Khabib kritizuje Chimaeva a nabízí svérázný názor, kde se stala chyba

Chimaev Khabib

Na začátku UFC kariéry, kdy během deseti dní získal dvě dominantní výhry, se začalo UFC nováčkovi Khamzatu Chimaevovi přezdívat Khabib 2.0, z čehož Čečenec nebyl zrovna nadšený. Vysvětloval totiž, že není žádný nový Khabib, ale že je první Chimaev. S ohledem na výkony, které v oktagonu předvádí, se však porovnávání s hvězdou lehké váhy jistě nevyhne. Právě Orel, se kterým si Vlk v minulosti vyměnil několik názorů, kritizoval problémy na váze a jasně určil, kde je podle něj hlavní problém.

No ty blázne! Za souboj s Iličem takový královský balík peněz?

“Pokud jsi muslim, tak bys měl mít kolem sebe dobré a podobně smýšlející lidi. Muslim by mu řekl, co má a nemá dělat. Samozřejmě jsem sledoval jeho vážení a problémy s limitem. Soustředil jsem se při tom na něj, ale také na celý jeho tým. Díky tomu jsem zjistil, že tam s ním není žádný muslim, což je hodně velká chyba. Pokud je totiž někdo muslim, tak kolem sebe musí mít silné a dobré lidi. Ti by mu jasně řekli, jak se chovat a co dělat a nedělat,” nechal se slyšet Khabib Nurmagomedov, který tak nabídl hodně svérázný názor na celou situaci.

Chimaev má kolem sebe samozřejmě velký tým, ale do nejužšího jádra patří trenér Andreas Michael a bojovníci Darren Till a Guram Kutateladze. U Darrena je jasné, že muslim není a u Gurama to není jisté. Pochází totiž z Gruzie, kde je většina věřících pravoslavných a jen cca 10 % věřících tvoří muslimové.

Zrovna v tomto případě však asi bylo jedno, koho má Khamzat kolem sebe, protože všichni se jistě snažili, aby váhu splnil. Právě trenér Michael však přiznal, že Vlk absolvoval přípravný kemp těžší, než je zvykem a k tomu všemu se prý stále objevují dozvuky náročného covidu, který Chimaev prodělal a který evidentně stále negativně ovlivňuje jeho shazování, které je čím dál náročnější.

Khabi mohl také narážet na Chimaevovo chování, které zkrátka nebylo dobré a vůbec neodráželo situaci, do které Vlk dostal sebe i celé UFC. 
   

Jak moc chtěl Chimaev bojovat s Diazem?

“Chci to uvést na pravou míru, protože existuje mnoho různých příběhů a spekulací,” rozpovídal se trenér Andreas Michael v rozhovoru s Arielem Helwanim. “Pokaždé, když poskytnu nějaký rozhovor, lidé se chytají drobností a manipulují s nimi a vymýšlejí si špatné věci. Přesně tohle se stalo, není to žádná konspirační teorie. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo uskutečnit zápas s Natem Diazem. Samozřejmě. Byli bychom blázni, kdybychom ten zápas nechtěli. Šance na něj už se totiž nebude opakovat. Tam jsme svou šanci propásli.

Všichni říkají, že by nám to nic nedalo. Samozřejmě, že by nám to něco dalo. V tom zápase bojujete s velkým jménem, populárním chlapem a budujete si značku. To byl zápas, který jsme chtěli a kvůli němu jsme trénovali, trpěli a prošli si peklem. Děláte si srandu? Kevin Holland je mnohem těžší zápas než Nate Diaz. Se vší úctou k Natovi, přišel bojovat, je to kurevský bojovník. Fandím mu, myslím, že má srdce lva. Nebereme ho na lehkou váhu a víme, že je to člověk, který si přijde pro vítězství, ale co myslíte, že by se stalo, kdyby se s ním Khamzat utkal?
  

Khamzat chtěl bojovat s Natem za každou cenu. Řekl jsem mu: ‘Doktor ti řekl, že nemůžeš pokračovat a já zastavím shazování. Zastavím to, protože upřímně řečeno nemůžu jít proti doktorovým slovům. Co kdyby se něco stalo? Nikdy bych si to neodpustil.´ Takže jsem mu řekl, ať se raději připraví na to, že nebude bojovat.

A on na to: ‘Poslyš, řekni jim, že jim dám svou výplatu. Dám svou výplatu Natovi. Chci bojovat. Prosím, řekni Natovi, že se omlouvám, že chci bojovat. Tvrdě jsem na to trénoval, nechci, aby se ten zápas zrušil. Je mi líto Natea, udělal váhu a udělal všechno, co mohl, já jen… moje tělo to nezvládne. Pro mě to není těžký zápas, pro mě to není ani těžký trénink. Nejtěžší pro mě je, když se moje tělo vypne, když dělám váhu. Chci, aby to stálo za to, a proto mu dám celou svou výplatu,´” popsal Andreas Michael, jak moc chtěl celý tým a hlavně Khamzat s Diazem bojovat. Tuto verzi potvrdil i tréninkový partner Guram, který rovněž mluvil o tom, že Vlk nabízel celou svou výplatu a dokonce i něco navíc jen proto, aby se souboj s Diazem uskutečnil.
   

Trenér také vysvětlil problémy s váhou a popsal Vlkovo mučení

Celou svou kariéru bojoval ve velterové váze. Tentokrát váhu bohužel nedal, ale není to tak, že by se mu to stávalo pořád. Samozřejmě neříkám, že dělání váhy bylo v minulosti snadné, ale vždy nakonec limit splnil. Jde o to, že si to teď trochu usnadníme a některé zápasy budeme bojovat ve střední váze. Pořád jsme však součástí velteru.

Doufejme, že tam neztratíme své postavení, protože jsme tam tak blízko k titulovému zápasu. Jakmile tam získáme pás, tak dáme vše do toho, abychom se zmocnili i střední váhy. Právě teď budou některé zápasy ve střední váze, ale půjde o smysluplné a hodnotné zápasy. Koneckonců to však záleží na UFC a ne na nás.

Tento přípravný kemp Khamzat začal těžší, než je u něj zvykem. V tom byl také problém. Dostali jsme nabídku na zápas s Natem Diazem už dřív, v srpnu. Bylo to však příliš brzy, protože byl Chimaev moc těžký. Pak to posunuli o deset dní a já si myslím, že jsme tenhle kemp prostě začali s příliš vysokou váhou. Měli jsme mít trochu víc disciplíny a držet váhu na rozumné úrovni. To je v podstatě všechno.
    

Můžeme najít spoustu důvodů, výmluv a podobně. Nakonec – nechci Khamzata hanět, je to skvělý bojovník a mám ho k smrti rád – ale říkám, že z naší strany bylo naprosto neprofesionální nedodržet váhu. Každý, kdo nedá váhu, je neprofesionální, absolutně. Chci se za to Nateovu táboru omluvit. Měli jsme váhu udělat a tečka.

Bylo to však hodně náročné. Khamzat dostával svalové křeče, třásl se, zvracel. Když se postavil, omdléval. Měl jsem o něj opravdu strach.

Od té doby, co dostal koronavirus a řešil všechny ty zdravotní problémy, měl trochu problém s tím, aby se dostal na váhu. Od té doby, co má ten problém, je jeho tělo trochu mimo, když dojde na tlačení do poslední kapky. Ale to jen spekuluji. Jak jsem řekl, nejsem lékař, nejsem doktor ani nic podobného a ani si to nenárokuji.

Řekl jsem ‘Kašli na to, tvoje zdraví je na prvním místě’. Proto jsme zavolali lékaře. Říkali jsme si: ‘Zapomeňte na zápas. Je v pořádku?´ Shazování váhy je totiž pro tělo velmi nebezpečné, pokud na něj příliš tlačíte a já jsem jen chtěl, aby byl v pořádku. Říkal jsem si: ‘Dobře, pokud to znamená, že budu riskovat jeho zdraví, pak musím učinit jasné rozhodnutí a musím být vůdcem a udělat to, co je pro něj nejlepší’. Mluvil jsem s lékařem a ten mi prostě nedoporučil, abychom v tom pokračovali,” rozpovídal se Andreas Michael otevřeně.
    

Trenér tedy udělal to, co Chimaev nedokázal – postavil se k věci čelem a upřímně přiznal, jak vše probíhalo a kde byl asi největší problém. Navíc se omluvil, což je něco, k čemu se Vlk celou dobu vůbec neměl. Také prozradil, že to byl právě on, kdo udělal finální rozhodnutí, že se nebude dále shazovat a ne doktoři, na které se Khamzat tak trochu vymlouval.

Sám Chimaev věří, že by Diaze doslova zabil

Je škoda, že jsem neměl šanci s ním bojovat, ale kdyby na ten souboj došlo, tak bych ho tam zabil. Skončil bych ve vězení, takže bych měl být asi nakonec rád. Co na to mám říct? Však duel Diaz vs Ferguson nebyl ani skutečný zápas. Viděli jste to sami. Takhle se bojuje? Takhle se boxuje, kope a wrestlí? Však to jsou oba staříci. Já jsem mladý zabiják. Kevin Holland je hodně silný. Je mnohem lepší než Diaz. Kdyby zápasil s Diazem, tak by ho zabil. Já jsem ho snadno ukončil v prvním kole. Diaz by měl děkovat Bohu, že nemusel zápasit se mnou,” reagoval Chimaev na po-turnajové tiskové konferenci.

Vlk se také rovnou pochlubil, že právě on byl hlavním tahákem celé akce, “Podívejte se na sociální sítě UFC, kde byly videa z vážení a staredownů. Porovnejte si pak čísla moje a Diaze. Pak pochopíte, kdo táhne a koho chtějí lidé vidět. Já mám kolem 8 milionů a on nějakých 6. Překonal jsem ho o pořádný kus. To je odpověď na vše. Lidé mohou mluvit o tom, že nechtějí vidět můj zápas, ale lžou. Všichni chtějí vidět mé zápasy. Chtějí zabijáka, ne nějakou zkuřku, která prodává drogy. Já jsem profesionální bojovník. Ano, z té váhy taky nemám radost, ale co mám dělat? Mám tady brečet? Prostě se stalo a jdeme dál.”


2 komentáře na “Khabib kritizuje Chimaeva a nabízí svérázný názor, kde se stala chyba”

  1. Pingback: Chimaev přiznal, s kým by rozhodně zápasit nechtěl a vysvětlil proč

  2. Pingback: Whittaker velebí Chimaeva a reaguje na jeho nabídku na společný trénink

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *