Podrobná Analýza: Co se stalo v souboji Usman vs Masvidal 2?

Podrobná Analýza: Co se stalo v zápase Usman vs Masvidal 2?

UFC 261 je za námi a jako jeden z mála tak obrovských turnajů v mnohých ohledech dokonce předčil očekávání. Byl korunován jeden nový šampion a Kamaru Usman si výkonem v hlavním utkání hlasitě řekl o první příčku v žebříčku napříč váhami – Pound For Pound. Pojďme si rozebrat nejdůležitější okamžiky utkání. Tentokrát ne chronologicky, ale v několika různých bodech.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/04/27/ufc-bojovnici-kteri-neveri-ve-vyhru-jiriho-prochazky/

Porovnání s prvním zápasem / Usmanův progres

První a druhé utkání dělil necelý rok. Během něj však Usman ušel dlouhou cestu a pokud někoho nepřesvědčil napoprvé, nyní už nenechal nikoho na pochybách.

Vše souvisí s už tolikrát zmiňovaným přechodem pod křídla kouče Trevora Wittmana. Díky němu Usman vypiloval techniku základů v postoji. Také si přesně vyjasnil, co v kleci chce a nechce dělat. Co je ale nejdůležitější, díky výraznému zlepšení si těmito dovednostmi začal být jistý. V nejdůležitějším okamžiku kariéry neexperimentujete. Uchýlíte se k technikám, které jsou vám nejbližší a máte je perfektně vryté do paměti.

V prvním zápase Usman využíval kopy k přesunu na zem.

Proti Burnsovi ve stejný okamžik volil úder a představil světu svůj skvělý jab.

V odvetě si počínal stejně, jako proti Burnsovi.

Ani předtím neměl Usman podprůměrný postoj. Nedržel se ale základů a měl tendence nechat se unést, hnát se za knockoutem rozevlátými údery. Viděl příležitost a snažil se za každou cenu trefit jeden silný úder. Je krásně vidět, jak komfortně se v porovnání se staršími zápasy v boxerské vzdálenosti cítí.

Přišly i okamžiky, kde se Usman odchýlil od taktiky a údery zbytečně tlačil. Ve velké spoustě analýz připomínám, že rozevláté a všeobecně obloukové údery budou v 99 % případů pomalejší, než technické přímé. Američané označují takovéto útoky jako haymakers. Viditelně nabíjené rány s úmyslem urvat soupeřovi hlavu.

Masvidalovy světlé okamžiky

Značnou součástí strategie byly lowkicky. V úvodní pětiminutovce Masvidal opakovaně zasahoval přední nohu a mezi koly na něj i nepatrně klesl kurz. Očekával Usmanovy přímé údery, na které měl připravenou odpověď. To budu rozebírat v následujícím bodu, nyní se budeme ale věnovat převážně momentům, kdy byl iniciátorem akce právě Masvidal.

V této sekvenci mě mile překvapily hned dvě věci. V první řadě kvalita Usmanových feintů – Ihned po úderu naznačí ponoření na single leg, aby vytvořil hrozbu důležitou pro další průběh. Fake je maximálně uvěřitelný. Masvidal ale nehnul téměř ani brvou a okamžitě zvedl pravou ruku k bradě. Tím ukázal úctyhodnou vyspělost reflexů.

Jakmile se Usman zastavil na místě, Masvidal přišel s pokusem o naskočené koleno. Pravděpodobně počítal s Usmanovým couváním a proto kolenu nedával velké naděje, útok tedy změnil za letu na pravý hák. Usman se však místo couvání sklonil ve dvojáku a kdyby si Masvidal koleno býval nerozmyslel, mohlo slavit úspěch. Po dopadu, ale zůstává v nepříznivé vzdálenosti a Usman doručuje takedown.

Masvidalovi se musí nechat, že na zemi nikdy nepůsobí odevzdaně. Nechce jen přijmout pozici na lopatkách. Neustále se snaží o zlepšení situace a vytváření lepších úhlů. Po dopadu získává veledůležitý levý underhook. Usman ale overhookem zachytává Masvidalovu nohu (cradle control), aby se nemohl začít zvedat na čtyři do pozice dog fight.

Do dog fight se dostanete při „zvedání přes underhook“ ze spodního halfguardu a sidecontrol. Na to se ale více zaměřím až v nějaké z příštích analýz.

Usman dokázal underhook zneutralizovat a Masvidal přijal guard. Ani v něm nezůstal pasivní a tlakem chodidel na Usmanovy boky si vytvářel spoustu úhlů na údery. Usman musel pozici v jednom kuse dorovnávat a proto se posouvali k pletivu, kam Masvidal chtěl.

Zvedání na pletivu Masvidal věnoval spoustu času a v utkání se to promítlo.

Usman začal hrozit z opačného postoje. Masvidal pohotově reagoval roundkickem a Usman se opět vrátil do ortodoxního.

Přesných lowkicků na Usmanovu přední nohu stihl trefit relativně velké množství. Lýtka má Usman geneticky menší (u lýtek je genetika stěžejní, umístění úponů svalů člověk cvičením neovlivní) a proto by mohly být pro příští vyzyvatele klíčem k vítězství.

Další naskočené koleno před koncem kola.

Před přestávkou Masvidal zariskoval a pokusil se trefit stejnou kombinaci, jako v utkání s Tillem. Dvojitý kryt byl ale velmi efektivní.

Na Tilla výpad fungoval kvůli tendenci před útoky couvat a zaklánět se se zdviženou bradou.

Příprava knockoutu

Od prvních výměn byl patrný Masvidalův připravený přední hák. Pokud máte na soupeře připravené pasti, nechcete je v ideálním případě odhalit, dokud si jimi nejste úplně jisti a máte na ně zjištěný vhodný timing. Masvidal se ale neudržel a i po Usmanových feintech hák ukazoval.

Na screenshotech je to méně patrné. Nicméně Masvidal čekal na Usmanův přední direkt se záměrem ho sklepnout pravou rukou. V ten moment snížil levou ruku a nahrábl silný přední hák. Na konci článku přiložím odkaz na video, abyste měli možnost posoudit vše na vlastní oči.

Masvidal reakci ukázal v prvním kole přibližně pětkrát. Pravá ruka má na druhém snímku zachytit a vychýlit úder. Na třetím snímku je opět vidět snížení levé ruky na hák.

Zas a znovu. Usman se vyznačuje i na nejvyšší úrovni výjimečnou trpělivostí a raději se několikrát ujistí, že je reakce neměnná.

Závěrečná sekvence

Mnozí z vás si při opakovaných záběrech všimli, jakým způsobem této reakce šampion využil. Nebylo to však poprvé v zápase, kdy byl Masvidal za sklepávání ruky potrestán. Již po minutě zápasu inkasoval tvrdý zadní direkt.

Masvidal očekává jab, místo něj přilétá přední hák. Na třetím snímku inkasuje, zatímco se opět snaží trefit svůj kontr přední.

Předposlední výměna zápasu. Usman vykračuje společně s jabem a Masvidalovi vychází tolikrát zmiňované sklepnutí + přední hák. Usman si definitivně udělal obrázek a je připraven „zlozvyk“ potrestat. Dojde mu, že když Masvidal při kontru dělá pro pokrytí vzdálenosti jeden krok dozadu, nemůže mu na dostatečné zkrácení logicky stačit jediný krok směrem k němu.

Usman do kombinace přidává extra krok. Při prvním našlápnutí ukáže přední, aby vyvolal reakci. Masvidal zacouvá, chce sklepnout ruku a kontrovat hákem. Usman se přibližuje o další krok blíž a jab překlopí na přední hák, jež následuje direktem. To ale není vše.

Usman po falešném předním háku stahuje dolů Masvidalovu pravačku, čímž mu znemožní bránit daný úhel. Bezvládný Masvidal ještě naposledy promáchne svůj vytoužený přední hák.

První KO Masvidalovy kariéry?

Takhle to světová média prezentovala. Nicméně na sociálních sítích začalo po turnaji kolovat video zápasu Masvidal vs Damm z roku 2008. Masvidal tehdy sice neskončil v bezvědomí, ale zastavení rozhodčím bylo zcela legitimní.

Kvalita videa je otřesná, i přesto můžeme vidět Damma zachytit Masvidalovu přední ruku a do volného prostoru trefovat direkt.

Náhoda, nebo je Trevor Wittman génius?

Závěr

Kamaru Usman se v minulosti prezentoval jako relativně nezáživný bojovník. Až na jediné klopýtnutí v druhém utkání kariéry byl, ale bezchybný a málokdo si po prohře s ním myslel, že by mohl v odvetě porážce jakkoliv zabránit.

Po změně kempu jsme však svědky ještě komplexnější verze Usmana. Sebejistý v postoji, stále tlačí dopředu, vytváří hrozby a pokud není nazbyt, má plán B v podobě dominantního wrestlingu. Obzvlášť mě zaujal v momentě, kdy tvrdě inkasoval od Gilberta Burnse. Jakmile jsou wrestleři takto otřeseni, uchýlí se vždy k tomu, co je jim nejbližší – Klinč a takedowny. Takové objímání naslepo. Usman i při těžkém otřesení uvědomoval, že s Burnsem nemůže za žádnou cenu na zem a dál se trpělivě držel plánu. Takovou disciplinovanost uvidíte u jednoho z milionu. V nepředstavitelně vypjatých momentech jedná vždy s chladnou hlavou.

Osobně jsem toho názoru, že mezi bojovníky není aktuálně nikdo komplexnější a Usman má díky Jonesově neaktivitě na první příčku nárok. Je spousta způsobů, jakými může Usman vyhrávat zápasy a jen velmi těžko se proti němu hledá klíč k vítězství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *