí s obtěžováním a hlavně narušením životního rytmu a tréninkového plánu. Návštěva od komisařů totiž není na 5 minut, ale většinou na téměř hodinu, kdy je nutné odevzdat moč, krev a nebo obojí.

Za celý rok 2021 byl přitom Jiří na 11 testech, což tak nějak odpovídá běžnému průměru. V roce 2020 pak proběhlo “jen” 5 testů. Celkem tak Jiří za svou UFC kariéru musel podstoupit 77 testů, což je na pár let v lize mistrů opravdu neuvěřitelné číslo.

Pro srovnání, Conor McGregor, čili největší hvězda organizace, byl od roku 2015, kdy vstoupil do ligy mistrů, až do roku 2022 (letos neměl ani jeden test) na celkem 62 testech s tím, že nejvíce za rok měl 11 testů. Paulo Costa, který díky své figuře vzbuzuje hodně velkou pozornost anti-dopingové agentury, od roku 2017 absolvoval 97 testů, kdy nejvíce za rok bylo 23. Srovnejte si to s Procházkou, který za jeden rok absolvoval 61 testů a to ještě v souvislosti s odvetou s Teixeirou absolvuje další. Opravdu nevídané…
  

Dvořák má teorii, proč tak extrémní testování

“Popravdě to absolutně nechápu a nerozumím tomu. To už je jako kdyby ho někdo udal, jinak si to nedovedu vysvětlit, UFC by tohle jinak nedělalo. Moje domněnka je taková, že ho někdo nahlásil ohledně podezření, že užívá nějaké zakázané látky. Nikoho v historii tolikrát nekontrolovali a pochybuju, že do budoucna i budou,” nabídl David Dvořák názor pro Sport.cz.

Jiří samozřejmě situace společně s managementem řešil a pídil se, proč je nutné tak časté testování, ale v podstatě mu bylo jen odpovězeno, že na to má agentura právo. To je sice pravda, ale testování by mělo mít nějaké limity, aby zbytečně nenarušovalo život a hlavně tréninkový plán daného bojovníka.

Už takhle musí bojovníci každý jeden den vyplňovat svou polohu, kde pak musí být k zastihnutí, jinak může být zle, což David bere jako nutné zlo, “Je to blbý. Kor v momentě, kdy člověka antidopingová kontrola třikrát za sebou nezastihne na místě, které jim nahlásil, že v danou dobu bude. Člověk pak dostane stopku, jako kdyby dopoval, což ve finále vychází na tři měsíce až dva roky. Pro spoustu lidí to může být i konec kariéry. Je potřeba to fakt hlídat a vyplňovat. Já to beru jako nutné zlo našeho sportu, ale nedá se nic dělat. Nemám to rád, radost z toho nemají ani ti pracovníci, protože vědí, že nechceme být kontrolovaní a oni sami nás nechtějí furt otravovat. Nedá se ale svítit.”

A kolik například testů za celou dobu v UFC absolvoval právě David Dvořák? “V UFC jsem necelé tři roky, za tu dobu jsem podstoupil sedmnáct kontrol, což je ještě dobré. Na UFC poměry dobré.”


1 komentář na “Titul, obhajoba, Glover? Ne! Jiří Procházka má jen jediný jasný cíl”

  1. Pingback: Výplaty: UFC Vegas 65 – Nzechukwu vs Cutelaba | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *