Lajoš Klein vs Mike Trizano: Podrobná Analýza

Lajoš Klein vs Mike Trizano

Lajoš Klein vs Mike Trizano: Podrobná Analýza

Už v sobotu jde do boje první Slovák v UFC Lajoš Klein, který změří síly s vítězem reality show The Ultimate Fighter Trizanem, který v posledním zápase přišel o svou neporazitelnost. Jaký průběh a výsledek od souboje čekat? Na to níže odpověděl Honza skrze svou podrobnou analýzu.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/05/08/sampion-jan-blachowicz-hodnoti-jiriho-prochazku/

Kleinův styl

Mr. Highlight. První, co nás všechny ihned napadne, je zadní headkick. Je toho však mnohem víc. Obzvlášť způsoby, jimiž si tento útok Klein připravuje. Disponuje výborným odhadem vzdálenosti, schopností bleskových přesunů do stran, k soupeři, i od něj, dynamikou technik a zápasovým IQ.

Pojďme se podívat, jak si na základě načtení soupeře připravuje své finiše.

V úvodu každého utkání je důležitá aktivita. Myslím tím neustálý pohyb rukou i v momentech, kdy neplánujete útočit. Pokud bude váš pohyb minimální, pro protivníka bude výrazně jednodušší vychytat okamžik, ve kterém zahajujete kombinaci. Klein v jednom kuse rozptyluje pohybem přední ruky a co je důležité, ofenzivu schovává přesně do “tempa“. Tempem se rozumí jeden pohyb ruky od hlavy k soupeřově přední a zpět. Samotný úder pak do tohoto tempa přesně zapadá, jen má nepatrně delší trajektorii a je doprovázen přískokem. Toto skrývání se složitě vysvětluje, doporučuji si pustit kterýkoliv zápas a pozorovat Lajošovu pravačku. V jabu zkrátka není žádný přebytečný pohyb a schopnost reakce na něj vyžaduje obrovskou vyspělost reflexů.

Jab dokáže zkušenému strikerovi ledacos nastínit. Zjistí díky němu vzdálenost na zahájení kombinace a soupeřovy reakce, s nimiž může později pracovat. Jakmile několik jabů inkasujete, vaše odezvy (například ucukávání, uhybání hlavou na jedno konkrétní místo) budou čím dál tím viditelnější.

Mistrem navazování na jaby je Israel Adesanya. Nahoře můžete vidět reakci na náznak v podobě sklepávání (parry). Adesanya ví, že jab vyvolá posun ruky a bude nemožné vykrýt headkick.

Po úspěšném nalezení vzdálenosti přidává Klein zadní direkt. I tentokrát si dobře všímá reakcí.

Sajewski začal vyklánět hlavu z takzvané center line. Před danou levačkou ho to sice ochránilo, Klein se ale hned v další výměně náklonu přizpůsobí.

Trizano reaguje na zadní od leváka velmi podobně.

Sajewski opět očekává 1,2 a proto vyklání hlavu. Inkasuje čistě tvrdý highkick. Konec zápasu.

De Souza si sám naběhne do Kleinovy blízkosti. Tomu tedy jen stačí rukou odměřit vzdálenost a kopnout highkick téměř z místa. Natažení ruky navíc vyvolá obranou reakci, vypadá jako úder.

Konec zápasu

Shane Young se pohybuje v boxerské vzdálenosti. V reakci na jab se však zaklání, čímž oddálí hlavu na kopací vzdálenost. Okamžitě inkasuje headkick. Konec zápasu.

Kleinův styl se může naoko opakovat, drobná přizpůsobení na základě různých situací a reakcí soupeřů jsou však i na vyšší úrovni vcelku vzácné. Procházka, Muradov, Dvořák, i Klein nastoupili do UFC s velkou zápasovou zkušeností a proto se prosazují i na špičce. Na svém kontě má 2x více utkání, než Trizano. Proto si myslím, že ve vypjatých momentech bude mít nepatrně kvalitnější rozhodovací schopnosti.

Pro porovnání – Trizanova reakce na headkick bez přípravy. Sám jsem zvědav, co na něj Klein vymyslí. V tomto případě by asi nebylo od věci headkick napřed připravit několika kopy na žebra. Pokud jsou důrazné, bojovník kvůli nim intuitivně snižuje kryt níže.

Trizanův styl

Trizano byl před přestupem do MMA úspěšný thaiboxer. Navzdory tomu, že na amatérském poli zaznamenal několik submisí, až na výjimky udržuje utkání na nohou. Většinou bývá právě on tím, jehož chtějí všichni dostat pod sebe a vyčerpat ve wrestlerských či grapplingových výměnách. Neporazitelnost ztratil při svém posledním představení proti Grantu Dawsonovi. Ačkoliv zprvu takedownům úspěšně vzdoroval, ve druhém kole už tlaku podlehl a prohrál na klasický rear-nakedchoke.

Trizano se drží spíše základů, má je však naučené perfektně. V 90 % u něj tedy vidíme přímé údery a základní obloukové kopy (lowkick, roundkick, highkick). Nicméně mi připadá, že jakmile čelí bojovníkovi schopnému naznačovat a připravovat pasti, už to není tak slavné.

Je ovšem naivní si myslet, že Trizana ohrozíte jednoduchou kombinací z místa. Je třeba v něm zprvu vyvolat nějakou obavu a reakci na ní, neútočit do základní obranné pozice.

Levák vs pravák

Při souboji opačných guardů dochází ke spoustě malých na oko nevýrazných bitev. Obě strany se snaží trávit co nejvíce času dál od protivníkovy dominantní strany. Levák tedy krouží více na pravou stranu, zatímco pravák na levou. Této problematice jsem se hlouběji věnoval v předzápasové analýze utkání Procházka Reyes.

Zakračování s cílem nalezení ideálního úhlu.

Všimněte si pozice přední nohy na druhém snímku. Klein bleskově vylepšuje úhel, ze kterého je zadní noha ještě o mnoho ničivější. Boj o zakračování trvá celý zápas a leváci mívají věčně rozdupané prsty.

Zakračování následované headkickem málem stálo Jona Jonese vědomí. Na druhém snímku Reyese vůbec neviděl a opravdu na poslední chvíli stihl zvednout pravou ruku k hlavě.

Leváci často na zpomalení soupeře používají zadní front kick (teep). V ideálním případě se palec u nohy zabodne do okolí volných žeber.

I základní obrana se oproti normálnímu utkání liší. Jab se místo uhýbání spíše sklepává přední rukou. Ta tedy musí být lehce povytažená, aby na vychýlení trajektorie zbylo více času. Kdybyste sklepávali úder 5 cm od hlavy, musíte přesně trefit pěst, zatímco 35 cm od hlavy stačí, když stihnete ťuknout do předloktí.

Nahoře správné a dole špatné umístění ruky (via Muay Thai Masterclass by Jean Charles Skarbowsky)

Přední hák proti opačnému postoji je specifický v tom, že jeho trajektorie musí mířit ze shora dolů. Jinak by jej zbrzdilo soupeřovo rameno.

Trizano vs Pena

Ze všech Trizanových utkání v UFC pro nás bude mít největší výpovědní hodnotu zápas s talentovaným Luisem Penou, jež je stejně jako Klein levák. Pena je však o celých 20 cm vyšší a tak bude Trizanův přístup k soupeři odlišný. Některé návyky proti opačnému postoji se dají přesto jednoduše vyčíst.

Trizano přišel s jasnou strategií – Rozkopat Penovi vnitřní stehno. Všimněte si časomíry, opravdu neotálel.

Ťuknul přední rukou do té Penovi a vypálil kop. Aby snížil riziko kontru, vždy s kopem počkal, než začne protivník couvat.

De Souza slavil proti Lajošovi úspěch právě s vnitřními lowkicky.

Podobně rychlý vnitřní lowkick se těžko kontruje. Možné je samozřejmě checknutí holeň na holeň, to se chce ale málokomu dělat. Jako řešení mě napadlo ve stejný moment vyslat přední teep kick. Při něm zvednete nohu, na kterou lowkick míří a trefujete soupeře v záklonu na jedné noze. Při souboji levák vs pravák je přední noha ještě blíž k soupeřově trupu.

Takto Trizano uhýbal před předním hákem. Podobný by tedy mohl v našem případě sloužit jako setup kopu.

Trizano čekal na kombinaci 1,2. Uchýlil se ke Conorovskému “pullcounteru“. Ten je často efektivní, pokud by však Pena zavřel kombinaci například předním hákem, Trizano by byl v obrovských problémech.

Několikrát přišlo 1,2 v nečekaný moment. Tehdy se Trizano zakláněl a levačku sklepával pravou rukou. Další reakce využitelná k načasování highkicku.

Pokus o naskočení gilotiny.

Pěkná zadní na sebrání trochy kyslíku a připravení dalších útoků.

Rytmus zápasu

Trizano je z thajského boxu zvyklý na volnější starty. Nemyslím tím, že by byl v prvním kole vyloženě pasivní, jen mají jeho útoky v úvodní fázi trochu odlišné záměry. Konkrétně odhad ideální vzdálenosti a zpomalení soupeře. Proto zprvu využívá převážně samotné přímé údery a kopy na spodní polovinu těla. Nepouští se do kombinací přesahujících 3 údery. I kdyby se naskytla příležitost k knockoutu, pravděpodobně by se za ním slepě nehnal. Jsem tedy toho názoru, že čím vyšší tempo zápasu se nastolí, tím vyšší bude pravděpodobnost Trizanových chyb a nepromyšlených akcí.

Nejlépe pracuje jako iniciátor výměn. V takový moment si může vše důkladně promyslet a musí reagovat soupeř na něj, ne naopak. V okamžicích, kdy jej soupeři tlačili a nenechávali mu možnost resetu mezi kombinacemi, byl už o něco rozpačitější a chvílemi i panikařil.

Ostřejší start se Lajošovi v UFC debutu perfektně vydařil. Dalším velkým faktorem je Trizanova neaktivita. Nenastoupil do zápasu už celé 2 roky, což je ve věku kolem třicítky velmi nepříjemné.

Tudíž si myslím, že opatrnějším nástupem by si Lajoš spíše uškodil. Trizano bude čekat a prosazovat taktické výměny stylem “zamíříš si a zaútočíš, poté si v klidu zamířím a zaútočím já“. Nebude připraven okamžitě čelit pěti-úderovým kombinacím zakončeným zadním kopem. Pokud je bojovník zvyklý povolovat si rovně dozadu, může v boxerských přestřelkách slavit úspěch. Lajoš je ale pověstný zejména zadním headkickem. A jak víme, kopy dosáhnou podstatně dál, než údery.

Závěrečný tip

UFC vyšlo Kleinovi vstříc a už ve 2. představení se utká s vítězem prestižní reality show The Ultimate Fighter. Nebude si muset dělat tolik hlavu s wrestlingem, protože i protivník preferuje boj na nohou. Toto riziko ale ani tak nelze brát na lehkou váhu. Kdybyste měli bojovat s Kleinem a viděli jeho finiše, určitě byste přesun na zem nevylučovali a chtěli ho mít minimálně jako plán B.

Kvůli zmíněné dvouleté pauze si však myslím, že prvních pár minut bude Trizano působit opařeně a do zápasu se bude nějakou chvíli dostávat. To je okno, ve kterém by mohl Klein těžit a minimálně si načíst Trizanovy reakce.

Tipuji KO koncem prvního kola, ale určitě bych se nedivil ani tříkolové bitvě.

Od ledna už není UFC turnaje možné sledovat na stanici Nova Sport 2, ale nově jsou k vidění na Premier Sport, který odvysílá Lajošův zápas i zbytek karty a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 199 Kč na měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *