Podrobná Analýza: Co se stalo v bitvě Poirier vs McGregor 3?

Máme za sebou završení trilogie Poirier vs McGregor, které bohužel dopadlo asi nejhorším možným způsobem. Duel totiž ukončilo nepříjemné zranění. Conor si totiž ošklivě poranil kotník, který si následně přišlápl. Viděli jsme tak jen jedno kolo, ale i to nabídlo poměrně rozmanitou akci, kterou ve své další podrobné analýze rozebral Honza.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/07/11/poirier-reaguje-na-vyhru-nad-conorem-rivalita-pokracuje/

Dlouhou dobu jsme spekulovali, s jakým stylem boje tentokrát McGregor vyrukuje. Tato otázka byla zodpovězena hned v úvodních výměnách, kdy jsme byli svědky návratu mystického „karate stance McGregora“.

Zahájení zápasu spinning back kickem proti Poirierovi a Diegu Brandaovi (2014).

Identický kop ve třetím a prvním utkání. Poirier si nemůže dovolit utéct od pletiva přes McGregorovu levou stranu a tak volí jediný možný exit. Tam na něj čeká další back kick.

Rozdíl mezi prvním a druhým střetnutím byl opravdu diametrální zejména kvůli využití kopů. V odvetě se McGregor až na výjimky držel čistě boxu a proto byl návrat ke kopání považován za jeden z klíčů k vítězství. Opravdu se tak stalo a Ir byl tentokrát tím, kdo začal s okopáváním nohou.

Po utkání se začalo zranění přisuzovat tomuto údajnému checku, po němž Poirier ukázal na Conorovu nohu. Nicméně se nejednalo o vykrytí, nýbrž o nešťastné trefení kolene. Osobně si nemyslím, že byl tento kop přímou příčinou konce, na McGregorovi nebyl vidět ani náznak bolestivé grimasy.

Koleno je neporovnatelně tvrdší, než lýtkové a stehenní svaly a při srážce plnou silou může mít nedozírné následky.

Nedovedu říci, zda byl tento moment přímo zodpovědný za další dění. V závěru článku se však skrývá ještě jedna zajímavá skutečnost, která předcházela ukončení.

Jak McGregor, tak Poirier mají naučený návyk chytání kopů. Během éry lowkicků byla tato technika efektivní a mnoho wrestlerů díky ní získalo zadarmo takedown. Dnes už je při kopání pod koleno šance na zachycení nohy mizivá a pokud čelíte zdatnému kopači, vystavujete se hrozbě překlopení útoku na hlavu.

Poirier už absolvoval tři přípravy cílené na Conora a vypěstoval si adekvátní reakce na jeho největší zbraň – levý direkt. Tomuto knockoutovému úderu dokázal uhnout pomocí minimálního pohybu hlavy.

Před utkáním se neustále probíraly možné adaptace jednoho, či druhého bojovníka. Kombinace se však oproti odvetě téměř nezměnily a tak znovu docházelo k velmi podobným scénářům.

McGregor slavil ve druhém utkání úspěch s kombinací naznačení levého direktu + přední zvedák. Poirier se totiž od levačky odkláněl a nečekal hrozbu z druhé strany. Jakmile se začala kombinace opakovat, Poirier si vše uvědomil a přišel s kontrem v podobě pravého háku.

Totožná výměna z lednového zápasu.

Ani nejlepší strikeři nemohou ve střední vzdálenosti kopat bez přípravy.

Na této výměně se dá pozorovat zhoršení McGregorových rozhodovacích schopností v boji. Proti dřívějším soupeřům reagoval na zkrácení vzdálenosti vykloněním hlavy a následným kontrem. Nyní hlavou na rozdíl od Poiriera vůbec nepohnul. Proto minul, zatímco Poirier trefil a navázal předním hákem. Po tomto zásahu byl McGregor otřesen a začal panikařit.

“Firstone to shoot (for a takedown) is a dusty bitch“. Pokud by se McGregor odhodlal více tlačit do takedownu, mohl skončit v horní pozici.

Gilotina

Úryvek z předzápasové analýzy:

„Charakteristické naskočení gilotiny, mezi bojovníky nazývané zemařský lucky punch. Ačkoliv na tuto techniku v profesionální kariéře nikdy nezvítězil, pokouší se o ni ve většině zápasů.

Hodně bojovníků si vytvoří nevhodný zlozvyk, kvůli kterému v určitý moment rezignují na wrestling a dobrovolně naskočí do guardu (tímto zdravím Filipa Macka), což se v MMA často nevyplácí – Vždy chcete bojovat o dominantní pozici.“

Při psaní těchto řádků jsem neměl nejmenší tušení, že se o gilotinu pokusí druhý z aktérů.

McGregorova obrana proti takedownům se napříč lety výrazně zlepšila. Nicméně viděl náznak příležitosti a vše zbytečně zahodil. Všimněte si, jak se Poirier snaží pohotově obejít guard (po přechodu protivníkových nohou je riziko gilotiny nulové, naopak můžete sami kontrovat von flue chokem), zůstává však uvězněn v horním halfguardu.

V tento moment se nabízelo vylepšení pozice pomocí butterfly háčku (viz třetí screen). V ideálním případě by jeho pomocí dostal McGregor Poiriera za sebe, nicméně se stále upínal na rvaní techniky pomocí rukou. Poirier navíc veteránsky zaklínil prsty do pletiva, čímž možné přetočení značně zkomplikoval.

Poirier po rozpojení skvěle kontroluje levou ruku a hrozba gilotiny je pryč.

Po vymanění z gilotiny přišla téměř dvouminutová salva ground and pound, na jež neměl McGregor odpověď.

Jedinou výjimkou bylo několik vydařených up kicků.

McGregor drží Poiriera viditelně za rukavici (což je samozřejmě zakázaná technika). Jen díky tomu se vytvoří sekundové okno na zvednutí, protože Poirier začne faul reklamovat. Karma.

Závěrečná sekvence. Ve stejný moment vypálí Poirier, i McGregor zadní direkt. Oba míjí. Při následném došlápnutí dochází ke zlomenině spodní části holenní kosti.

Všimněte si prohnutí kosti v momentě odrazu do úderu. Už v tento moment je minimálně nalomená a došlápnutí byla jen poslední kapka. Sám jsem zvědav na nadcházející vyjádření. Je možné, že byl McGregor v bolestech už od úvodní minuty a věděl, že mu nezbývá moc času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *