Ondřej Bosák veze z Premier League karate skvělé 9.místo

Bosák Karate

Karate 1 Premier League je série soutěží světové federace karate, která je určena těm nejlepším bojovníkům v jednotlivých vahách. V každé kategorii je vždy jen 32 závodníků, kteří jsou rozděleni do osmi skupin po čtyřech. Z každé skupiny pak postupuje ten nejlepší do čtvrtfinále, kde se již pokračuje klasickým pavoukem. Letošní ročník světové ligy karate obsahuje čtyři turnaje. Ten poslední se uskutečnil minulý víkend v ázerbajdžánském Baku a zúčastnila se ho i čtveřice českých borců.

Sestavu ve složení Amálie Ondroušková, Veronika Mišková (obě soutěžily v disciplíně kata – stínový boj), Martina Šáchová (kumite +68kg) a Ondřej Bosák (kumite +84kg) doprovodil do Baku reprezentační trenér Miroslav Hýsek.

Brzy 20ti letý Ondřej Bosák je vycházející hvězda českého karate, která se s touto úrovní soutěží teprve seznamuje. Ondra dokázal ve své skupině porazit zkušenější borce z Polska a Chorvatska, třetí zápas s pozdějším vítězem celého turnaje bohužel prohrál. Cenné dvě výhry ve skupině sice na postup nestačily, ale v konečném hodnocení to znamenalo 9.místo a přísun cenných bodů do žebříčku světové federace.

Svoji všestrannost Ondra prokázal také o týden později, když podle odlišných pravidel dokázal na turnaji v Liverpoolu dojít v pavouku až do finále. Ve své kategorii měl 70 soupeřů z 18ti států a prohrál až v prodloužení finále s domácím Angličanem. Na cestě do finále musel zdolat postupně soupeře z Portugalska, Itálie, Německa, ve čtvrtfinále se poradil s dalším Italem a v semifinále pak pokořil Belgičana.
 

Bojové sporty na OH 2028

K již tradičním olympijským bojovým sportům, mezi které patří judo, zápas a taekwondo, přibude možná některý další. V srpnu letošního roku bylo oznámeno, že se karate a kickbox dostaly na užší seznam sportů pro olympijské hry v roce 2028 v Los Angeles. Konečné rozhodnutí padne pravděpodobně na přelomu května a června 2023 při zasedání mezinárodního olympijského výboru v indickém Bombaji. Karate by se stalo součástí programu OH podruhé (poprvé 2021 Tokio), pro kickbox by to byla olympijská premiéra. Naopak se spekuluje o vyřazení boxu kvůli údajným podezření řídícího orgánu amatérského boxu, které představuje finanční, právní a reputační rizika pro MOV a olympijské hnutí


Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *