Podrobná Analýza: Co se stalo v souboji Losene Keita vs Ivan Buchinger?

Losene Keita vs Ivan Buchinger




Před několika dny vyšel exkluzivní rozhovor s neporaženým šampionem lehké váhy OKTAGON MMA, Losenem Keitou. Jeho součástí bylo i poohlédnutí za posledním utkáním, v němž Keita získal titul proti legendě domácí scény Ivanu Buchingerovi. “Black Panther“ popsal zápasovou strategii a i několik dalších detailů, které vedly k jednostrannému průběhu. Napříč článkem najdete citace.

Tímto bych chtěl Keitovi poděkovat za zajímavé poznatky a zároveň oznámit naši spolupráci, která odstartuje ohlášením šampionova příštího soupeře. Nyní přejděme na samotný zápas!



Kratos Michal Martínek reaguje na nečekanou “krádež” v polském KSW

Po utkání spousta lidí upozorňovala na fakt, že Keita i McGregor měli v utkání proti Ivanovi žluté rukavice.

Našel jsem ale ještě šílenější podobnost. Oběma bylo v době zápasu 24 let a 5 měsíců.

Zápas začíná klasickým vycukáváním. Buchinger naznačí úder a Keita chce srážet jab.

Už po prvním Keitově naznačení je znát Buchingerova nervozita. Na jab reaguje natažením obou rukou. Čím větší reakci ukážete soupeři, tím hůř pro vás (pokud není ukázání reakce váš záměr, ale to už se bavíme o trochu jiných šachách)

Buchinger zkouší spinning backfist s naznačením dolů. Bohužel pro Buchingera náznak snížení tolik nefungoval, protože mu nepředcházel takedown. Často poznáte na bojovnících nervozitu tak, že své nejlepší techniky nepřipraví a zkusí je hned v úvodu, kdy mají menší šanci na úspěch.




 

Keita přesouvá boj na pletivo a neustále naznačuje údery, aby držel Buchingera v nejistotě. Jejich hlavním účelem je ale zvýšit soupeřovu čitelnost: „Musel jsem ho ke strhům donutit tlakem. Když někoho donutíte tlakem, je to spíš takedown ze zoufalosti (tzv. desperate shot). Bojovníka k tomu takedownu donutí nejistota a hlavně okolnosti, není to v ten moment jeho vlastní rozhodnutí. Tímhle jsem mu dokázal vnutit své vlastní tempo, na které se nedokázal adaptovat.“

První pokus o takedown na sebe nenechal dlouho čekat a je vidět, že s ním Keita přesně v tomto momentě počítal. Nepředcházely mu údery a dokázal včas reagovat.

Buchinger čeká na zemi a Keita nezůstává na místě: „Součástí strategie bylo se začít co nejrychleji potit. Jakmile ležel na zádech a čekal na mě, nepřestával jsem skákat. Musel jsem udržet intenzitu a tím si zajistit pocení. Když jsem zpocený, mnohem lépe se mi utíká z klinčů a z nevýhodných pozic.“

Keita v zápase často přiskakoval s kombinací přední hák + zadní direkt. Boxeři tuto kombinaci nazývají Ace Deuce (kombinace karet “eso“ a “dvojka“)

Ace Deuce

V této kombinaci má přední hák spíše odvést pozornost. Buchinger se snažil ustupovat a proto musel Keita přidat k háku dlouhý krok. Díky tomu mohl udržet optimální vzdálenost a zadní rukou dosáhnout.

Přiskočený přední hák předcházel většině útoků.




 

Při přípravě na Buchingera musíte věnovat spoustu času obraně klinčů. Na 4. screenu vidíte změnu postoje z ortodoxního do southpaw. Keita prohazuje postoj a trefuje úder levačkou, tedy zadní rukou: „Nakoukával jsem všechny Ivanovy zápasy. Moc nevím, proč o něm lidé říkají, že má výborný wrestling. Nikdy jsem od něj neviděl vyloženě dobrý ‘shoot‘ po takedownu. Vždy klinčoval a vždy přesunu na zem dosáhl tlakem přes navázání klinče.“

„Strategie byla jít stále dopředu, vyvinout velký tlak a zajistit, že jeho pokusy o klinč budou čitelné. Zkrátka jsem věděl, že klinč je jeho reflex a kdy přesně ho k němu nutím, to jsem si dokázal pohlídat. Nesměl jsem na něj čekat a tím mu dát možnost pokusy o svázání zakrýt.“

Během klinčů Keita nezastavoval, aby si nenechal zaháčkovat nohy. Na snímcích vidíte únik se změnou směru.

Při každém takedownu se snažil kromě oddálení boků udržovat kontrolu hlavy. Jakmile soupeři kontrolujete hlavu, nemůže vyvinout tolik síly, obzvlášť pokud hlavu ohnete v krční páteři.

„Za každý pokus jsem ho musel potrestat pár údery. Pak si začal uvědomovat, že ty pokusy nejsou zadarmo a nemůže zkoušet lehkovážně jeden za druhým.“




 

Pravý hák načasovaný na zvednutí.

Závěrečná sekvence: Buchinger si všímá nabitého zvedáku a natahuje ruku. Zvedák měl ale pouze odvést pozornost od levého háku, který přesně dopadá. Začátek konce. Vidíte, že i když má zápas jen několik minut, může se v něm udát opravdu hodně. Schválně si utkání teď pusťte znovu a všímejte si detailů.

 

Děkuji za dočtení do konce a budu moc rád za zpětnou vazbu!






Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *