“Prokousl jsem chránič na zuby,” říká Peleška o hrozivém zranění

Tomáš Peleška Weidman

“Prokousl jsem chránič na zuby,” říká Peleška o hrozivém zranění

Na turnaji UFC 261 jsme byli bohužel svědky hodně ošklivého zranění. Bývalý šampion střední váhy Chris Weidman si totiž hned prvním kopem zápasu zlomil nohu a následně, protože si nebyl zranění vědom, se na ní ještě pokusil došlápnout, což celou věc ještě zhoršilo. S podobným zraněním má bohužel zkušenosti i domácí borec Tomáš Peleška, kterého jsme se zeptali na to, jak člověk takové zranění prožívá a co po něm následuje.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/04/26/dominick-reyes-posila-strucny-ale-odhodlany-vzkaz/

Vzpomínáš si na okamžik bezprostředně po kopu? Dokázal bys popsat tu bolest?

Ani jsem si neuvědomil, že je noha zlomená, dokud jsem nespadl na zem a nepodíval se na ní. Bolest byla samozřejmě naprosto příšerná.

Věděl jsem, že tam můžu buď ležet a řvát, nebo se zklidnit a vydržet to. Zvolil jsem druhou variantu a bolest polykal. Prokousl jsem si dokonce chránič na zuby. Po chvíli jsem dostal injekce proti bolesti a zlepšilo se to, ale musel jsem se s tím naučit pracovat. Ta noha bolí furt a léky na kosti moc nezabírají, maximálně opiáty. Takže bolest byla opravdu neuvěřitelná, měl jsem při začátku rehabilitace strach se na tu nohu postavit.

Jak probíhala rehabilitace po operaci?

Ještě v době, kdy jsem ležel ke mně začala chodit díky kontaktu jedna známá. Myslím, že 6, nebo 8 týdnů jsem na nohu nesměl vůbec došlápnout. Vlastně možná ještě déle, protože se do holeně umístí titanová tyč a do lýtkové kosti drát. Kosti se musí držet od sebe, aby nedošlo ke zkrácení nohy. Potom jsem měl ještě utržený sval, to se všechno muselo zhojit. Až po vyndání jsem mohl na nohu došlápnout. Strach z toho, abych vůbec udělal krok, byl příšerný. To samé vyjít schody, to jsem si nedokázal představit. Natož do něčeho kopnout.

Po třech měsících jsem začal ŠPATNĚ chodit. Za dalších devět jsem cítil, že bolest definitivně odeznívá. Takže rok rekonvalescence.

Doporučil ti lékař nějaké látky, kterými by sis mohl “dopomoct“ (viz Anderson Silva a testosterone replacement therapy)?

Doktoři mi nic nedoporučovali. Říkali, že například růstový hormon by na to pomohl. Ten se ale prý dává jen starším lidem, tak jsem si to musel „odžít“ tak, jak to bylo. Kosti srůstají pomalu u zdravých, i nemocných. Trvá to.

Máš od té doby obavy z podobných kopů?

Je pravda, že jsem obavy trochu měl. Hodně jsem na tom ale zapracoval a už dokážu kopnout docela ostře. Lowkick už ale nepovažuji za bezpečný kop a nahrazuju ho jinými technikami. Občas ho kopnu, ale už ho rozhodně nekopu tak tvrdě, jako dřív.

Všichni bojovníci by si na to měli dát pozor. Ta únava z tréninků se nastřádá a společně se shazováním udělá svoje. Nemusí to přijít po prvním, druhém, ale třeba až po dvacátém kopu.

Bál jsem se tenkrát otoků a krevních sraženin. Udělala se mi sraženina v lýtku. Ty zranění jsou destruktivní a až doktoři přijdou na to, co všechno hrozí. Ve hře je například i přetržení žíly a tepny. Zlomení každý vidí, ale to došlápnutí na zem způsobí další problémy v měkkých tkáních. Takže pokud mu to odoperovali a vše proběhlo bez problémů, věřím, že může být i do roka zpátky v oktagonu.

Osobně bych Weidmana neodepisoval. Mně se to stalo v 37 letech a taky jsem se vrátil. První zápas s Pavolem Langerem jsem trochu uspěchal a ten blok poznal až při ostrém nasazení. Od té doby se snažím jet tvrději i sparringy, abych si to začal dobře odměřovat a začalo to znovu fungovat.

Už není prakticky nic, co by se s tou nohou mohlo stát. To se spíš zlomí ta druhá.

Ještě zmíním Tyrona Sponga. Ten se po návratu začal věnovat jen boxu. Tvrdil sice, že to není kvůli bloku, ale podle mě bylo. Zranění, po kterém člověk jezdí na vozíku, vás nějakým způsobem změní. Já jsem kvůli tomu pozměnil bojový styl, abych mohl znovu vyhrávat.

1 komentář na ““Prokousl jsem chránič na zuby,” říká Peleška o hrozivém zranění”

  1. Pingback: "Zápas s Buchingerem je můj sen," říká Matěj Kuzník | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *