Pavol Neruda prozrazuje, na čem se s kolegou Novotným neshodl

Neruda Novotný

Turnaj OKTAGON 43 byl prý největší a zdaleka i nejdražší akcí, kterou kdy organizace OKTAGON MMA uspořádala. Investované desítky milionů se však jistě vyplatily, protože akce zaznamenala obrovský úspěch a vytvořila hned několik rekordů. Nabídla totiž skvělé zápasy a hlavně odvetu Kincl vs Vémola 2, která ještě stále hodně rezonuje. Vášnivě se totiž řešilo například bodování, které oficiálně vyznělo jasně pro Kincla, ale ne všichni se s tímto názorem naplno ztotožňují a souhlasí s ním.

Organizace OKTAGON MMA bohužel přichází o skvělého šampiona

Dva rozhodčí to totiž viděli jasně 5:0 na kola pro Kincla, s čímž souhlasí i spolumajitel organizace OKTAGON MMA Pavol Neruda. „Podle mě ano. Na tom jsme se ale s Ondřejem Novotným neshodli. Těch 5:0 na kola se mu nezdálo, já jsem ale opačného názoru. Každé kolo bylo podobné. Karlos sice tlačil, ale nepředvedl žádný takedown, který by proměnil ve výhodu. Nebyly tam ani žádné rány…“ prozradil pro Sport.cz kreativní mozek organizace Neruda, že se se svým kolegou na bodování neshodli. Ondřej Novotný sice uznal, že viděl vyhrát Patrika Kincla, ale ne tak jasně, jak to dle bodů může vypadat. Mnohé významné tváře evropského a světového MMA pak dokonce viděly vyhrát Vémolu, o čemž se dočtete níže.

„Překvapilo mě, jak se Patrik dokázal na Karlose připravit. Myslel jsem si, že i v případě, kdy se člověk na Karlose připraví nejlépe, jak dokáže, tak ho přesto nedokáže ubránit a ocitne se na zemi. Teď tomu tak nebylo. Patrik to měl pod kontrolou a povedlo se mu zastavit jeho nejsilnější zbraň. V ten moment bylo rozhodnuto. Během zápasu jsme si s Attilou Véghem říkali, že Karlos přišel o hlavní zbraň a jinou další nemá. Nemohl změnit taktiku, protože jinou neměl. Nemá jiný styl boje, na který by přešel. Klobouk dolů před Patrikem, který Karlose dokázal fantasticky odzbrojit,“ kvitoval také Neruda, jak skvěle se Kincl na svého rivala připravil.

 


   

Každý viděl jiného vítěze?

„Když skončila tisková konference, jel jsem na afterparty, kde byli lidi, kteří hýbou minimálně evropským, a někteří i světovým MMA, a svorně viděli vyhrát Karlose. Maximálně 3:2 Patrika. A já byl ten, který hájil jako vítěze Patrika. Ale nebyl tam člověk, který by to viděl 5:0. Takže byly rozporuplné reakce, a rozhodně nešlo o lidi, kteří by za život viděli pět zápasů. Někteří jezdí dennodenně po všech možných turnajích a zastupují největší hvězdy, jako je Gustafsson, Chimaev a další. Takže to, že se někteří lidi smějí, že já nebo kdokoliv jiný neumí pravidla, je sice fajn, ale tím to asi nebude,“ rozpovídal se Novotný pro iSport.cz.

„Vlastně se jedná o zápas, který nikdo nikdy neviděl. V tom je právě unikátnost. Přinesl něco, co ještě světové MMA nikdy nenabídlo. A proto je diskuze nad výsledkem taková. Všichni vidíme tu velkou damage, ale všichni taky vidíme, z čeho vznikla. Nebyly to údery, jak jsme na ně zvyklí. Jednalo se o oklepávání, které, jak se říká: tisíckrát nic unaví i vola. Když jste do té doby nic podobného neviděl, těžko se to přijímá, posuzuje a porovnává s něčím jiným. Myslím si, že je taková diskuze v pohodě, za sebe bych to viděl možná 3:2 pro Patrika, ale já nejsem důležitý a jako vždy respektuju ten výsledek i výkon obou. Z mého pohledu je 5:0 je ovšem podle mě mimo mísu. A vlastně jsem tam neslyšel nikoho, kdo by 5:0 řekl.“

Rozhodčí však celý zápas viděli naprosto jasně a navíc se k němu i vyjádřili. Níže tak najdete dva názory, které se vzájemně doplňují a které dávají jasnou představu o tom, proč nakonec jasně vyhrál právě Kincl.

 


  

Jak to viděli rozhodčí?

„Včerajší hlavný zápas večera medzi Patrikom Kinclom a Karlosom Vémolom som mala za úlohu sledovať z polohy zaznamenávania štatistiky pre červený roh, v tomto prípade pre Patrika. Vždy teda sledujem aktivitu, len jedného zápasníka, na ktorú sa sústredím. No pochopiteľne vidím priebeh celého zápasu a v tomto prípade si dovolím tvrdiť, že zo strany Karlosa išlo o učebnicový príklad, ako sa zápas na body vyhrať nedá. V plnej miere sa stotožňujem s jednohlasným rozhodnutím bodových rozhodcov, v ktorom bol Patrik Kincl jasným víťazom spomínaného duelu. Prvé pravidlo, na základe ktorého je u mňa rozhodnutých prakticky 99 % zápasov, je efektívny striking, alebo grappling. Čo sme v tomto zápase videli bol efektívny striking zo strany Patrika Kincla a veľmi neefektívny grappling zo strany Karlosa Vémolu. 

V tzv. “moderných” pravidlách MMA bol výraz DAMAGE, nahradený slovom IMPACT. Slovo impact si v tomto prípade môžeme vyložiť vo význame dopadu/vplyvu. Tento výraz sa začal používať najmä preto, aby sme komplexnejšie pristupovali k povahe zápasenia ako takého a hodnotili rôzne aspekty, ktoré fighteri v zápasoch používajú. Nejde len o spôsobenú fyzickú “škodu”, ale aj o elimináciu súperových útokov a zlomenie jeho chuti v tom zápase byť.
   

Zjednodušene, pre budúcnosť, teória, že niekoho budem 5 min pučiť na pletive, neúspešne sa dookola pokúšať o takedown, popri tom inkasovať XY signifikatných a bežných úderov, mi zaručí výhru v kole, je založená na chybnej interpretácii pojmu efektívny grappling a je teda chybná,“ vysvětlila Eva Borodáčová pro MMA Shorties.

Právě Eva je skvělým příkladem toho, jak se z fanynky MMA může stát bojovnice a poté přední domácí rozhodčí. Asi nikdo, co do rozhodcovské pozice, na naší scéně nezaznamenal tak raketový růst, jako právě Eva, která už patří k rozhodcovským stálicím OKTAGONu.
  

Včera jsem se pracovně zúčastnil zatím největšího galavečeru v mé historii bodového rozhodčího, kterého se zúčastnilo přes 20 000 diváků v O2 Aréně a statisíce diváku u TV. OKTAGON MMA 43 Vémola vs Kincl.

Dostal jsem důvěru bodovat všechny 3 hlavní zápasy. Obě čtvrtfinále Gamechangeru i Main Event, za což moc děkuji.

Včerejšek opět ukázal, jak moc jsou pravidla v MMA složitá nebo jednoduše nepochopená. Po vyřčení verdiktu 50 – 45 v mém případě jsem viděl překvapené tváře kolem sebe, ať už v řadách zápasníků, trenérů nebo jiných lidí v bublině kolem bojových sportů.

Výklad efektivity strikingu a grapplingu přesně ukázal tento hlavní zápas Kincl vs Vémola 2. Vémola měl tlak, měl aktivitu, měl střed klece, ale to nejdůležitější, co neměl, byl efektivní grappling a už vůbec ne striking.
   

Jeho pokusy o TKD neměly žádný dopad, damage nebo potenciál cesty k ukončení zápasu. Jakkoli tomu chcete říkat, tak to tam nebylo. Snažil jsem se najít cokoli, co bych mohl ohodnotit ve prospěch Karla, ale nic, co by splňovalo podmínky, jsem nenašel.

Je pravda, že efektivita strikingu Patrika Kincla v prvním a druhém kole taky nebyla bůhví jaká (co jsme zvyklí z jiných zápasů), ale oproti Karlovi pořád velmi výrazná a s každým pozdějším kolem se stupňovala.

Je vidět, že osobnosti MMA světa se neshodnou na tom, co probíhalo v kleci, ale my bodoví rozhodčí jsme byli naprosto na jedné lodi a přesvědčení, co se tam děje.

V 95 % případů se shodneme kdo dané kolo vyhrál a těch 5 % jsou prostě tak vyrovnaná kola, že rozdíl toho, kdo vyhrál, je jeden úder, jedna grapplingová akce nebo pocit rozhodčího, které údery jsou tvrdší. (Samozřejmě jsme lidi a to, že někdo udělá jako rozhodčí větší či menší chybu, se prostě stává a stávat bude)
   

MMA komunita nám vyčítá těchto 5 %, které jsou v naprosté většině rozhodnuta dle pravidel avšak jinému soupeři dle úhlu pohledu.

Ovšem tato stejná komunita se téměř nikdy neshodne co se dělo v těch 95 % připadů, kdy my sudí jsme jasně přesvědčeni všichni stejně, kdo kolo vyhrál. A to přesně ukázal tento zápas.

Prosím, myslete na to až zas budete psát hlouposti o nás, co tomu obětujeme někdy mnohem víc než dostáváme. Nicméně je fajn vidět jaký to je mainstream a jaký o to je zájem. Díky za to,“ doplnil pak na svém FB profilu obsáhlé vyjádření i přímo bodový rozhodčí Novák, který duel nabodoval 50-45 pro Kincla.
  

Co nás čeká dál?

17.6. Oberhausen – OKTAGON 44: Prozatímní Startovka

Langer vs Poppeck – zápas o prozatímní titul polotěžké váhy 

Eckerlin vs Primera 

Veličkovič vs Jungwirth 

Grabinski vs Michalidis 

Dyrschka vs ? 

Xavier vs Strezlczyk

Polívka vs Khajevand

Siwiec vs Hathaway 

Paradeiser vs Fischer 

29.7. Praha Štvanice – OKTAGON 45

17.9. Frankfurt – OKTAGON 46

7.10. Bratislava – OKTAGON 47

Peňáz vs Čepo 

Buchinger vs ?

? Pukač vs Brož 2 ?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *