Lajoš Klein vs Nate Landwehr: Podrobná Analýza
Už v sobotu nás čeká další UFC turnaj, na kterém jde znovu do boje první Slovák v UFC a SFG reprezentant Lajoš Klein. Ten nastupuje do třetího UFC zápasu s tím, že má zatím bilanci 1:1. Soupeřem mu bude houževnatý Nate Landwehr Jaký průběh a výsledek očekávat? To se dozvíte v Honzově podrobné analýze.
Wow! UFC prezident Dana White velebí Martina Budaye

Kleinův styl

Mr. Highlight. První, co nás všechny ihned napadne je zadní headkick. Je toho ale mnohem víc. Obzvlášť způsoby, jimiž si tento útok Klein připravuje. Disponuje výborným odhadem vzdálenosti, schopností bleskových přesunů do stran, k soupeři, i od něj, dynamikou technik a zápasovým IQ.

Pojďme se podívat, jak si na základě načtení soupeře připravuje své finiše.

V úvodu každého utkání je důležitá aktivita. Myslím tím neustálý pohyb rukou i v momentech, kdy neplánujete útočit. Pokud bude váš pohyb minimální, pro protivníka bude výrazně jednodušší vychytat okamžik, ve kterém zahajujete kombinaci. Klein v jednom kuse rozptyluje pohybem přední ruky a co je důležité, ofenzivu schovává přesně do “tempa“. Tempem se rozumí jeden pohyb ruky od hlavy k soupeřově přední a zpět. Samotný úder pak do tohoto tempa přesně zapadá, jen má nepatrně delší trajektorii a je doprovázen přískokem. Toto skrývání se složitě vysvětluje, doporučuji si pustit kterýkoliv zápas a pozorovat Lajošovu pravačku. V jabu zkrátka není žádný přebytečný pohyb a schopnost reakce na něj vyžaduje obrovskou vyspělost reflexů.

Jab dokáže zkušenému strikerovi ledacos nastínit. Zjistí díky němu vzdálenost na zahájení kombinace a soupeřovy reakce, s nimiž může později pracovat. Jakmile několik jabů inkasujete, vaše odezvy (například ucukávání, uhýbání hlavou na jedno konkrétní místo) budou čím dál tím viditelnější.

Trizano po jabu zakloní hlavu a Klein levačkou zamíří dál, aby přesto dosáhl.

Mistrem navazování na jaby je Israel Adesanya. Nahoře můžete vidět reakci na náznak v podobě sklepávání/srážení (parry). Adesanya ví, že jab vyvolá posun ruky a bude nemožné vykrýt headkick.

Po úspěšném nalezení vzdálenosti přidává Klein zadní direkt. I tentokrát si dobře všímá reakcí.

Sajewski začal vyklánět hlavu ze středu, z takzvané center line. Před danou levačkou ho to sice ochránilo, Klein se ale hned v další výměně náklonu přizpůsobí.

Sajewski opět očekává 1,2 a proto vyklání hlavu. Tam už ho čeká tvrdý highkick. Konec zápasu.

De Souza si sám naběhne do Kleinovy blízkosti. Tomu tedy jen stačí rukou odměřit vzdálenost a kopnout highkick téměř z místa. Natažení ruky navíc vyvolá obranou reakci, vypadá jako úder.

Shane Young se pohybuje v boxerské vzdálenosti. V reakci na jab se zaklání, čímž oddálí hlavu na kopací vzdálenost. Okamžitě inkasuje headkick.

Kleinův styl se může naoko opakovat, ale drobná přizpůsobení na základě různých situací a reakcí soupeřů mu pomáhají ubírat se co nejefektivnější cestou.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Landwehrův styl

Není striker jako striker. Přes to, že jak Klein, tak Landwehr preferují boj v postoji, jejich způsob boje se diametrálně liší.

Zatímco Klein je sniper a systematicky přidává na tempu podle chování soupeře, Landwehr je rváč a snaží se od samého úvodu zápasu rozjet velkolepou bitku. To je pro oko diváka atraktivní, ale protivníkovi nabízí spoustu příležitostí.

Landwehr chce za každou cenu kontrovat a v přestřelkách zcela opomíjí pohyb hlavou.

Kombinace rád otevírá zadním zvedákem a zběsile se žene dopředu. Někdy jedná příliš zbrkle a soustředí se pouze na ofenzivu (vs Herbert Burns).

Právě s Landwehrovým přemožitelem, Herbertem Burnsem (starším bratrem Gilberta) ladí Klein ve floridském Sanford MMA zápasovou strategii.

Landwehr dokáže být velmi efektivní, jakmile soupeř zastaví na místě a nechají se vtáhnout do boje na kratší vzdálenost.

V klinči hrozí koleny, zvedáky a háky přes rameno.

Pokud není takedown životně důležitý, klinči je lepší se úplně vyhnout.

 

Levák vs pravák

Při souboji opačných guardů dochází ke spoustě malých na oko nevýrazných bitev. Obě strany se snaží trávit co nejvíce času dál od protivníkovy dominantní strany. Levák tedy krouží více na pravou stranu, zatímco pravák na levou.

Klein trefuje jab a na moment Trizana znejistí. Tím si vytvoří mezeru na sidestep, jenž ho dostane z nevýhodné pozice na pletivu.

Nahoře správné a dole špatné umístění ruky. Pokud byste sklepávali kousek od hlavy, výrazně snižujete efektivitu (via Muay Thai Masterclass by Jean Charles Skarbowsky).

Leváci jsou zvyklí oťukávat protivníkovu přední ruku a vyvolávat tak reakci. Útok přední rukou v tu chvíli jednoduše vypozorují a čekají na zadní úder, jenž mohou kontrovat. V boji pravák vs pravák k tomuto jevu dochází opravdu jen zřídka a proto může neustálé zachytávání ruky praváky rychle frustrovat (a tím vyvolat nepromyšlený, lépe kontrovatelný útok).

Tempo zápasu

Klein by kromě Landwehrova minimálního pohybu hlavou mohl profitovat ještě z jedné opakující se mezery. Navzdory Landwehrovu udržování vysokého tempa si potřebuje mezi kombinacemi dopřávat resety. Tak se označují momenty, kdy bojovníci ukončí útok, oddálí se a například vyklepávají ruce. Nejčastějším zlozvykem v bojových sportech je takzvaný rhythm step (poskočení na místě s přiblížením nohou k sobě)

Tento okamžik se pomocí obrázků demonstruje velmi složitě. Nicméně Landwehr inkasuje zadní direkt a na zpomalení akce si poskočí dozadu, sníží ruce a pomalu jde opět do boje.

Nemusí to být nutně způsobeno šetřením kondice. Takový návyk v sobě mají bojovníci zakotvený napříč kariérou. Když vám trenér nic nevytkne na lapách, při stínování, ani při sparringu, zůstane vám pochopitelně i do zápasu.

Osobně si myslím, že právě takový moment těsně po konci výměny může Lajoš využít technikami s dlouhým dosahem (front kick, highkick, popřípadě naskočené koleno apod.).

Adam Boricsvs Aaron Pico (Bellator 222)

Borics kope na hlavu bez přípravy, Pico kop vykryje a “resetuje” akci v prostoru. Při zmíněném rhyrthm stepu ale nechá nohy blízko u sebe a nemá nejmenší nárok technicky reagovat na Boricsův výpad. Útok nečeká a proto stihne pouze svůj nepodmíněný reflex – Snížení pro takedown.

Tohoto jevu jsem si začal všímat na základě jednoho z rozborů uznávaného trenéra boxu, Barryho Robinsona. Od té doby ho vidím téměř všude.

Landwehrův poslední zápas.

 

Klíč k vítězství – Lajoš Klein + Závěrečný tip

Dle mého je pro Kleina tento matchup jako dělaný. Landwehr neměl nikdy v životě strategii postavenou na takedownech a bude se s Kleinem přestřelovat v postoji. Bude chtít vyvolat přestřelky a zůstávat v boji na krátkou vzdálenost, popřípadě klinčovat a tam prosazovat “dirty boxing“.

Lajoš má tedy opačný úkol: Bojovat na dlouhou vzdálenost a zamezovat přestřelkám, tudíž vyměňovat techniku za techniku. V úvodních minutách zjistí, jak Landwehr na který útok reaguje a co si na něj připravil.

Další velkou zbraní by mohlo být kontrování Landwehrova jabu.

Landwehr chce udržet vzdálenost pomocí přední ruky. Elkins uhýbá hlavou a má možnost kontrovat, protože Landwehr zůstává na stejném místě. V celé výměně zachycené na screenech téměř nepohne hlavou.

Pořád mi v hlavě probíhá moment, při kterém Landwehr vystřelí jab, Klein vykloní hlavu ze středu napravo a zakontruje kombinací zadní direkt + přední hák. S týmem Lajoše jsem v kontaktu a je možné, že se tato představa stane skutečností.

Landwehr je držák, ovšem v několika posledních utkáních utrpěl nejeden knockdown a se svým stylem se často pohybuje na tenkém ledě.

Pokud zůstane Klein disciplinovaný a v prvních minutách se neodchýlí od plánu, nedivil bych se ani konci v 1. kole. Buďto zmíněným boxerským kontrem, nebo klidně i nějakou “highlightovkou“ (headkick, naskočené koleno).

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu (i Prelims, pokud na před-zápasové kartě nastupuje někdo z CZ/SK scény) a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc. 
1 komentář na “Lajoš Klein vs Nate Landwehr: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: UFC Ladd vs Dumont: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *