Leon Edwards vs Nate Diaz: Podrobná Analýza

Leon Edwards vs Nate Diaz

Leon Edwards vs Nate Diaz: Podrobná Analýza

Už v sobotu nás na turnaji UFC 263 čeká návrat Nathana Diaze, který se utká s roky neporaženým Leonem Edwardsem. Jaký průběh a výsledek od souboje čekat? Na to níže odpověděl Honza skrze svou podrobnou analýzu.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/06/08/ragozin-posila-posledni-vzkaz-vemolovi-a-pestovi/

Diazův styl

Na pojetí boje obou bratrů Diazů je fascinující velká podobnost. Na Nateovi, mladším z bratrů, je dobře znát obdiv vůči Nickovi. V mládí pro něj byl starší bratr velkým vzorem, což se přeneslo i do stylu zápasení. K tomu se Diazové dlouhé roky společně účastní triatlonů a disponují nadlidskou kondicí.

Diaz není nejtalentovanější zápasník na světě. Často nastupoval proti papírově silnějším soupeřům a vyhrál zápasy, kde neměl mít teoreticky nejmenší šanci. Těží ale z nesmírné houževnatosti a odhodlání pro vyčerpání protivníka hodně inkasovat. Přesto jde neustále dopředu.

Zkuste se vžít do pozice soupeře a představit si, jak Diaze trefíte 30x největším možným úderem, nespočetněkrát svými vůbec nejlepšími, ale on jde bez známky únavy stále vpřed. Naopak vás hecuje, ať přidáte, vysmívá se vám a vašim dovednostem. Ruce těžknou, už nejde dýchat se zavřenou pusou a vy si říkáte, “Co ještě musím udělat, abych ho odtud dostal?!“

V takových okamžicích se protivníci lámou a Diaz přebírá otěže zápasu. Nejvíce čerpá ze stylu boxu, o němž za mořem referují jako “volume punching“. To je ofenziva, při které není vaším cílem vypínat jednou ranou, nýbrž dlouhými kombinacemi slabších úderů soupeře pohltit vysokým tempem zápasu. Podobně zápasí například Max Holloway.

Edwardsův styl

V utkání mám jasného favorita, ale přesto mi přijde tento matchup fascinující. Střetnou se totiž dva úplně odlišné styly. Edwards je technik a 90 % času funguje s maximální efektivitou. Žádný zbytečný pohyb navíc.

V úvodu začíná s náznaky útoků, aby si potvrdil soupeřovy reakce na základní techniky a až poté začíná pracovat. Navzdory často probíranému faktu, že spoustu zápasů vyhrává na body a nebývá to nejzáživnější podívaná, je Edwards opravdu elitní striker a leváci by se jím měli inspirovat. Kvalitní dlouhé přímé údery, round a high kicky, kolena, to všechno dokáže v ideálních momentech načasovat a trestat tím chyby. K dle mého nejdůležitější technice se ještě budu v průběhu článku vracet.

Edwards pomocí underhooku přetáčí většího a silnějšího Nelsona. Aby toho nebylo málo, proti elitnímu grapplerovi chytá bodylock a po vysokém takedownu končí v horní pozici.

Tento obrázek s ničím nesouvisí. Jen jsem vám chtěl ukázat, jak je Nelson kontrolovaný half Nelsonem.

Levák vs levák

Asi nejméně častý druh zápasu je ten, ve kterém se střetnou dva obrácené postoje (s pravou nohou vepředu). Řekli byste si, že je to stejný princip jako utkání dvou praváků. Akorát, že vůbec. Každý levák je zvyklý čelit výhradně pravákům a tak zdokonaluje jiné zbraně. Zejména ty na dominantní levé straně, tedy údery a kopy levými končetinami. Zadní úder má velmi dobrou průchodnost a zadní kop dopadá v ideálním případě celou plochou holeně na žebra. Jakmile však čelí levákovi, důležitost a efektivita různých technik se začne diametrálně lišit.

V takových utkáních musí leváci pracovat se stejnými principy, jako bojovníci s ortodoxním postojem (levá noha vepředu).

Největší adaptací McGregora do odvety bylo právě zakomponování vnějších lowkicků. Po odvetě s Poirierem je tento fakt poměrně ironický.

Mimo jiné se mění i vzdálenost boje. Obrácené postoje mají své přední nohy jen malý kousek od sebe a musí se udržovat dál, zatímco stejné postoje mohou být o něco blíže.

Shevchenko vs Jedrzejczyk x Gastelum vs Till, všimněte si vzdáleností hlav obou dvojic.

Tempo zápasu

Jako první bych vyzdvihl trpělivý styl boje Leona Edwardse. Za žádných okolností netlačí na pilu a i v momentech, kdy je blízko ukončení, protivníky systematický rozebírá, čímž se vyvaruje možným chybám. Bojovníci často v těchto klíčových okamžicích vidí světlo na konci tunelu a pro finiš se ženou hlava nehlava. Proti Diazovi skoro v každém zápase.

Naproti tomu Nate Diaz nastolí v prvním kole vysoké tempo a má v plánu jej držet klidně i 25 minut. Navzdory všem ranám jde dopředu, což soupeři bere čas na rozhodování a nutí k nepromyšleným akcím. S tím si mnohdy neumí poradit a dělají chyby, které je stojí kondici, případně celý zápas.

Edwards bude preferovat pomalejší rytmus s možností resetů. Zkrátka přiblížení z dlouhé vzdálenosti na trefení kombinace a okamžitě zase několika-vteřinové vzdálení. Diaz se bude díky nekonečné kondici snažit resety úplně odbourat a pracovat nepřetržitě. Ten, kdo si prosadí svůj preferovaný rytmus, odejde jako vítěz.

Délka zápasu

Mezi fanoušky se po zápasech s McGregorem vžil názor, že Diaz exceluje až ve druhé polovině zápasu. Nespočet lidí dokonce tvrdilo, že Masvidal měl velké štěstí a v šampionských kolech by jej Diaz udolal. Pokud však trochu více zabrousíme do historie a koukneme na Diazovu kariéru, zjistíme, že v šampionských kolech byl pouze ve dvou případech, a to proti Bensonu Hendersonovi a v odvetě s McGregorem. 3 z těchto 4 kol prohrál. I tříkolová utkání, jež rozhodovali bodoví rozhodčí, nedopadala nijak slavně. Ve čtyřech případech v nich odcházel jako vítěz a hned 7x jako poražený.

Naproti tomu Edwards už v hlavních zápasech s Cerronem a Dos Anjosem ukázal plný potenciál. S Dos Anjosem dokonce v očích dvou rozhodčích zvítězil 5:0 na kola. O kondici v šampionských kolech bude nejvíce rozhodovat právě tempo zápasu a možnost resetů mezi výměnami.

Zem

Ani v tomhle bodu nevidím moc šancí na Diazův úspěch. Přes všechny známé submise činí jeho úspěšnost takedownů pouhých 30 %, zatímco Edwardsova obrana proti nim je celých 70 %. Na welterweight nedisponuje nijak výjimečnou silou a proto se na zemi prosazuje až proti znatelně vyčerpanějším. Šanci bude mít v případě, když se Edwards nechá unést a vleze Diazovi do guardu, odkud hrozí triangl a armbar, popřípadě přetočení. Upozornil bych na Edwardsův úzký pas. Ten pro něj bude nevýhodou v případě, kdy mu Diaz vleze na záda a bude mít možnost zamknout body triangle.

Diaz vs Pellegrino

Scar tissue – Jizvová tkáň

Jakmile se nějakým způsobem poškodí povrch kůže, tělo zahájí hojení a daná oblast se začne postupně vyplňovat vrstvou kolagenové bílkoviny. Ta však není zdaleka tak pružná, jako kůže a proto je náchylná na další poškození.

Nate Diaz už zažil neuvěřitelné množství bitev. Fanoušci si mohli všimnout, že některé tržné rány na Diazově obličeji v různých zápasech jsou identické a může za to právě jizvová tkáň. Často se říká, že pro Diaze nezačíná utkání, dokud neteče krev.

Diaz po utkání s Masvidalem. Oblast nad okem je nejhorší místo na roztržení. Krev teče přímo do oka a zabraňuje vidění.

Po prvním utkáním s McGregorem

Diaz vs McGregor 2

Nejzářnějším příkladem scartissue na domácí scéně je Gábor Borároš.

Zrovna proti Edwardsovi by mohla být tato slabina fatální. Edwards si je Diazovy indispozice plně vědom a určitě v přípravě piloval jednu ze svých největších zbraní – lokty.

Edwards naznačuje úmysl přenést zápas na zem, čímž nabíjí koleno a následný loket.

Diaz inkasuje identickou kombinaci od Masvidala.

Loket přes rameno na pletivu.

Fascinující sekvence, ve které Edwards napřed uhne direktu, přeměří vzdálenost a zaznamenává knockdown po lokti. Všimněte si, jak se díky práci nohou před loktem vytočí o 90 stupňů – pivot.

Ani Dos Anjos se nevyhnul několika loktům. Tento zápas má velkou výpovědní hodnotu, šlo totiž také o střet leváků.

Klinč

Jak Diaz, tak Edwards ve spoustě zápasech iniciují klinče, každý však z jiného důvodu.

Jak jsem říkal, Diaz nespoléhá na sílu jednoho úderu, nýbrž na vysoké tempo a rytmus zápasu. Klinče jsou v jeho repertoáru jen prostředkem k postupnému vyčerpávání protivníka a natrefování těla. Naproti tomu Edwards hledá příležitosti k procedění přesných loktů a kolen. Jejich cílem je soupeři ublížit. V několika posledních utkáních Edwards celkem překvapivě přesouval boj na zem.

Edwards visí na Nelsonovi plnou vahou. Ten musí reagovat tlakem nahoru, aby se nenechal strhnout. V ten moment Edwards mění působení síly nahoru a zaznamenává lehký takedown.

Tento aspekt boje by mohl o mnohém rozhodnout a bude velmi zajímavé sledovat, kdo si v něm prosadí svůj osobitý styl. Důležité je podotknout, že z těchto dvou stylů lze pouze Edwardsův uplatnit zády k pletivu.

Diazův klinč je ve znamení velkého množství slabších úderů. Soupeře neochromí, ale nemá díky nim možnost správně dýchat.

Závěrečný tip

Jsem přesvědčený o vítězství Edwardse. Diaz je jedním z nejvíce zidealizovaných bojovníků. Analýzy by však měly vycházet z faktů, zůstat co nejobjektivnější a nejpragmatičnější. Ve svých 36 letech má Diaz vrchol fyzických dovedností za sebou a jeho styl se stal velmi čitelným. Nedohledal jsem počet inkasovaných signifikantních úderů napříč UFC kariérou, bude to ale rozhodně v řádu stovek.

Samozřejmě musíme brát potaz, jak může na některé protivníky Diaz působit. Nejeden favorit se nedokázal vyrovnat s neúprosným tlakem a všemožným rozptylováním, čímž přistoupil na Diazovu hru a odchýlil se od taktiky. Přesto všechno očekávám od Edwardse disciplinovaný výkon od začátku do konce.

V podobných momentech je těžké nejednat v afektu a držet se taktiky.

Masvidal Diaze zpomalil pomocí razantních útoků na tělo.

Nejdůležitějšími faktory by mohly být zmíněné lokty, větší hrubá síla projevující se zejména v klinčích a také okopávání nohou. Diazové jsou známí tím, že nemají ve zvyku kopy na nohy jakkoli blokovat. Velmi moudré by z Edwardsovy strany bylo zaměřit se spíše na lýtka, jejichž poškození se nedá, na rozdíl od obyčejných lowkicků, překlenout houževnatostí. Stěžejní je i ofenziva během ústupu, která Diaze alespoň částečně odradí od neustálého postupu vpřed.

Jediná eventualita, při které si dovedu představit Diazovo vítězství: Edwards bude v úvodu slavit úspěch a začne brát Diazův postoj na lehkou váhu. V tom ale inkasuje akumulaci úderů, nepohlídá si nástup na takedown a prohraje na submisi. Nedával bych tomu ale více, než 20 %.

Tipuji krvavé TKO ve 4. kole, popřípadě Edwardsovu výhru na body 49-45.

Od ledna už není UFC turnaje možné sledovat na stanici Nova Sport 2, ale nově jsou k vidění na Premier Sport, který odvysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 199 Kč na měsíc.

1 komentář na “Leon Edwards vs Nate Diaz: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: UFC 263 Adesanya vs Vettori: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *