Který ročník byl pro UFC nejlepší? Kdo ovládl žebříček?

Letos si připomínáme 30. výročí od UFC 1, které se konalo 12. listopadu 1993 v McNichols Sports Areně v Denveru. To je 30 let a plno nových bojovníků, kteří se připojili k organizaci a snažili se zde prosadit. V oktagonu UFC se ukázalo více než 2 000 bojovníků. Server MMA Fighting sestavil žebříček, který měl podobná kritéria jako drafty v NFL. Každý z ročníků má své nováčky a podle nich MMA Fighting určil, který rok byl pro vycházející talenty UFC nejlepší. V minulé části jsme vám odhalili žebříček od 30. do 15. místa a dnes se podíváme na TOP 14.

Tony Ferguson byl zatčen! Hlavní roli hrál alkohol

14. místo – ročník 2018

Síň slávy UFC: 0

Počet šampionů: 3 — Israel Adesanya, Petr Yan, Weili Zhang

Titulový vyzyvatelé: 5 — Cory Sandhagen, Jennifer Maia, Kai Kara-France, Megan Anderson, Yana Kunitskaya

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 13

Počet debutujících zápasníků: 124

Kdyby se tento seznam sestavoval před rokem nebo dvěma, rok 2018 by se možná umístil ještě výše. Adesanya a Zhang mají Síň slávy nejspíš jistou (Zhang za zápasy s Jedrzejczyk) a Yan vypadal neohroženě, ale v poslední době se mu vůbec nedaří. Velký potenciál mají také Corey Sandhagen, Kai Kara-France, Jalin Turner, Bryce Mitchell, Mackenzie Dern, Sergei Pavlovich a Magomed Ankalaev. 

13. místo – ročník 2006

Síň slávy UFC:  3 — Anderson Silva, Clay Guida, Michael Bisping

Počet šampionů: 2 — Anderson Silva, Michael Bisping

Titulový vyzyvatelé: 3 — Mark Hominick, Thales Leites, Yushin Okami

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 13

Počet debutujících zápasníků: 83

Mít jednoho z pěti nejlepších bojovníků všech dob je pro tento ročník velkým přínosem, zvláště když je podpořen dvojicí členů Síně slávy a několika dalšími slušnými jmény. Zápasnické životopisy Silvy a Bispinga nakonec znamenají víc, než může nabídnout většina ostatních ročníků.

12. místo – ročník 2001

Síň slávy UFC:  2 — B.J. Penn, Matt Serra

Počet šampionů: 5 — B.J. Penn, Frank Mir, Matt Serra, Ricco Rodriguez, Sean Sherk

Titulový vyzyvatelé: 4 — Caol Uno, Elvis Sinosic, Gil Castillo, Vladimir Matyushenko

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 11

Počet debutujících zápasníků: 23

Ročník 2001 byl vysoce efektivní, protože jsme získali dva členy Síně slávy (plus minimálně jednoho čekatele – Franka Mira) z celkového počtu pouhých 23 nováčků. Když k tomu připočteme, že mezi bojovníky, kteří se nedostali k titulovému zápasu, jsou legendy jako Din Thomas, Yves Edwards, a dokonce i Phil Baroni, byl rok 2001 pro UFC dosti silný.

11. místo – ročník 1999

Síň slávy UFC: 4 — Bas Rutten, Jens Pulver, Kevin Randleman, Matt Hughes

Počet šampionů: 6 — Bas Rutten, Evan Tanner, Jens Pulver, Kenichi Yamamoto, Kevin Randleman, Matt Hughes

Titulový vyzyvatelé: 3 — Andre Pederneiras, Jorge Patino, Katsuhisa Fujii

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 16

Počet debutujících zápasníků: 34

Hughes, Rutten, Randleman a Pulver zde mají velkou váhu. Co se týče šampionů, vyhraných titulů a celkového významu pro tento sport, tak tento ročník mírně převyšuje 2001.

10. místo – ročník 2005

Síň slávy UFC: 4 — Diego Sanchez, Forrest Griffin, Rashad Evans, Stephan Bonna

Počet šampionů: 2 — Forrest Griffin, Rashad Evans

Titulový vyzyvatelé: 11 — Chael Sonnen, Diego Sanchez, Gabriel Gonzaga, Joe Stevenson, Jon Fitch, Josh Koscheck, Kenny Florian, Nate Marquardt, Nate Quarry, Paul Buentello, Thiago Alves

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 2

Počet debutujících zápasníků: 60

V první desítce se začínají objevovat ročníky, které organizaci UFC skutečně budovaly. Kde jinde začít než u původního obsazení The Ultimate Fighter? TUF byl pro UFC zásadní, a proto jsou již čtyři bojovníci z prvních dvou sezón v Síni slávy (a možná ještě další budou následovat),. Chael Sonnen má jistotu, že jednou získá zlaté sako, což znamená, že rok 2005 přinesl nejméně pět členů Síně slávy a téměř tucet dalších hvězd, kolem nichž byla v následujících letech vybudována značka UFC, včetně Chrise Lebena, Joshe Koschecka, Keitha Jardina a Kennyho Floriana.

9. místo – ročník 2012

Síň slávy UFC: 1 — Khabib Nurmagomedov

Počet šampionů: 4 — Khabib Nurmagomedov, Glover Teixeira, Max Holloway, Robert Whittaker

Titulový vyzyvatelé: 6 — Al Iaquinta, Antonio Silva, Ian McCall, John Moraga, Stephen Thompson, Tim Elliott

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 11

Počet debutujících zápasníků: 115

Čtyři šampioni – všichni se zaručeně dostanou do Síně slávy. Relativně „špatná úroda“ titulových vyzyvatelů brání tomu, aby se rok 2012 dostal ještě výš.

8. místo – ročník 1998

Síň slávy UFC: 4 — Chuck Liddell, Dan Henderson, Pat Miletich, Pete Williams

Počet šampionů: 4 — Carlos Newton, Chuck Liddell, Dan Henderson, Pat Miletich

Titulový vyzyvatelé: 7 — Chris Brennan, Igor Zinoviev, Jeremy Horn, John Lober, Mikey Burnett Pedro Rizzo, Wanderlei Silva

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 13

Počet debutujících zápasníků: 30

Čtyři členové Síně slávy (Wanderlei Silva je zřejmě bude následovat) z pouhých 30 nováčků je extrémně vysoká efektivita tohoto ročníku, a to jej staví těsně před rok 2012. Liddell je jednou z nejvýznamnějších postav historie UFC a má zde velkou váhu, ale Henderson a Miletich jsou také skutečné legendy, které hrály klíčovou roli v růstu sportu a organizace UFC. Stejně jako v roce 2012 je zde slabší pole titulových vyzyvatelů.

7. místo – ročník 2015

Síň slávy UFC: 0

Počet šampionů: 6 — Cody Garbrandt, Francis Ngannou, Holly Holm, Islam Makhachev, Kamaru Usman, Valentina Shevchenko

Titulový vyzyvatelé: 3 — Darren Till, Jared Cannonier, Karolina Kowalkiewicz

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 20

Počet debutujících zápasníků: 102

Když se to vezme kolem a kolem, rok 2015 byl pro UFC tak trochu rokem restartu. Holly Holm, Kamaru Usman a Valentina Shevchenko se zaručeně dostanou do Síně slávy a Makhachev je na velmi dobré cestě. Navíc ve spravedlivém světě by Ngannou stále působil v UFC. Takže to jsou čtyři potenciální členové Síně slávy a šest šampionů. Navíc se mohou přidat další nováčci jako Arnold Allen nebo Matheus Nicolau. To je na „restart“ opravdu dobré. 

6. místo – ročník 2008

Síň slávy UFC: 1 — Jon Jones

Počet šampionů: 6 — Brock Lesnar, Cain Velasquez, Jon Jones, Junior dos Santos, Rafael dos Anjos, Shane Carwin

Titulový vyzyvatelé: 1 — Dan Hardy

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 27

Počet debutujících zápasníků: 77

Když máte nejlepšího bojovníka všech dob, je to zatraceně dobrý začátek úspěšný ročník. Jones je však jen špičkou ledovce, protože kromě toho, že jsme dostali pět dalších šampionů, nám rok 2008 přinesl také jednu z pěti největších hvězd v historii tohoto sportu. Pro ty, kteří v té době UFC nesledovali, je těžké ocenit, jak velký význam měl pro UFC Brock Lesnar. Ačkoli v ní působil jen tři roky (plus krátký návrat v roce 2016), má na svědomí čtyři turnaje s prodejem přes milion PPV. Rozšířil fanouškovskou základnu způsobem, jakým to do té doby žádný jiný bojovník nedokázal. Byl nejlepším šampionem? Ne, ale když máte v ročníku Jona Jonese, nepotřebujete další velikány všech dob.

5. místo – ročník 1997

Síň slávy UFC: 4 — Kazushi Sakuraba, Maurice Smith, Randy Couture, Tito Ortiz

Počet šampionů: 8 — Frank Shamrock, Kazushi Sakuraba, Kevin Jackson, Mark Kerr, Maurice Smith, Randy Couture, Tito Ortiz, Vitor Belfort

Titulový vyzyvatelé: 6 — Dan Bobish, Dwane Carson, Marcus Silveira, Nick Sanzo, Steven Graham, Tony Fryklund

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 28

Počet debutujících zápasníků: 38

V první pětce se už objevují ročníky, které vtiskly organizaci UFC pravou tvář. Tito Ortiz, Randy Couture a Frank Shamrock patří k nejvýznamnějším postavám historie tohoto sportu a jen dlouholeté neshody vůči Shamrockovi brání v tom, aby se připojil k ostatním členům Síně slávy. 

4. místo – ročník 2007

Síň slávy UFC: 2 — Antonio Rodrigo Nogueira, Mauricio Rua

Počet šampionů: 6 — Antonio Rodrigo Nogueira, Fabricio Werdum, Frankie Edgar, Lyoto Machida, Mauricio Rua, Quinton Jackson

Titulový vyzyvatelé: 4 — Anthony Johnson, Demian Maia, Gray Maynard, Nate Diaz

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 12

Počet debutujících zápasníků: 80

Rok 2007 byl pro Danu Whitea a UFC vrcholným okamžikem. Po letech boje s Pride FC o nadvládu nad světem MMA UFC díky úspěchu The Ultimate Fighter konečně zvítězila, odkoupila Pride a získala většinu zápasníků. Jak si jistě dokážete představit, byla to obrovská výhra pro UFC i pro fanoušky, protože díky přílivu talentů patřily následující roky k nejzajímavějším v historii tohoto sportu. Shogun, Big Nog, Werdum a Rampage získali tituly, a i ti, kteří je nezískali, se postarali o některé z největších momentů desetiletí. Vzpomínáte, jak Cro Cop dostal „Cro Coppa“ od Gonzagy?  Navíc v tomto roce se k UFC přidal Nate Diaz.

3. místo – ročník 2014

Síň slávy UFC: 1 — Doo Ho Choi

Počet šampionů: 10 — Aljamain Sterling, Carla Esparza, Colby Covington, Eddie Alvarez, Henry Cejudo, Jan Blachowicz, Joanna Jedrzejczyk, Leon Edwards, Rose Namajunas, Yair Rodriguez 

Titulový vyzyvatelé: 10 — Brian Ortega, Claudia Gadelha, Derrick Lewis, Gilbert Burns, Jessica Penne, Joe Soto, Kevin Lee, Lauren Murphy, Ray Borg, Valerie Letourneau

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 26

Počet debutujících zápasníků: 230

V současné době je 2014 rokem, kdy v organizaci startovalo nejvíce nováčků, což sice snižuje její efektivitu, ale celková čísla jsou ohromující. Celkem 10 šampionů přičemž několik dalších zápasníků má ještě reálnou šanci získat pás – například Beneil Dariush, Gilbert Burns a Marlon Vera). Rok 2014 bude mít minimálně sedm členů Síně slávy – a v závislosti na budoucnosti se může velmi snadno posunout na dvouciferné číslo.

2. místo – ročník 2011

Síň slávy UFC: 4 — Cub Swanson, Donald Cerrone, Jose Aldo, Urijah Faber

Počet šampionů: 11 — Anthony Pettis, Benson Henderson, Chris Weidman, Demetrious Johnson, Dominick Cruz, Dustin Poirier, Jose Aldo, Renan Barao, Stipe Miocic, T.J. Dillashaw, Tony Ferguson

Titulový vyzyvatelé: 12 — Alistair Overeem, Chad Mendes, Chan Sung Jung, Chris Cariaso, Donald Cerrone, Eddie Wineland, John Dodson, Joseph Benavidez, Michael McDonald, Ricardo Lamas, Scott Jorgensen, Urijah Faber

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 51

Počet debutujících zápasníků: 125

Připojení WEC k UFC otevřelo dvě nové váhové kategorie v pérové a bantamové váze a z lehké váhy udělalo nejsilnější divizi v MMA. Díky tomu jsme také získali několik nejlepších bojovníků všech dob, jako jsou Demetrious Johnson, Jose Aldo a Dominick Cruz. V tomto roce se v UFC poprvé představili osobnosti jako Stipe Miocic, Chris Weidman a Tony Ferguson.

1. místo – ročník 2013

Síň slávy UFC: 2 — Daniel Cormier, Ronda Rousey

Počet šampionů: 11 — Amanda Nunes, Conor McGregor, Daniel Cormier, Germaine de Randamie, Jessica Andrade, Jorge Masvidal, Julianna Peña, Luke Rockhold, Miesha Tate, Ronda Rousey, Tyron Woodley

Titulový vyzyvatelé: 17 — Alexis Davis, Ali Bagautinov, Anthony Smith, Bethe Correia, Cat Zingano, Gilbert Melendez, Jessica Eye, Kelvin Gastelum, Kyoji Horiguchi, Liz Carmouche, Ovince Saint Preux, Raquel Pennington, Roxanne Modafferi, Sara McMann, Thiago Santos, Wilson Reis, Yoel Romero

Titulová vítězství nováčků v ostatních letech: 36

Počet debutujících zápasníků: 144

Samotný vrchol! Rok 2013 byl pro nováčky v UFC bezkonkurenční, a to ve všech divizích. Stejně jako předtím v případě WEC a Pride byl příliv talentů do UFC díky připojení Strikeforce obrovským přínosem. Díky tomuto kroku se do UFC dostalo pět budoucích šampionů, nemluvě o řadě uchazečů. Možná ještě důležitější však bylo, že vstup Strikeforce do UFC znamenal také rozšíření ženské divize, a proto UFC doplnila svou soupisku o desítky talentovaných bojovnic z Invicty. Rok 2013 přinesl 11 šampionů, neuvěřitelných 17 titulových vyzyvatelů a dva členky Síně slávy, přičemž nejméně čtyři další budou následovat.

Podle všech měřítek to byl skvělý rok, ale to není důvod, proč je rok 2013 na prvním místě tohoto seznamu. Na vrcholu tohoto seznamu je ze dvou důvodů: Conor McGregor a Ronda Rousey. Jsou to dvě největší hvězdy v historii MMA a UFC si je oba vybrala ve stejném roce! Kdyby to udělala jakákoli jiná organizace, možná by se změnila celá dynamika MMA


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *