Organizace OKTAGON hlásí důležité změny v pravidlech!

Touš, OKTAGON

V uplynulých dnech a týdnech se hojně diskutovalo o využívání videa při MMA zápasech. Na turnaji OKTAGON 33 přišel kontroverzní moment v souboji Christian Eckerlin vs Denilson de Oliveira. Po koleni do břicha od Olivery spadl německý zápasník na zem. Rozhodčí po chvilce přerušil zápas a dal Eckerlinovi pět minut, jelikož si myslel, že to byl úder do citlivých míst. Měl v tu chvíli rozhodčí Pavel Touš využít video? Měl, ale podle pravidel CSMMA nemohl. To se nyní mění.

Karlos Vémola si dal jako nový šampion 93 jasnou podmínku

V minulosti probíhaly zajímavé debaty ohledně používaní videa v MMA. Ve světě se běžně využívá video od konce roku 2020 a to při jakémkoliv kontroverzním momentu, kterým si ringový rozhodčí není jistý. Může se tedy podívat na opakovaný záběr, situaci znovu vyhodnotit a pokračovat v zápase. Dříve se video mohlo použít jen v momentě, kdy byl zápas ukončený a už se nemohl restartovat.

Právě kontroverzní situace na turnaji OKTAGON 33 ve Frankfurtu, byla zajímavým případem, že by se pravidla ohledně používání videa měla změnit a aktualizovat. To se nyní také stalo. Na turnaji OKTAGON 34 na Štvanici jsme mohli vidět (staro)nové používaní videa. V souboji Macek vs Silander se musel jít rozhodčí Václav Přibyl podívat na zpomalený záběr, protože si nebyl jistý, jestli koleno od Filipa Macka bylo legální. Zpomalené záběry ukázaly, že koleno bylo čisté a navíc ani nezasáhlo hlavu. Situace vyřešena za minutu a hned se pokračovalo v zápase. Nějak takto by mělo by mělo vypadat moderní využití videa v MMA.

V sobotu jsme se shodli na aktualizování pravidel ohledně používání opakovaných záběrů a videa. Komise ve složení Pavel Touš, Jan Voborník a Václav Přibyl, schválila tento návrh jednomyslně. Video tedy může být použito při přerušení zápasu a celou situaci posuzuje supervisor. Takto to bude na všech turnajích organizace OKTAGON, řekl ke změně rozhodčí Pavel Touš.

Používaní videa na turnajích OKTAGONU, je tedy aktuální a tím se doufejme vyhneme podobné situaci, která se stala v souboji Eckerlin vs Oliveira. Podle aktuálních pravidel rozhodčí nemusí po použití videa zápas ukončovat, což je velké plus v zápase Macek vs Silander zafungovalo perfektně. Jaký názor máte na použití videa v MMA vy? 


1 komentář na “Organizace OKTAGON hlásí důležité změny v pravidlech!”

  1. Pingback: V jaké formě je aktuálně vracející se titán Conor McGregor? | Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *