Matheus Nicolau vs David Dvořák: Podrobná Analýza

Matheus Nicolau vs David Dvořák
Už v sobotu nás čeká další UFC Fight Night turnaj, tentokrát v Columbusu, na kterém jde do akce i David Dvořák. Ten má před sebou ve čtvrtém UFC souboji hodně nebezpečného borce, kterým je UFC sedmička a světová šestka Matheus Nicolau. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.
Wow! Tak už víme, s kým jde Pirát a je to další nečekaná bitva

 Styl boje

Základní postoj obou aktérů. Dvořák vyznává o něco vyšší, více thai boxerský, dvojitý kryt.

Všichni soupeři, na které teď bude Dvořák narážet, už budou nesmírně komplexní. Nebudou mít jeden aspekt boje o dvě třídy horší, než ty ostatní. Výjimkou není ani Nicolau, jež nasbíral v profi MMA pouhé 2 prohry (+ jednu v Ultimate Fighteru, ze kterého se zápasy vyjma finále nepočítají do skóre). První prohra z roku 2012 proti Brazilci Pedru Nobre je bohužel nedohledatelná, nicméně druhá z roku 2018 už byla v UFC. Tady jsou nejdůležitější momenty utkání Matheus Nicolau vs Dustin Ortiz.

Ortiz po pár minutách vychytal Nicolauovy zbraně a přišel na to, jak zakontrovat jab na tělo – lowkickem. Nicolau jej trefuje téměř v každém utkání.

Jab na tělo dává výhradně v úvodech utkání ke zjištění reakcí. Spousta lidí se pokoušela zakontrovat předním hákem, se kterým ale Nicolau počítá.

Snažil se trestat samotné lowkicky.

Což je i Matheusova oblíbená technika.

Nekopejte to samotný! Minimálně proti Nicolauovi s Dvořákem.
Zatlačením nutil Nicolaua dělat nevynucené chyby, například křížení nohou.

Což je zlozvyk, kterého rád využívá Dvořák. V podobný moment jsou lowkicky mnohem ničivější, než ve správném postoji.

Ortiz měnil postoje pro lepší úhlování, což donutilo Nicoulaua udělat to samé navzdory tomu, že v opačném guardu nemá tak kvalitní defenzivu. Často vidíte bojovníky použít určitou techniku až v momentě, kdy jim ji “připomene“ soupeř.

Lucia Szabová zkusí za highkickem přidat otočku. Díky tomu si Zouak vzpomene, že jí umí taky a po necelých dvou vteřinách zaznamenává knockdown.

Finiš: Ortiz kontroluje přední ruku soupeřova opačného guardu, naznačuje direkt a za něj schovává headkick. Dlouhodobě mě fascinuje, jak podobný náznak nutí protivníka reagovat. Nicolauova pravá ruka v moment úderu padá k pasu. Jindy ruku zkusí srazit, případně úderu uhnou. Obě reakce dělají highkick efektivnější.

Tady je pro porovnání Dvořákova poslední prohra. Zápas Dvořák vs Macek 2 (2012) skončil v úvodu druhého kola po tržné ráně způsobené kopem z otočky.

Nicolau nejvíce exceluje s technikou zadní direkt + přední hák. Tentokrát soupeř couval a tak po prvním úderu přidal extra krok (viz 3. screen)

Omlouvám se za rozmazané screeny, někdy to při rychlých kombinacích jinak zachytit nejde. Každopádně můžete vidět, jak Nicolau kontruje přes levačku svým oblíbeným zadním overhandem.
Přepadnutí do zadního úderu mu ideálně nabije přední hák. Tyto dva údery k sobě v kombinacích dobře pasují.

Nejhorší, co můžete proti bojovníkovi čekajícímu na kontr pravačkou udělat, je přiskakovat s jabem. Své by mohl povídat Marlon Moraes, kterého následný přední hák už ani nestihl trefit.

Walkera posledně vzal po přiskočení jabu čert.

Na Dvořákovi se mi líbí pevné základy. Nesnaží se nutně o “highlightovky“, ale spíše o jednodušší techniky, které za 10 let vypiloval k dokonalosti.

Již v první minutě Dvořák Espinosu doslova odmrštil calfkickem. Nádherně vystihl moment, kdy Espinosa začal couvat.

Ronderos jde do strany a tak se mu Dvořák pokusí dát hák do protipohybu.

Útoky do protipohybu jsou nesmírně efektivní. Máte opravdu minimum času na ně jakkoliv zareagovat.
Zem

Drtivá většina hodů proti Nicolaovi přišla na pletivu. Tímhle krásným single legem s podchycením jedné nohy a podkopnutím té stojné si připsal TimElliott svůj 50. takedown v UFC.

Zajímavá je tato sekvence z úvodu druhého kola. Elliott chytá single leg, zatáhne a všimne si velké chyby – Nicolau nedrží overhook. To mu umožní přechod na záda.

Chycení overhooku je u kvalitních zápasníků reflex. Proto tak často v grapplingu/MMA vídáme tuto pozici zvanou dog fight. Do té se dostanete při zvedání pomocí underhooku například ze spodního halfguardu.

Dvořákův přesun na záda Ronderose je velmi podobný. Dvořák ihned zahákne nohu a co je nejdůležitější – Už při přesunu do backmountu chytá krk. Druhou rukou chytá takzvaná dagestánská pouta a připisuje si vítězství na rear-nakedchoke jednou rukou.

V Hradci jsou teď pouta (nebo také wristride) velice populární.

Nicolau nenutí táhlé wrestlingové výměny, ale dokáže využít protivníkovo přepadnutí do úderu.

Tady Dvořák cítil krev a po přepadnutí do úderu těsně ubránil nástup do strhu.
Nicolau má v arzenálu jednu méně častou techniku – Japanese neck tie. Kontroluje horní halfguard a nenápadně protáhne pravou ruku (soupeř chytil underhook, čímž se sám chytil do pasti). Nepomohl tomu ani následným ohnutím hlavy, které je pro techniku nezbytné. Nicolau už jen zavře Gablegrip a lehne si na bok. Díky zamčení jedné nohy může ohnout protivníkovu páteř skoro do pravého úhlu.

Tuto techniku přezdívanou d’Arce pro krátkoruké má na svém rekordu hned 2x. Na posledním screenu můžete vidět ohyb soupeřovy hlavy.

Japanese neck tie v podání šampiona bantamweight Magarda.

Má na svém kontě rovněž dva. Ne tak častá technika, ale jakmile ji dovedete k dokonalosti, může být nejbolestivější submisí ze všech.

Dvořákovy klíče k vítězství

Ačkoliv s Ronderosem stačil výkon na vítězství v prvním kole, v zápase byly momenty, kdy se nechal Undertaker na malý moment unést a chtěl to ukončit jednou ranou. Ukazoval jsem, že Nicolau nejvíce hrozí v momentech, kdy protivníci přiskočí úder a ztratí díky jeho razanci stabilitu.

Proto by měl Dvořák možná trochu počítat s tím, že Nicolau jen tak nepadne. Minimálně úvod zápasu by měl věnovat načítání informací (oťukávání a sledování reakcí). Jakmile čelíte protivníkovi s 20+ zápasy, je velká šance, že má na připravené techniky speciálně na vás. V této fázi kariéry už jsou bojovníci schopni udržet v hlavě strategii a hlavně za pochodu poslouchat roh, přizpůsobovat se podle pokynů mezi koly a podobně.

Do zápasu s Louisem Smolkou nastoupil v opačném postoji.
Nicolau dokáže lépe fungovat v zápase s pevně daným rytmem. Myslím tím utkání, ve kterém stojí soupeři ve stabilní vzdálenosti (pro oba stejně výhodné, mezi boxery tzv. 50:50) a po každém jednotlivém útoku se obě strany srovnají zpátky do pozice. V takových situacích netrpělivě čeká na útok, který v ideálním případě tvrdě kontruje.

Hůře pracuje v momentech, kdy je vystaven dlouhodobějšímu tlaku a nemůže se připravit na jeden konkrétní protiútok.

Elliott zatlačí na pletivu a náznakem úderu zvedne Nicolaův kryt. Nicolau není připravený krýt tělo, to by mohl být Dvořákův moment.

Podobnou strategii jsme uplatnili na Marcina Naruszczku, jehož hlavní obranou je právě vysoký dvoják.

I podobné nenápadné techniky mohou Davidovi získávat čas v dominantní pozici a cenné body u rozhodčích.
Závěrečný tip

Toto utkání je tak blízko k 50/50, jak to jen jde. Oba aktéři mají v arzenálu hned několik možností, jak si zápas urvat na svoji stranu. Samozřejmě se raději přikloním k domácímu bojovníkovi a mám pro to několik důvodů. Když se Dvořák představil podruhé v UFC, byl jsem až ohromen. V ten moment měl za sebou celých 6 kol sbírání zkušeností v největší organizaci a druhý z výkonů byl učebnicový. Dvořák ani na sekundu zbytečně neriskoval a v momentech, kdy by se leckdo hnal za okamžitým vítězstvím, zůstal trpělivý. Tyto zkušenosti ho posunuly dál, než 10 zápasů na nižší úrovni a od té doby jsem přesvědčen, že má na to ohrozit i absolutní špičku.

Zodpovědná obrana i před útokem, který neměl moc šancí na úspěch.

Nicolau bude těžký soupeř a byl bych velmi příjemně překvapen, kdyby dokázal dojít Undertaker pro finiš. Tipuji výsledek 29-28, kdy nebude žádné kolo vyloženě jednostranné.

Dvořák via unanimous decision.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc. 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *