Šampion Keita kritizuje UFC Contender a prozrazuje další plány

Losene Keita

Losene Keita se raketovým tempem dokázal transformovat z OKTAGON nováčka na OKTAGON šampiona. Stačili mu k tomu v podstatě jen 2 zápasy, i když právoplatný titul získal „až“ po třech. Nejprve totiž doslova zdemoloval Ryšavého a poté absolvoval náročnou pěti-kolovou bitvu s Paradeiserem, díky které se stal prozatímním šampionem. Ve Frankfurtu se pak utkal i s veteránem Ivanem Buchingerem, kterému nedal šanci a získal tak i právoplatný titul šampiona lehké váhy. My jsme nyní rozjetého mladíka vyzpovídali, díky čemuž víme, jaké má Keita plány i jak vnímá projekt UFC Contender Series.

OKTAGON má světovou produkci, ale průměrné zápasy? Novotný reaguje

1) Jaké tě v poslední době zajímaly zápasy v OKTAGONu?

Zajímal mě zápas mezi Kohoutem a Legierskim, protože se tam mohlo rozhodovat o mém příštím soupeři. Ale nijak mi nezáleželo na výsledku, věřím totiž ve své schopnosti a že bych porazil oba dva.

2) Viděl jsi i nějaké jejich starší zápasy?

Samozřejmě! Ještě, než jsem měl první zápas v organizaci, jsem stalker (směje se). Začal jsem analyzovat všemožné místní bojovníky a i proto vím, že je můžu všechny porazit. To samé s Ivanem, sledoval jsem ho jakožto šampiona a byl jsem si vědom toho, že můj styl na něj bude přesně sedět.

3) Vesměs všichni jsou po příchodu překvapení z toho, jak populární tu OKTAGON je. Jak jsi to vnímal ty?

Upřímně, než jsem přišel do organizace, nic moc jsem o ní netušil. Měl jsem předtím nabídku do KSW a zjišťoval jsem si nějaké porovnání. Ptal jsem se lidí, kteří měli kontakty v Polsku a spíše mě od toho odrazovali. Je tam hrozně moc dopingu.

Potom zavolali mému manažerovi s nabídkou zápasu v OKTAGONu a neváhal jsem. Původně jsem měl jít v Ostravě, ale nakonec to bylo Brno. Bylo tam přibližně 500 lidí, ale přesto šílená atmosféra, organizačně všechno zvládnuté. Říkal jsem si jen “What the fuck is that?!“. Čekal jsem něco úplně jiného, horšího.
   

4) Ten zápas s Ryšavým byl šílený. Místní publikum tě ještě neznalo a všichni spíš počítali s výhrou domácího…

Přesně, uvědomoval jsem si to. Nikdo z vás mě neznal a já musel předvést něco velkého, měl jsem tou dobou už 6-0 (OKTAGON mylně uváděl 4-0). Hnalo mě vědomí, že i ve svůj nejhorší den na Ryšavého stačím. Upřímně myslím, že mám v týmu 4-5 lidí, kteří by ho porazili. Pak jsem se prodal i v po-zápasovém rozhovoru, z něhož jsem následně všechny sliby dodržel.

5) Vidíš svojí budoucnost čistě v lehké váze?

Moje váha je teď průměrně 76-77 Kg. Mám o trošku víc, jindy mívám kolem 75. V kempu s dietou dokonce míň, takže pro mě není takový problém shodit ani do 66. Nejsem moc velký chlap, ale přesto jsem dřív zápasil dokonce ve welterové váze. Podvážil jsem se 74 Kg a soupeř měl v zápase kolem 85. Příští zápas bude pravděpodobně v lehké, ale nebráním se ani perové.

6) Co říkáš na Jakuba Tichotu a Mateho Sanikidzeho? Vítěz tohohle zápasu bude šampion ve váze do 66 Kg.

Nakoukával jsem jejich zápasy, ale nemám moc co říct. Vnímám oba dva jako lehké soupeře. Měli jsme i nějaké výměny na Twitteru. Znovu říkám, že si na každého věřím a chci připomenout, že je rozdíl mezi tím být sebevědomý a být arogantní.

7) Chceš příště zápasit v Česku, nebo raději v Německu?

Přijmu rád obojí, rozdíl v tom moc nevidím. Bohužel jsem Ivana neměl možnost porazit v Česku, nebo na Slovensku. Chtěl jsem vyhrát před zraky domácích fanoušků. Sice by fandili Ivanovi, ale díky výhře nad ním bych tu byl ještě o dost populárnější.
   

8) Kdyby přišla nabídka od UFC, chtěl bys tam jít jedině napřímo, nebo bys byl ochotný bojovat v Contender Series?

Rozhodně nebyl. Nechápu, jak tam můžou lidi chodit. Contender je prostě dost zvláštní. Nikdy, opravdu nikdy mě neuvidíte zápasit v Contender Series. Nedává to moc smysl, UFC ti v podstatě řekne “Chceme tě, ale ještě nevíme, jestli tě chceme“. Takže buďto rovnou do UFC, nebo pokračovat tam, kde jsem teď.

9) Poslední otázku odlehčíme, kdo je tvůj nejoblíbenější zápasník všech dob?

Všech dob rozhodně Jon Jones! V OKTAGONu je to Jan Široký, to jakým způsobem dokáže zarputile bojovat navzdory tomu, že zkrátka není nejtalentovanější… To na mě udělalo velký dojem. Taky mě hodně baví Vlasto Čepo – jako bojovník, ale i jako člověk. A i když vám to tak asi nepřipadalo, mám moc rád Ivana Buchingera.
  

Keita se nedávno dočkal pochvaly od legendárního UFC veterána 

„Podívejte, můžete bojovníky vést k tomu, aby se drželi nastavené taktiky a strategie, ale čím méně zkušeností z boje mají, tím je pro ně těžší, aby něco takového skutečně splnili. V souboji se stávají různé věci, takže pak mohou panikařit a dělat chyby. Keita se však skvěle držel plánu. Byl hodně trpělivý a i když hned na začátku zápasu několikrát hezky trefil, tak zbytečně nebláznil a nehnal se za ukončením. Držel se taktiky, což na mě s ohledem na jeho zkušenosti udělalo dojem.

Samozřejmě je to extrémně talentovaný borec, ale není snadné si zachovat správný mind set. Navíc je třeba brát v potaz to, že zápasil s borcem, který má snad na kontě o 30 zápasů více. Nakonec to však bylo úplně jednostranné,“ rozplýval se UFC veterán a bývalý šampion Frank Mir v rozhovoru s Bryanem Laceaym.

Právě Mir společně s Laceym celou akci komentoval, takže viděl Keitův skvělý výkon doslova na vlastní oči a je vidět, že na něj mladý borec udělal dojem, „Klidně můžeš trénovat neuvěřitelně tvrdě, ale pokud to v sobě prostě nemáš, tak nikdy nebudeš elitní bojovník. Moc se o tom nemluví a spíše se řeší, že tréninkem lze získat vše, ale to podle mě není pravda. Prostě musíš mít vrozené určité dispozice, abys byl profesionál.
   

Samozřejmě se v této debatě může zmínit jméno Royce Gracie, který i se svou malou postavou porážel větší borce. Ano, protože v té době nikdo netušil, co dělá a jak na něj vyzrát. Dnes se však můžeš skoro naučit bojovat z YouTube, nehledě na množství dostupných gymů.

Keita má rozhodně všechny tyhle předpoklady, se kterými se musíš narodit. Navíc má skvělou hlavu. Navzdory tlaku se držel taktiky a nezlomil se. Byla to situace, kdy šel borec s bilancí 7-0 s borcem, který má na kontě desítky zápasů a bojoval o světové tituly. Tým to mohl pojmout tak, že to prostě zkusí a uvidí se, ale oni to vzali tak, že prostě bude dominovat a on to splnil. Podobné nastavení hlavy je hrozně složité a v podstatě se nedá natrénovat. Udělal na mě velký dojem.“ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *