Už v sobotu nás čeká turnaj OKTAGON 31, jehož hlavní zápas nabídne souboj o titul šampiona střední váhy Samuel Krištofič vs Patrik Kincl. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.
Z UFC do OKTAGONu! OKTAGON hlásí dvě velké zahraniční posily
Styl boje
Samuel Krištofič
Pirát má zažitých několik reakcí a jeho boxerské výměny bývají hodně o reflexech. Zkrátka na některé situace reaguje plně automaticky a v hodně jeho zápasech se odehrávají podobné scénáře.
Prvním hodně zajímavým reflexem je blokování vnitřních lowkicků.
Proti Andersonu Queirozovi vyblokoval první i druhý lowkick. Většině bojovníkům trvá mnohem déle, než pochopí soupeřův timing.
Druhým reflexem je srážení jabu pravou rukou.
Na tom by nebylo nic neobvyklého, ale Pirát má po sklepnutí zažitý okamžitý kontr předním hákem (při ústupu jej dává v záklonu). V tomto případě následoval ještě zadní direkt.
Přední hák je jeho nejoblíbenějším kontrem.
Pirát chce srazit jab a kontrovat předním hákem. Jenže Raška posílá místo jabu hák a Pirát inkasuje.
Pirátova práce přední rukou je nebezpečná. Brazilec přiskočil přímo do jabu a Pirát ani nepotřeboval trefit další údery (promáchl zadní direkt a pro změnu přední hák).
Pirát dává jaby vší silou, nechce jimi jen bodovat, nýbrž ublížit.
Ovšem Johnny Walker nedávno světu připomněl, proč nepřepadávat do jabu.
Ani Kincl nesmí přepadávat do jabu.
Zejména v úvodech utkání kope Pirát nepříjemné low a calf kicky.
Čím zkušenější soupeř, tím méně prostoru na chyby. Proti těm nejlepším musí kopu předcházet maskovací úder.
#NekopejteToSamotný
V posledních utkáních Pirát zkoušel obrácený postoj. Kopal z něj vnitřní lowkicky a roundkicky.
Patrik Kincl
Kincl v postoji spoléhá na základy. Nejraději pracuje pomocí přímých úderů, ze kterých si vyčte spoustu reakcí. Ať už mezery v obraně, nebo preferované kontry soupeře, případně skulinu na takedown ve výměnách.
ACB 63: Kincl vs Fernandes. Kincl ví, že Fernandes při jabu zvedá dvojitý kryt a přes ruce toho moc nevidí. Proto naznačí přední zadní a ukončuje zápas přesným highkickem.
Oba dva si rádi nabíjí přední hák zadním direktem.
Kinclova přednost je zem, proto se často dostává do výměn, kde protivníci brání takedowny. Tam nalézá prostor na dirty boxing, kolena a lokty.
Kope velmi nepříjemné roundkicky.
Kinclův oblíbený single leg pod promáchnutým předním hákem.
Backstep ke změně těžiště, díky kterému ztrácí Ondruš balanc.
Kinclova tvrdě nabitá zkušenost v souboji s Vémolou.
V cestě na OKTAGON ukázal Kincl upgrade svého tradičního single legu. Napřed chytí nohu, za kterou zatáhne a začne soupeřem točit do jedné strany. Jakmile se začne protivník správně zapírat, Kincl chytá druhé koleno (kneetap) a dokončuje takedown. Na nejvyšší úrovni vyjde první takedown v minimu případů, musíte umět pokračovat do další techniky, takzvaně takedowny řetězit.
Kincl tuší, že v prostoru má Pirát horší wrestling, než na kleci.
Této kontrole ruky se dlouhá léta říkalo wristride, ale z pochopitelných důvodů se dnes používá spíš výraz dagestánská pouta (dagestani handcuff). Jakub Bahník má za sebou asi vyloženě příjemnou přípravu.
Bodylock takedown se zašlápnutím nohy proti Romanowskimu.
Jedna z pozic, ve kterých je Kincl nejjistější – horní halfguard. Všimněte si, jak na prvním snímku naznačuje útok na ruku (kimura), zatímco má polapenou nohu. Jakmile jí vyklíní a je připraven přecházet, pravou rukou přechytává na kontrolu hlavy zvanou cross face. Ta drží soupeře přišpendleného k zemi. Předloktí mu dáte pod hlavu a do brady se ideálně opřete ramenem.
Pokud nedrží cross face, chytá si na vzdálenější straně underhook jako prevenci soupeřova zvedání. Navíc může lépe rozložit těžiště a druhou rukou dávat krátké údery.
S underhookem může soupeř takhle odlepit lopatky ze země a začít se vám v halfguardu (i sidecontrol) zvedat.
Pro maximální kontrolu můžete tyto dva prvky zkombinovat. Soupeř vám nepoděkuje.
Klíč k vítězství
Pirát
Pirát bude muset být trpělivý a nechtít všechno hned. Kincl bude v úvodu dělat minimum chyb a chtít mu urvat hlavu v prvním kole by nebyla nejlepší strategie na pětikolový zápas.
Nicméně Kincl se při ústupu často zaklání a je náchylný na delší kombinace.
Takhle Pirát poslal na zem zaklánějícího se Strzelczyka.
Samozřejmě se nabízí zvedáky a kolena proti takedownům, ale to je neskutečně náročné správně načasovat. Pro Piráta budou stěžejní i zmiňované calf kicky. Ty je těžší chytit a použít jako nástup na takedown, protože v takové rychlosti jen málokdo dosáhne až pod koleno.
V utkání s Romanowskim se Kincl chvílemi reflexivně otáčel zády před údery, to je další z mezer, kterých by mohl Pirát využít.
Nicméně potřebuje předvést životní výkon, ve kterém bude od začátku do konce disciplinovaný, zatímco Kincl bude muset nejednou chybovat.
Kincl
Tady není moc na čím přemýšlet. Kincl musí Piráta přesvědčit, že s ním začíná boxovat. Jinak bude Pirát zatažený a nebude se dobrovolně přibližovat. Přestřelky mu pomohou k chycení bodylocku, chycení nohy, nebo případně k zatlačení Piráta na pletivu.
Krištofič ale nejednou na zemi zarputile vzdoroval a tak jej bude muset nechat ze zad pracovat (vyvíjet úsilí se zvednout), aby mu vzal energii do dalších kol. Aktivní wrestling plný přechodů, krátkých úderů a útěků z možných submisí Pirátovi sebere mnohonásobně víc energie, než ležení na lopatkách v jedné pozici.
Velkou roli mohou hrát i roundkicky a Kinclovy kontry Pirátova předního háku.
Tíha okamžiku/délka zápasu
Velkým faktorem podle mě bude fakt, že pro Kincla to v sobotu nebude největší zápas kariéry. Bojoval v ruském ACB, utkal se s Vémolou o titul i se špičkou polského KSW. Zažil, jaké to je plnit mediální povinnosti a celkově vědomí toho, že všechny oči budou upřeny právě na jeho zápas.
Pirát byl samozřejmě také tahákem nejednoho z turnajů OKTAGONu, ale nikdy nebyl vyloženě v zápase, o kterém by se čtvrt roku neustále mluvilo. Tohle všechno se ještě umocnilo předzápasovými pokusy o trash talk.
Vzpomeňte si, jak nedotknutelně vypadal Ďatelinka v utkáních před titulovou šancí. Komplexní bojovník schopný se přizpůsobit různorodým soupeřům. Ale jakmile vstoupil do klece před největším utkáním kariéry, pohltila ho atmosféra, rozhodovací schopnosti (tzv. chladná hlava) a uvolněnost pohybu byly pryč. Podle toho pak vypadal výkon. Na takový stres se zkrátka nepřipravíte, musíte v něm sbírat napříč kariérou zkušenosti a postupně si v něm být jistější a jistější.
Abych ale Pirátovi nekřivdil, musím zmínit i okolnost, která by mu mohla hrát nejvíce do karet. A to jeho zkušenost s pětikolovými zápasy. Kincl od posledního zápasu nabral spoustu svalů a to o efektivněji je bude muset okysličovat. Když chcete soupeře hodit na zem a tam ho udržet, musíte mít dlouhou dobu maximálně zatnuté svaly, což může zásadně ovlivnit kondici. Nemluvě o neúspěšných pokusech o takedowny.
Pirát zažil celých pět kol už třikrát v kariéře (Kozma, Pukač, Naruszczka) a ukázal schopnost dobře rozložit energii. Kdyby dal Kincl v úvodu zápasu více energie do takedownů, případně pokusu o ukončení, mohl by Pirát ve druhé polovině zápasu všechny překvapit.
Závěrečný tip
Kvůli zmiňovaným zkušenostem se přikláním ke Kinclovi. Navíc mám pořád pocit, že Piráta pohltí atmosféra. Bude chtít všem (ale hlavně sobě) dokázat, že je opravdu schopen ten zápas ukončit a být právoplatným šampionem.
Přehnaný tlak by mohl způsobit naběhnutí na zbytečný takedown, nebo dokonce i kontr.
Když si Pirát začne až moc věřit, spoléhá na své oko a moc nehýbe s hlavou. Kontr “Sražení jabu + zaklonění + přední hák“ se už spoustě lidem nevyplatilo, nejlepším příkladem je právě Jorge Masvidal vs Kamaru Usman 2.
Technický přímý úder bude v 99 % případů rychlejší a úspěšnější, než obloukový. Dávat přední hák, když soupeř posílá zadní direkt, je velice riskantní.
Patrik Kincl via rear-naked choke kolem poloviny utkání.
Pingback: Pirát mluví o strachu/tlaku před zápasem a práci s ním | MMA Shorties
Pingback: Turnaj OKTAGON 31 bohužel přišel o dva duely | MMA Shorties
Pingback: OKTAGON 31: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties
Pingback: Kde sledovat turnaj OKTAGON 31? | MMA Shorties
Pingback: OKTAGON 31: Pirát vs Kincl - LIVE | MMA Shorties