Manažer hloupě „naprášil“ Makhacheva a rychle mazal? Jaký trest Islamovi hrozí?

Makhachev

V souvislosti s turnajem UFC 284 a hlavně titulovým duelem Islam Makhachev vs Alexander Volkanovski se poslední dny ani tak neřeší to, jak skvělý zápas jsme dostali, ale možné porušení pravidel ze strany ruského bojovníka. Dan Hooker totiž veřejně prohlásil, že je Makhachev podvodník, protože si dal před zápasem kapačku, což spustilo další události, které začínají být čím dál spletitější. Do debaty chtěl totiž přispět i kontroverzní manažer Ali Abdelaziz, který však Islamovi udělal medvědí službu.

Doba hájení skončila? Pimblett se utká s rozjetým borcem a mašinou na ukončení?

„Pro všechny idioty, kteří tohle neustále řeší, bych rád řekl, že UFC bojovníci si klidně mohou dát 2-3 litry kapačky, pokud je to provedeno profesionálem. Příští týden všechny odhalím. Islam Makhachev je totiž jasná P4P jednička,“ napsal Abdelaziz na Twitter, ale pohotově svůj příspěvek mazal, protože mu nejspíš došlo, jak velkou hloupost udělal. Fanoušci však jeho zprávu stihli uložit, takže i přesto koluje sociálními sítěmi.

„Jasně, že to smazal, protože mu asi někdo soudný řekl, že se tím vlastně sám usvědčuje. Bojovníci si rozhodně nemohou dát 2-3 litry kapačky a je jedno, jestli to provádí profesionál a nebo ne. Je povoleno 100 mililitrů během 12 hodin. To je sakra velký rozdíl,“ reagoval elitní novinář Ariel Helwani.

Doposud se mělo za to, že je kapačka kompletně zakázaná, ale níže se dočtete, jak to vlastně ve skutečnosti je. UFC i anti-dopingová agentura USADA užití kapačky za určitých okolností povoluje. Háček je však v tom, že Australská sportovní komise nikoliv, kvůli čemuž by mohl mít Islam velký problém.

V návaznosti na události už se prý rozběhlo vyšetřování, které má odhalit, co se vlastně stalo. Pokud by se prokázalo, že Islam skutečně kapačku užil, tak mu údajně hrozí až dvouletý zákaz a navíc anulování souboje s Volkanovskim a odebrání titulu. Uvidíme tedy, jak se ještě všechno vyvine.
 

Co je IV a jaké informace poskytlo UFC/USADA,

Co je to intravenózní (IV) injekce nebo infuze? K intravenózní injekci nebo infuzi dochází, když je látka podána přímo do žíly prostřednictvím jehly. Může být podána v malém objemu pomocí jednoduché injekční stříkačky nebo ve velkém objemu pomocí specializované jehly, hadičky a infuzního vaku. Intravenózní infuze a injekce jsou jako metoda zakázány jak při zápasení, tak i mimo, pokud objem podané látky přesáhne 100 ml během 12 hodin. To platí, i když je podávaná látka povolená (např. fyziologický roztok), a platí to i v případě, že sportovec dostane několik injekcí o malém objemu. Pokud celkový objem přijatých injekcí překročí 100 ml během 12 hodin, je to zakázané, ale může být vyžádána terapeutická výjimka (TUE). 

Je před podáním intravenózní infuze nebo injekce vždy vyžadováno povolení TUE? Ne, pokud je objem intravenózní infuze/injekce menší než 100 ml, nepovažuje se za zakázanou metodu a TUE se pro ni nevyžaduje. Sportovec si však přesto musí zkontrolovat antidopingový status látky, která je mu aplikována. V případě nouze by sportovci měli vždy nejprve využít lékařskou péči a teprve poté informovat agenturu USADA. 
Přední americký novinář Aaron Bronsteter přišel s tím, že UFC včera večer rozeslalo email, ve kterém objasnilo, že kapačky (méně než 100 ml za 12 hodin) lze použít bez povolení TUE, pokud jsou: a) použity v průběhu nemocniční léčby (operace atd.) b) podávány licencovaným lékařem poté, co jsou považovány za lékařsky odůvodněné. Upozornilo také, že ačkoli tato pravidla spadají pod antidopingový program UFC, je třeba brát v úvahu samostatná pravidla sportovních komisí (která se liší podle jurisdikce) a že mnoho komisí vyžaduje zveřejnění užívání infuzních látek i povolení komise.

Bronsteter byl zmatený, protože od zavedení USADA v roce 2015 byly infuze v UFC zakázané. V roce 2019 však bylo právě malé množství povoleno a další změny a upřesnění byly ustanoveny na konci roku 2021. Intravenózní injekce malých objemů (méně než 100 ml) povolené látky nevyžadují předem TUE (terapeutickou výjimku), jako jsou například injekce malého objemu vitamínů skupiny B nebo železa. Celkový objem nesmí přesáhnout 100 ml. Například v případě infuze železa zahrnuje podané množství jak fyziologický roztok, tak železo. 

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *