Makhmud Muradov vs Gerald Meerschaert: Podrobná Analýza

Makhmud Muradov vs Gerald Meerschaert
Už tuto sobotu nás čeká turnaj UFC on ESPN 30, kterému vévodí krásná válka Barboza vs Chikadze. Hlavní kartu pak otevírá Makhmud Muradov, který se ve svém 4. UFC duelu utká se specialistou na submise Meerschaertem.
Postoje obou aktérů v úvodu utkání. Meerschaert je levák a má tendenci snižovat zadní (levou) ruku, kterou často vypálí direkt bez přípravy. Naopak Mach nosí nízko svou přední (rovněž levou), aby snížil čitelnost jabu.

1) Meerschaertův styl

Gerald Meerschaert patří mezi vůbec nejzkušenější bojovníky v rámci střední váhy. Při příchodu do organizace v roce 2016 byl označován za jednoho z nejostřílenějších bojovníků mimo UFC.

K dnešnímu dni má takzvaný GM3 na svém kontě neskutečných 46 utkání, z nichž 24 ukončil na submisi a 6 na KO/TKO. Jakožto člen týmu Roufus Sport trénuje například po boku Tyrona Woodleyho, Paula Feldera a bratří Pettisů. V zámoří je poměrně slavný a pro Muradova by to byl v dosavadní kariéře nejcennější skalp.

Co se týče samotného stylu, Meerschaert má pomalejší starty. Poslední dvě porážky přišly dokonce v časech 0:17 (Chimaev) a 1:14 (Heinisch).

V postoji Meerschaert velmi často hrozí zadními direkty. Mnohdy je zdvojuje a dokonce i ztrojuje. Při příležitosti na dlouhou kombinaci (jakmile se soupeř kryje a neútočí) střídá pravidelně levou a pravou ruku – salva háků, nebo direktů.

Proti opačnému postoji rád uplatňuje zadní roundkick. Úspěšnost zvyšuje předcházející náznak zadního direktu, ten zvedne soupeřův kryt. Tento drobný detail vám výrazně sníží šanci na kopnutí do špičky lokte.

Takhle si Meerschaert poradil s novou akvizicí OKTAGONu, Ericem Spicelym. Doporučuji pustit se zvukem.

Na zemi není Meerschaert vyloženě vyznavačem horních pozic jako halfguard a mount. Raději nechává protivníky pracovat, dokud je nepolapí v pozici front headlock.

Tam má v záloze všemožné variace gilotin, ale i anacondy a d’Arcechoky.

Přechod z obrany do ofenzivy je jen otázkou vteřin…

…ať už v grapplingu, nebo wrestlingu. Například tato vydařená Uchi Mata.
Přirozené reakce:

Jakmile se Spicely přiblížil na krátkou vzdálenost, Meerschaert jej začal automaticky odstrkovat přední rukou. Tento návyk se opakuje napříč kariérou a vytváří mezery v případné obraně.

Eric Spicely zkouší Meerschaerta před zadním overhandem rozhodit náznakem takedownu. Ten ale přední rukou zaměří hlavu a trefuje zadní direkt.

Gigliottiho si drží pomocí pravého předloktí od těla a opět si jeho pomocí odměřuje zadní.

Zas a znovu.
2) Muradovův styl

Muradov má na svém kontě už 17 knockoutů a před vstupem do UFC se mu podařilo to nejdůležitější – nasbírat co nejvíce zkušeností a nic neuspěchat. Při debutovém utkání s Di Chiricem nastupoval už do 29. profesionálního utkání a i navzdory krátké přípravě dokázal zvítězit. Je takřka nemožné přejít do nejkvalitnější světové organizace po 10 zápasech na domácím rybníčku a pomýšlet na nějaké výraznější úspěchy. Muradov, Procházka, i Dvořák zažili v kleci ledacos a díky, někdy i tvrdě, nabitým zkušenostem dokáží nyní držet krok se světovou špičkou.

Muradov je především striker, o čemž vypovídají i statistiky, napříč kariérou zaznamenal 3 submise. To ale rozhodně neznamená, že by měl zem vyloženě špatnou, jen se na ní raději vždy uchýlí ke ground and pound. K tomu později.

Muradovův bleskový jab. Prosazení jabu proti Meerschaertovi bude velmi efektivní. Po jejich inkasování začnete přehodnocovat vzdálenost, ve které se chcete a nechcete zdržovat. Ale hlavně vám po chvíli začnou vadit a jakmile letí další, začnete podvědomě ukazovat svou přirozenou reakci (úhyb hlavou, sklepnutí apod.).

Zmiňoval jsem Meerschaertovu reakci v podobě odtlačování a vypálení zadního direktu při soupeřově snížení hlavy/přiblížení. To by mohlo Machovi hrát do karet. Jak jistě víte, snižování hlavy a následný útok na hlavu je jeho nejlepší zbraní.

Všimněte si, že Mach podplouvá pod levým úderem. Meerschaert má opačný postoj, ale jeho reakční úder má stejnou trajektorii. Není tedy vyloučené, že se dočkáme identického finiše.

Muradov vs Uda

Heinisch vs Meerschaert
3) Vzdálenosti

Udržování vzdálenosti je věc, která se nejlépe uplatňuje v první polovině zápasu. Jakmile se bojovníci unaví a inkasují tvrdé rány, probudí se v nich pudy a zápas začne být chaotičtější. Při úplném vyčerpání už si nemá ani sebelepší bojovník šanci vybavit kompletní strategii.

Nicméně je jasné, že díky rychlostní výhodě bude Mach chtít bojovat z co největší dálky a protivníka postupně rozebírat “jedničkami“. Nejefektivnější budou samozřejmě jaby, dále kopy na tělo a nohy. Ty Meerschaerta zaručeně zpomalí v další části zápasu a donutí ho o něco snížit ruce.

Kopy na tělo a nohy jsou efektivní, ale na jednu věc si při nich musíte dát pozor. Pokud je soupeř stabilní ve svém postoji, riziko je razantně vyšší. Kop je připraven chytit, nebo dokonce kontrovat. Předcházející úder, či jeho náznak, soupeře na zlomek sekundy zaměstná. V reakci na něj nepatrně zacouvá a ztratí stabilitu postoje, případně cukne rukama.

Costa je ve svém základním postoji a čeká na další Adesanyův lowkick. Chce kontrovat, nebo kop zachytit sníženou levou rukou. Adesanya ale před kopem cukne rameny (naznačí jab), čímž Costu donutí zvednout kryt a rozložit jinak váhu. Následný lowkick je téměř bez rizika.

Zadní kop schovaný za úder Meerschaert umí rozdávat, ale sám je na něj náchylný. 6 sekund po začátku utkání.

4) Klíč k vítězství: Meerschaert

První tři minuty budou podle mě odrazem celého zápasu. Meerschaert si už nemůže dovolit inkasovat tvrdé údery do hlavy. Dost možná sám zpochybňuje v posledním půlroce schopnost ustát rány. Zkrátka už to není, jako dřív.

Velmi rychle si uvědomí, že vše, co dělá, umí Mach udělat rychleji. Proto bude potřebovat zápas přesunout k pletivu. Tam nebude mít Mach kam couvat a bude náchylnější na strhy. V takový moment ale nebude moci jít rovnou do wrestlingové ofenzivy, Muradov má první fázi obrany kvalitní. Navíc si je asi dobře vědom hrozby naskočeného kolena. U pletiva bude muset rozjet přestřelku a využít momentu překvapení. Musí Muradova donutit přemýšlet nad více věcmi naráz. Meerschaert má na kontě několik ukončení v postoji, ale jeho jedinou šanci vidím na zemi.
5) Klíč k vítězství: Muradov

Mach tedy bude mít značnou rychlostní výhodu a pokud nepřistoupí na Meerschartovu hru, může pomocí této přednosti zvítězit. Dokud si budou z delší vzdálenosti vyměňovat “techniku za techniku“ a nezačínat dlouhé kombinace, nebo dokonce přestřelky, bude Muradov bez problémů dominovat.

Ian Heinisch začal hned v úvodu s vnitřním lowkickem.

Ten schovával za přední hák a Meerschaert absolutně nestíhal reagovat.

Další zbraní na držení vzdálenosti, zpomalení soupeře, ale i přípravy budoucích reakcí je proti obrácenému postoji zadní front kick.

Příprava zadního overhandu by nemusela být až tak složitá. Chimaev donutil Meerschaertatlakem za několik málo vteřin opisovat kružnici a na dominantní stranu si sám naběhl. Všimněte si, jak je na prvním screenu daleko mimo dosah pravačky.

A.J. McKee v takový okamžik na opačný guard naznačil zadní úder, kterým vyvolal vyklonění hlavy do headkicku. Nesmírně efektivní technika.

Takzvaný “phantompunch“ dokonale využívá Robert Whittaker.

Meerschaert v posledních utkáních kariéry obdržel velké množství úderů a začal na ně být o poznání víc náchylný. U lidí, kteří trénují celý život boj na zemi je ale jedna zrádná vlastnost. Po inkasování velkých ran totiž dělají automaticky to, co je jim nejbližší:

Khabib inkasuje od Johnsona několik přesných úderů a vybudovanou reakcí na tlak je u něj nízký takedown. Jakmile je někdo celoživotní zemař, v podstatě neumí dělat techniky nesprávně. I přes částečnou ztrátu vědomí si je tedy většinou prosadí.
Po porážce s Rumble Johnsonem bojoval bezvládný Teixeira o dominantní pozici s rozhodčím Miragliottou. Vyhrál.

Tím vším chci říct, že pokud Mach nevyhraje vyloženě jednou ranou, musí být po trefené ráně, nebo i zaznamenaném knockdownu opravdu obezřetný. To bude ten moment, kdy se v Meerschaertovi probudí zemařský instinkt.

Pokud dojde k výměnám na zemi, klíčem je udělat z nich co nejméně jiu-jitsu zápas. Tím myslím prosazení ground and pound při každé příležitosti. Ať už k zamaskování útěku, nebo k vylepšení pozice. Rána do obličeje vždy odvede pozornost. Machův tým ale jistě viděl zápas Meerschaert vs Hermansson, kde Hermansson dominoval od začátku do konce na zemi a díky přesným úderům našel nástup do své oblíbené gilotiny.

Mach má kvalitní kontrolu a ground and pound jakbysmet.
Závěrečný tip:

Popravdě vidím tento zápas poměrně jednostranně. Mach si v UFC vyzkoušel 9 důležitých kol a ani jednou nijak výrazněji neztratil chladnou hlavu. Meerschaert by mohl nejvíce těžit z chaotických výměn, kdy si Muradov nebude uvědomovat pozici v kleci a skončí zády na pletivu.

Mach musí od první minuty získávat respekt. Jakmile bude trefovat zmíněné jaby a kopy na spodní polovinu těla, Meerschaert trochu znejistí a pud sebezáchovy jej nepustí do bezhlavé ofenzivy. V tomto případě bych se nedivil knockoutu před polovinou druhého kola. Nabízí se klasický zadní overhand, ale z nějakého důvodu mám tušení, že tentokrát by mohlo padnout ono naskočené koleno.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 199 Kč na měsíc.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *