V poslední době v MMA zápasech dochází ze strany rozhodčích, kteří svými výsledky občas překvapí zkušené experty, ale někdy také své kolegy, k mnoha kontroverzním až nepochopitelným rozhodnutím. Bodování, stejně jako systém vážení, je tedy v MMA světě stále velkým otazníkem, na který se zatím nepodařilo najít dokonalou odpověď. Jaká by však mohla být v budoucnosti řešení v souvislosti s těmito problémy? Uspořádali jsme anketu, kde jsme se zeptali zástupců tuzemské MMA scény na tři otázky.
Jiří Procházka má varování pro sebevědomého šampiona Jamahala Hilla
Respondentů jsme se zeptali n následující 3 otázky:
- Přijde vám systém dnešního bodování MMA zápasů správný? Co případně změnit?
- Jak se říká „víc očí víc vidí“. Nebylo by lepší, kdyby zápasy posuzovalo pět rozhodčích?
- Měl by rozhodčí po turnaji vysvětlit/obhájit sporná rozhodnutí, které na daném galavečeru udělal, aby se předcházelo různým spekulacím?
Jakub Müller – Rozhodčí a trenér
1) Je to boxerský systém. V boxu jsou jen 3-minutová kola a navíc může borec 2x poslat soupeře na zem a má automaticky 10-7 kolo. V MMA se 10-7 nedává, i když ten rozdíl ve výkonu zápasníků za těch 5 minut může být mnohem výraznější. Za mě co se dneska dává 10:9 bych rozdělil na 10:9 když je to fakt o jeden úder a 10:8 při jasné výhře, ale bez výraznější damage. Co je dnes 10:8 bych dal 10:7 a 10:6. Přijde mi nespravedlivé, když zápasník vyhraje první dvě kola o „tři facky“ a pak je ve třetím dominován a stejně buď vyhraje, nebo je nejhůře remíza.
Jako příklad bych dal zápas Volkanovski – Makhachev, kdy Islam na konci věděl, že mu stačí v guardu nějak přežít a má to na body v kapse. I kdyby ho Volkanovski zbil ještě výrazněji a bylo to 10:8, tak je to stejně remíza. Tím pádem máme systém, kde se může stát, že jeden zápasník vyhraje zápas a druhý „bitku“. Za mě by to měl být vždy ten samý člověk. Další varianta je brát zápas jako celek jak tomu bylo za časů PRIDE.
2) To si nemyslím. Počet rozhodčích je poslední věc, která MMA trápí. Jestli tam bude sedět 5 lidí, kteří v životě nebyli na žíněnce, to není oproti třem velká výhoda. Za mě chybí praktické znalosti především boje na zemi. Pokud neumím sám dotáhnout von flue choke, nikdy nemůžu obodovat, jestli je čistě chycený.
3) Za mě by tam měla být nějaká osoba, která je zodpovědná za celý tým. Supervisor/šéf komise. Té by měli rozhodčí vysvětlit každé sporné kolo, proč nabodovali tak a tak. Ta osoba by to měla zaprvé vysvětlit médiím a veřejnosti. A za druhé vyvodit disciplinární důsledky v případě chyb. Nemám problém ani s tím, aby i rozhodčí dal nějaké prohlášení s vysvětlením, pokud cítí potřebu. Transparentnost je vždy ku prospěchu věci.
Pavel Touš – Rozhodčí
1) Je asi pár věcí, které bych změnil. Rozhodně bych nestavěl jen na efektivním postoji a grapplingu v prvotním rozhodnutí, ale sčítal bych více faktorů. Problém hlavně bodových je to, že většina veřejnosti nerozumí pravidlům bodování. Další věc je bodování u klece a ze záznamu v TV. To jsou většinou ty rozdílové faktory. Určitě je i problém, že rozdíl mezi vyhraným a prohraným kolem rozhoduje třeba jeden úder. Systém 10 – 9 má hodně úzké mantinely rozhodování.
2) Pět rozhodčích je za mě dobrý nápad. Snižuje i případné selhání jedince. Chci to do budoucna tuto praxi prosazovat.
3) Pokud vím, tak se rozhodčí k rozhodnutím nevyjadřují v žádném sportu. Ať je to hokej, fotbal nebo MMA. Pokud je podán protest, tak se vyjadřuje komise rozhodčích. Já jsem pro vysvětlovat veřejnosti rozhodnutí rozhodčích v případech sporných výsledků. Bylo by to dobré pro osvětu veřejnosti, jak fungují pravidla a rozhodování hlavně bodových rozhodčích.
Ondřej Novotný – Spolumajitel a promotér organizace OKTAGON MMA
1) Ten systém je trnem v oku mnohým. Přišel z boxu, ale vyvíjí se a mně přijde, že se vyvíjí poměrně rychle oproti tradičním sportům. Ale samozřejmě má pořád mezery a vždy bude mít. Je na to hodně názorů, ale málo řešení. Sám bych si uměl představit větší práci s rozdílem bodů, ale je každopádně zvláštní ta nynější mezifáze, kde se nedokáže shodnout na mnoha věcech.
2) Pět rozhodčích zkoušelo mnoho disciplín a občas se toho někteří drží. Osobně si myslím, že to nevyřeší problém toho, že sudí vidí jen jeden úhel. I kdyby jich tam bylo osm, tak tomu tak bude, ale ten názor se jen rozmělní. Spíš si myslím, že by se mohlo více pracovat s technikou a videem. Ale úplně nejvíc si myslím, že jde o stejné posuzování situací a náhled na ně. Třeba jako teď v zápase Pudilové, kde je obrovský střet mezi převahou v zápase a tvrdými, tedy signifikantními údery a damage.
3) Určitě ano, ale nemyslím, že je nutno to dělat hned. Mně by stačilo pár dní posléze. Ale jsem za, že každý by si měl umět svoji práci obhájit. Třeba u nás podává Laincz protest, ale podle mého názoru úplně zbytečně. Mikulášek byl na zemi při upkicku a Viszlay v guardu nedělal z horní pozice žádný progres hodně dlouho a to postavení mi osobně nevadilo a viděl jsem ho jako OK v rámci pravidel.
Martin Wodecki – Trenér a manažer
1) Určitě ne jen v poslední době, ale všichni se shodneme na tom, že rozhodčí někdy rozhodují jinak, než bychom si přáli. MMA jako každý sport podléhá různým tlakům, na tom se určitě shodneme, stejně jako fotbal nebo hokej. Na obranu rozhodčích je třeba říci, že to vidí z jednoho úhlu pohledu a mají minimum času na rozhodnutí, což není snadný úkol. A bohužel často fanoušci kritizují organizace, ale neměli by zasahovat do rozhodování rozhodčích.
Na druhou stranu by se měly snažit tato sporná rozhodnutí minimalizovat vhodným výběrem zkušených rozhodčích. Tato podivná rozhodnutí vidíme v mnoha organizacích, UFC nevyjímaje – poslední rozhodnutí proti Lucce Pudilové, která podle mého názoru vyhrála minimálně dvě kola.
2) Myslím, že 5 rozhodčích a použití videorozhodčího by si zasloužil zápas na profesionální úrovni.
3) Upřímně se v této oblasti nepovažuji za odborníka. Myslím si, že jako trenér – manažer, se v tomto oboru pohybuji již dlouho. Myslím si, že rozhodčí by měli být schopni obhájit a zdůvodnit svá rozhodnutí. A určitě si myslím, že protesty a to bez urážky, by měly být dle mého názoru posuzovány s větším profesionalismem a důrazem na pravidla. Z mého pohledu se rozhodnutí rozhodčích v zápase vždycky potvrdí, i když je to často proto, že kluci nechtějí kritizovat svého kolegu, a to je sakra špatně – chyby se stávají. Protože těm klukům jde v kleci o zdraví a kariéru. A ta kariéra je kurva na hovno!
Práce rozhodčího je těžká a velmi zodpovědná a tak by k ní měli přistupovat a očistit tuto profesi od chyb, ať už úmyslných, nebo neúmyslných. A pořadatelé turnajů by je k tomu měli tlačit a snažit se mít pro rozhodčí co nejlepší podmínky.
André Reinders – Trenér a bývalý zápasník
1) Bodovací systém mi určitě nepřijde ideální ostatně je převzatý z boxu, kde se obvykle boxuje na více kol, to znamená, že v průměru je výsledek přesnější, než u tříkolových, případně pětikolových zápasů v MMA. Jedním z řešením by mohlo být více rozhodčích. Ostatně v některých organizacích je pět rozhodčích například v ACA, kdy se v konečném rozhodnutí ten správný výsledek více zprůměruje a je větší možnost se dobrat k tomu správnému bodovému výsledku. Další věc jsou bodovací kritéria, která by se měla více zprůhlednit a zkonkretizovat a byl bych pro, kdyby se výsledky zveřejňovaly po každém kole. Mohlo by to přispět k atraktivitě zápasů a mohli bychom předejít různým spekulacím.
2) viz. 1
3) Rozhodčí by si měli umět veřejně obhájit každé své rozhodnutí. Stejně jako si musí bojovníci obhájit svůj výkon stejně jako trenéři se dostávají často dostávají pod kritiku a musí si svá rozhodnutí obhájit. Součástí toho systému jsou i rozhodčí, takže by to tak mělo platit i u nich.
Michal Martínek – Zápasník KSW
1) Já si sám užil svoje v posledním zápase, kde byla se mnou česká, polská i slovenská scéna ohledně verdiktu. Ve finále i rozhodčí, kteří to přezkoumali, ale nic se nezměnilo.
2) Netuším, já jsem zápasník a rozhodčí prochází léta vývojem a je to jejich parketa, věřím že to není legrace to často bodovat. Často si člověk u telky řekne, ty jo sám nevím, komu bych to dal, nechtěl bych být v situaci rozhodčích. Ale spíš než verdikt zvoní na poplach, že když se to nehodí, tak se zamítne protest. Tomu nerozumím, když se prokáže, že to má být jinak, nebo je hromadná nespokojenost ze všech stran.
3) Rozhodčí by se měli účastnit tiskových konferenci. Nějaké fanoušky by to jistě zajímalo a na nich by byl větší tlak se zlepšovat, tak jako se zlepšuje bojovník se svými dovednostmi.
Pingback: Velký krok! OKTAGON chystá revoluční změnu! Má to však několik ALE | Shorties
Pingback: Velký krok! OKTAGON chystá revoluční změnu! Má to však několik ALE - discordmmawatch.site