Stipe Miocic vs Francis Ngannou 2: Podrobná Analýza

Stipe Miocic vs Francis Ngannou

Stipe Miocic vs Francis Ngannou 2: Podrobná Analýza

V sobotu nás čeká možná nejdůležitější utkání těžké váhy v historii UFC. Stipe Miočić je už nyní nejúspěšnějším šampionem všech dob a až na jediné klopýtnutí na UFC 226: Miočić vs Cormier I je od roku 2014 bezchybný. Taková dominance nemá v nejvyšší váhové kategorii obdoby a v případě sobotní výhry už by byl jen jediný krok od statusu nejlepšího zápasníka vůbec.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/03/24/vegh-vysvetluje-jak-to-bude-s-datelinkovym-rohem-a-ma-radu-pro-vemolu/

V cestě mu však stojí nebezpečný Francis Ngannou, který po úvodní porážce s Miočićem v roce 2018 chytil druhý dech. Na poslední 4 vítězství mu totiž stačily neuvěřitelné 2 minuty a 42 sekund.

Miočićův styl

Kromě základu v boxu dělal Stipe v mládí i wrestling.

Jsou dvě vlastnosti, které Miočiće odlišují od ostatních těžkých vah a jsou hlavními komponenty šampionova úspěchu. Těžká váha je divize, ve které se drtivá většina bojovníků zlomí, jakmile začnou ztrácet momentum a zápas přestává jít jejich směrem. V takových chvílích vídáme často i v prvním kole zoufalé pokusy o knockouty jednou ranou, popřípadě takedowny bez přípravy a utopické nástupy na submise. Ovšem Miočić nejednou ukázal, že je schopný několik kol tahat za kratší konec a i přesto otočit průběh a odejít jako vítěz. Ve druhém utkání s Cormierem takto snesl celá tři kola. Další z dominant je pohyb hlavou.

Kombinaci „přední, zadní hák, přední hák“ pokryl bez nejmenších potíží: Jabu jemně uhne do strany (slip), přičemž nespustí z Francise oči. Poté jde s hlavou směrem od háku pro minimalizaci dopadu (rolling with the punch) a pod čitelným předním hákem už podplouvá. Přesto, že jej Ngannou míří níž, než předchozí dva údery.

Druhou a možná ještě důležitější vlastnost je pohyb. Ve váze, kde se až na výjimky všichni hýbou jen směrem dopředu a dozadu, využívá Miočić side stepy a “pivoty“. Díky těm je schopen změnit úhel i uprostřed kombinaci a zvyšovat dopad už tak ničivých úderů.

Změna směru slouží výborně i k přerušení kombinací nahánějících soupeřů.

Musím zmínit také Miočićův jab. Ten patří mezi nejlepší v těžké váze a slouží k přípravě dalších strategií. Jakmile trefíte několik kvalitních jabů, soupeř na ně víc a víc reaguje. Díky tomu šampionovi fungují náznaky, které může využít k jednoduššímu nástupu na takedown, nebo, ve většině případů, k vyčerpání protivníka. Naznačí jab a soupeř už cítí potřebu na něj reagovat. Nemůže si nechat líbit třetí v řadě. Proto vypálí kombinaci, ale jab byl jen fake, díky kterému může Miočić například podplout pod kombinací a chytit nohy. Své by mohl vyprávět Ngannou, ale například i Mark Hunt.

V utkání s Francisem Ngannou byla tato taktika jasně patrná. Ngannou chtěl každým úderem utrhnout hlavu a na feinty nejednou reagoval kontry, které ale jen pouze vířily vzduch. Promáchnutí úderů s maximální razancí stojí mnoho sil. Obzvlášť, pokud vážíte 110 kilogramů.

Francisův styl

Ngannou má dost možná nejsilnější úder v celé historii bojových sportů a stačí mu trefit téměř jakoukoli ránu k okamžitému ukončení zápasu. Proto některé z jeho knockoutů ani nebyly tak atraktivní, protože rozhodující úder byl nevýrazný a zdaleka ne maximální silou. Vzpomeňme si například na souboj s Juniorem Dos Santosem, knockdown přes rukavici s Curtisem Blaydesem, nebo „neviditelný“ zvedák proti Cainu Velasquezovi. Nejčastějším úderem je přední hák využívaný jako začátek kombinace (doprovázený dlouhým krokem), zadní overhand (capák) a také ne úplně tradiční shovel hook (trajektorie připomíná házení lopatou). To je něco mezi hákem a zvedákem.

Ngannou až na výjimky sází na svůj box, kde mívá fyzickou i psychickou výhodu. Několik bojovníků doplatilo na přílišný respekt a nechalo mu moc prostoru, protože se neodhodlali k většímu risku. Představte si, že stojíte proti nejobávanějšímu zápasníkovi na světě, jenž odstartuje útok v okamžiku, kdy ho odstartujete vy. Není divu, že nejeden oponent zápas s Francisem podobně prováhal.

Miočić jabem zjišťuje Francisův timing. Ten reaguje na většinu boxerských útoků zakloněním a nabitím háku (u kontrování nazýván check hook). Při boxu možná efektivní, ale proti wrestlerovi vyloženě vybízí k chycení přední nohy.

Zlepšení Francisova wrestlingu

Velmi často musím nad staršími názory několikrát znovu přemýšlet, abych si byl úplně jistý, že jsem se neunáhlil. Zprvu jsem si řekl, že Ngannou měl od prvního střetnutí opravdu jen velmi krátké zápasy, ve kterých se nemohly absolutně projevit nové wrestlingové návyky a zlepšení v technice. Ale i tento názor jsem po jejich opětovném zhlédnutí přehodnotil. Pojďme se podívat na konkrétní rozdíly.

Ngannou promáchne typický levý hák a zůstane stát na místě. Na single leg nestihne vůbec zareagovat.

Ngannou promáchl identicky levý hák, ale ruka se rychlostí blesku přesouvá do obranné pozice a Blaydes nemá nárok. Doporučuji si tuto výměnu najít.

V souboji s Velasquezem Ngannou opět pohotově chytil underhook a vytvořil si jím prostor na ničivý zvedák.

O dvě sekundy později zápas po druhém zvedáku končí. Dlouhodobě mě fascinuje, jak krátký rozsah pohybu Francisovi stačí.

Když jsem viděl všemožné zpravodajské servery zveličovat fakt, že bude mít Ngannou v rohu šampiona welterové váhy Usmana, nepřikládal jsem tomu větší váhu. Můžete mít v rohu nejlepší trenéry a nejtalentovanější zápasníky, ale ani ti vám nikdy neporadí lépe, než vaši papírově horší trenéři. Ti vás totiž dobře znají a vědí, jak s vámi komunikovat. Vědí, jaké techniky ve které situaci ovládáte.

Pak jsem si ale všiml, že byl mezi trenéry už v utkání s Dos Santosem, tudíž se podílí na Francisově wrestlingové přípravě už minimálně třetí kemp. To dodává spolupráci úplně nový rozměr, Usman je totiž jedním z nejlepších MMA wrestlerů vůbec. I když spíše ofenzivně orientovaný, v rukávu má mnohem více technik, než je nucen použít v zápase. S tím asi úzce souvisí nové obranné návyky.

Jen doufám, že Stipeho nečekají stompy.

Miočićův klíč k vítězství

Tady není moc o čem. Miočić předvedl perfektní strategii poprvé a pokud by dokázal postupovat stejně i tentokrát, bude to rozhodně stačit na vítězství.

Ngannou bude sice takedowny připraven lépe bránit, ale na druhou stranu z nich bude mít i mnohem větší obavu. V prvním zápase zažil takové vyčerpání, jaké si my obyčejní smrtelníci nedokážeme představit a už nikdy se nechce cítit stejně. Šampion bude muset maximálně využívat Francisův tlak provázený čitelnými výpady a těžit z toho, že 90 % kombinací začíná přední rukou (jab, případně hák sloužící k rychlejšímu přiblížení). Dále by mu mohlo dobře vycházet zachytávání nově používaných lowkicků. Ngannou do nich téměř nevytáčí boky a tak během kopnutí čelí soupeři přímo a otevírá tak možnosti pro single, i double leg takedown.

Zmíněná obava a o poznání větší respekt z přesunu na zem Miočićovi otevře spoustu dalších možností. Téměř před každým zápasem striker vs wrestler zmiňuji, že můžete mít natrénováno, jak chcete. Pokud ale máte plnou hlavu hrozby takedownu, soupeři stačí pouhé naklonění směrem k vašim nohám a automaticky vám spadnou ruce. To Miočićovi umožní ještě lépe prokombinovávat údery s wrestlingem a naprosto tak Francise zmást.

Ve druhém snímku je krásně vidět, kam Khabib kouká a co to udělá s defenzivou McGregora

Zmíněné chytání underhooků lze nejlépe překonat řetězením takedownů, tj. přechodem z pozice do pozice. Ngannou má nadlidskou sílu, ale už ne tak oslnivou balanc. Underhook je efektivní, ale jen proti úvodní fázi takedownu.

Nástup na single leg pod předním hákem. Ngannou chytá pravou rukou overhook, v tomto případě zvaný whizzer (protože jím kontruje Miočićův underhook). Miočić v reakci na whizzer mění směr a dokončuje takedown pomocí techniky kneetap (ťuknutí do kolene).

Právě takové takedowny budou nyní i za dalších 5 let slavit proti Francisovi úspěch, protože šampion má náskok celých desetiletí wrestlingové průpravy. Na druhém snímku je navíc dobře vidět, jak Ngannou slepě tlačí jedním směrem a na změnu působení síly není připraven.

Calfkicky od Dos Santose jsou nejničivější údery, které Ngannou v posledních několika utkáních inkasoval. I okopávání nohou by mohlo šampionovi ulehčit další průběh zápasu.

Francisův klíč k vítězství

U některých bojovníků je prostě jasné, že buď vyhrají na KO, nebo vůbec. Ngannou je nejzářnějším příkladem a i za předpokladu, že je nyní technicky o tolik zdatnější a trpělivější, v nejlepším případě bude stejně Miočićovi rychlostně konkurovat maximálně dvě kola. Bude důležité používat i náznaky a nebýt znovu stejně čitelný. Poprvé bylo šampionovi jasné, kdy Ngannou bude a nebude útočit.

Miočić má skvělý odhad na vzdálenost a perfektní pohyb hlavou, takže je nepravděpodobné, že by proti němu Ngannou uspěl s přímými údery a rozevlátými háky. Nicméně zvedáků posledně natrefoval hned několik.

Do zvedáku se Miočić dokonce několikrát sehl

Lowkicky by mohly hrát roli na obou stranách. V těžké váze stačí tři přesné a vše je jinak.

Závěrečný tip

Musím říct, že za posledních pár dní jsem názor přehodnotil hned několikrát. Před prvním utkáním jsem si byl výhrou Miočiće jistý, ovšem tentokrát jsem na vážkách. S Cormierem jsme viděli, že po jedné ráně může být po všem a je evidentní, kdo z dvojice Cormier Ngannou vyprodukuje větší ránu.

Zkušenosti, technika, i kondice jsou ale stále na straně šampiona. Ten si už mnohokrát v nejvypjatějších momentech sáhl na dno a dokázal zvrátit nepříznivý průběh. To mě nutí myslet, že tomu ani tentokrát nebude jinak a že v úvodních minutách stejně jako napoprvé donutí Francise zapojit co nejvíce sil a od poloviny zápasu už to bude tah na jednu branku.

Ngannou značně zapracoval na wrestlingu, ale pokud jej Miočić dostane na lopatky a nebude zbytečně riskovat, je schopen ho na zemi udržet kolo za kolem.

Tipuji tedy obhajobu šampiona, buďto submisí rear-naked choke ve 3.-4. kole, nebo jednomyslným rozhodnutím.

[poll id=”133″]

Od ledna už není UFC turnaje možné sledovat na stanici Nova Sport 2, ale nově jsou k vidění na Premier Sport, který odvysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 199 Kč na měsíc.

4 komentáře na “Stipe Miocic vs Francis Ngannou 2: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: Kde sledovat turnaj UFC 260: Miocic vs Ngannou 2? | MMA Shorties

  2. Pingback: Francis Ngannou upřímně promluvil o bolestném dětství | MMA Shorties

  3. Pingback: UFC 260 Miocic vs Ngannou: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *