Kamaru Usman vs Colby Covington 2: Podrobná Analýza

Kamaru Usman vs Colby Covington 2
Už v sobotu nás čeká turnaj UFC 268, skrze který se organizace UFC vrací zpět do New Yorku, konkrétně do MSG. Celá karta nabízí skutečně skvělou podívanou, kterou završí titulová odveta Kamaru Usman vs Colby covington 2. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.
Jiří Procházka reaguje na poslední útok od “lháře” Rakice

Styl boje

Ke střetu těchto bojovníků se schylovalo dlouhé roky. Dominantní wrestleři, kteří za celou kariéru pouze jednou klopýtli. Oba identický rekord 15-1, což by ještě nebylo tak neobvyklé. Oba však dokázali zvítězit nad přemožiteli toho druhého.

Kamaru Usman vs José Caceres (bratr Alexe Cacerese z UFC) a Colby Covington vsWarlley Alves (UFC 194).

Covington vs Caceres a Usman vs Alves
První utkání

Oba bojovníci byli před zápasem vnímáni jako nejlepší z nejlepších wrestlerů. Usman nastupoval do první obhajoby poté, co bez nejmenších problémů dominoval v té době nedotknutelnému šampionovi, zatímco Covington předvedl životní výkon s bývalým šampionem Robbiem Lawlerem.

Nastolil nevídané tempo a to udržel od prvního až do pátého kola. Pokusil se o 541 úderů a do toho stihl 18 pokusů o takedown. I poloviční čísla by byla proti Lawlerovi nadprůměrná.

Co se stalo, když se Usman a Covington konečně střetli, asi nikdo nečekal. Jedna dlouhá přestřelka v postoji bez jediného pokusu o strh.

Bavíme se o souboji levák vs pravák. Přední nohy obou bojovníků jsou přímo u sebe, což spoustu věcí mění. Zajímavé je, co před utkáním s Woodleym prohlásili Covingtonovi trenéři. Podle nich je Covington pravák a jen se na začátku kariéry učil špatný postoj, wrestleři totiž často zápasí s dominantní nohou vepředu. Až na několikasekundové výjimky Covington ortodoxní postoj v UFC nepředvedl.

Ofenzivní výhodu má vždy zápasník s nohou venku. Může rychleji zkrátit vzdálenost, nabízí se možnost sides-tepu, ale hlavně dostane zadní ruku do roviny s hlavou protivníka.

Při shodném postoji (levák vs levák, pravák vs pravák) jsou přední ruce na protilehlých stranách, zatímco při souboji leváka s pravákem jsou přímo u sebe. Kvůli tomu musí docházet k takzvanému hand fightingu, kdy si hlídáte protivníkovu přední ruku. Při správné kontrole přední ruky si zajišťujete prevenci jabu a máte možnost se lépe soustředit na zadní, která s největší pravděpodobností přiletí.

Covington inkasoval nejvíce v momentech, kdy zvolil místo úhybů zaklánění. Doufejme, že na tomto zlozvyku zapracoval. Zaklánění před Usmanovými (nově vylepšenými) přímými údery je nyní cesta do pekel.

Vyhnutí (slip) mu v prvním utkání přineslo příležitosti k přesným kontrům.

Zatímco zaklánění vedlo ke zlomení čelisti.

…a prvnímu knockdownu.

Zaklánění bylo patrné i proti Woodleymu. Ten správně vykročil přední nohou ven a těsně nedosáhl.

“Levák“ Usman naznačoval útok zadní, aby vytočil ramena a nabil úder pravačkou.
Výkony od prvního střetnutí

Kamaru Usman vs Gilbert Burns

Zápas, ve kterém jsem mírně favorizoval Burnse, ukázal Usmanův pokrok v postoji a mnoho dalších šampionských atributů.

Usman a Burns si vyměnili knockdown totožným úderem. Oba počkali na protivníkův jab a přes něj zakontrovali zadním úderem na spánek.

V jednom kuse mluvíme o stavu, kdy je bojovník na pokraji sil/vědomí a začne jednat zcela instinktivně. Rozpoložení nazývané autopilot je chvíle, kdy 99 % lidí nepřekoná své pudy a dělá nepromyšlené věci, chybují. Usman ukázal, že se i bezprostředně po knockdownu dokáže držet taktiky a přes svůj základ ve wrestlingu zůstal na nohou. On, i trenéři věděli, že s Burnsem nemůže za žádnou cenu na zem.

Usmanův jab diktoval tempo celého zápasu.

Jab, povolení před očekávaným předním hákem a okamžitě další jab.

Závěrečný knockdown. Usman očekává samotný lowkick a zakontruje jej jabem (v opačném postoji), než Burns vůbec stihne odlepit nohu ze země.

Kamaru Usman vs JorgeMasvidal 2

Usman v předešlém zápase ukázal novou zbraň v arzenálu a všechny zajímalo, jak si ji prosadí proti papírově lepšímu postojáři. Masvidal přišel se zajímavým řešením, na které ve druhém kole doplatil. Usman se dokázal přizpůsobit a využil řešení proti němu.

Masvidalův připravený kontr: Přilétající jab sklepnout pravou rukou a kontrovat levým hákem.

Masvidal takto patrně kontroval celou příprav. Reakci ukázal i při pouhém náznaku jabu, netrpělivě na něj čekal.

Usmanovo přizpůsobení ve druhém kole: Místo jabu posílá přední hák a chytá sklepávající ruku. Tím vytvoří více místa na pravačku. Direkt je rychlejší, než Masvidalův hák.

I tento knockoutový úder direktem předčil svou rychlostí hák.

Colby Covington vs Tyron Woodley

Na tento zápas se čekalo dlouhé roky. Když byl Woodley šampion, začalo mezi ním a Colbym špičkování. Jakmile si Woodley poradil s Tillem, byl Covington jasně další vyzyvatel. Tehdy ale potřeboval relativně dost času a tak Woodley mezitím přijal méně výrazného protivníka. Všichni tehdy tak nějak předpokládali, že nad vyzyvatelem Woodley hladce zvítězí a další obhajoba už bude s Covingtonem. Zmíněným vyzyvatelem byl Kamaru Usman.

Na Covingtonovi byl od začátku znát obrovský respekt k Woodleyho pravačce. Pod první nebezpečnou kombinací podplul a bývalého šampiona hodil na zem.

Ve třetím kole Woodley čekal stejný nástup a místo takedownu přiletěl nečekaný hák.

Covington od Woodleyho očekával jen zadní overhand a měl v plánu podplouvat. Woodley kvůli snižování hlavy zkoušel zvedáky.

Když se blížilo roztržení klinče, útočil s lokty.

Tlak umocňoval roundkicky. Levák má předpoklad ublížit soupeři nejvíce zadní nohou (může útočit celou plochou holeně, nebo případně prsty trefit játro)

Dlouhé roky jsem žil v domnění, že játra jsou klasický párový orgán na obou stranách. Nicméně na obrázku vidíte, že játro (anglicky liver) lze trefit opravdu jen levou rukou/nohou.

Dvě na sebe navazující situace u pletiva. Při první Covington schová takedown za zadní direkt. Woodley nezůstává pozadu a přechází na single leg takedown, který později dotáhne.

Ve druhé situaci už Woodley počítá s takedownem, ale Covington ví, že Woodley ví. Proto místo takedownu zaútočí pravým hákem a až poté svazuje.

Silný úchop na jedné noze, následné přemístění hlavy nalevo a highcrotch takedown.

Podobné údery vypadají nevýrazně. Mohou ale vytvořit příležitost na vylepšení pozice a když jich prosadíte několik desítek, škoda se nastřádá.

Tento loket otevřel Woodleymu cut nad okem.

Nevýrazný lowkick nártem. Woodley měl v tu chvíli nohu propnutou a ihned po dopadu zakulhal. Začátek konce.

Při obraně závěrečného takedownu už jen odevzdaně držel gilotinu a po dopadu bylo po všem.
Klíče k vítězství 

Covington:

Colby si nemůže myslet, že přijde a předčí Usmana dovednostně. Určitě si uvědomuje, že cesta k úspěchu závisí na nastolení vysokého tempa, neustálých změnách vzdáleností, pozic na zemi a zkrátka všemožných způsobů, jak Usmana nutit pracovat.

Musí se povznést nad respekt k Usmanově wrestlingu, boxerskými výměnami jen odvést pozornost od zkrácení vzdálenosti a pomocí klinčů, dirty boxingu a řetězení takedownů nedat Usmanovi možnost na vydechnutí. Připravit jej o výbušnou sílu.

Soustředěný a odpočatý Usman je neporazitelný, ne nadarmo je jednička v žebříčku napříč váhami. Covington je patrně jediný ve veltrové váze, v jehož silách je potřebné tempo nastolit a udržet. V tom vidím jeho šanci.

Usman:

Rytmus zápasu je opravdu klíčovým faktorem, proto je Usmanův úkol oproti Covingtonovu úplným opakem. Musí využít deseticentimetrové výhody v rozpětí paží a nepouštět Colbyho přes svůj jab. Prosazovat si výměny, mezi nimiž budou následovat resety (krátké přerušení akce). To Usmanovi umožní udržet déle výbušnou sílu. Musí zachovat chladnou hlavu a nenechat se přemoci nenávistí k protivníkovi.

Jakmile proti Masvidalovi zůstal klidný, všechny údery byly kontrolované a technické. Takové údery dělá tělo efektivněji a potřebuje na ně méně energie. V některých okamžicích se však hnal zběsile za možným knockoutovým úderem a úspěšnost se razantně snížila.

Osobně si myslím, že velkou roli bude hrát Covingtonův návyk kopat samotné lowkicky. Ty Usman poslední dobou výborně kontruje.

27s po začátku zápasu. Covington není unavený a tak má kognitivní funkce 100%, má možnost nad každou akcí přemýšlet. Přesto kopne samotný lowkick a Woodley jej bez problémů zachytává, kontruje pouze vlastním lowkickem. Poznámkou o čerstvosti v úvodu zápasu naznačuji, že Covington kope bez přípravy za každých okolností a s přibývající únavou se podobné návyky projevují čím dál víc.

Načasováním lowkicku dostal Usman Burnse na zem jabem.

Woodleyho nepřesný kontr samotného lowkicku.
Závěrečný tip

Byl bych překvapen, kdyby odveta dorovnala atraktivitou a vyrovnaností první zápas. Covington je kvalitní bojovník a možná je opravdu jediný v divizi, kdo dokáže Usmanovi konkurovat.

Navzdory tomu se nemůžu ubránit pocitu, že výkonnostně stagnuje a ve všech zápasech bojuje identicky. Oproti tomu Usman ušel od zisku titulu obrovský kus cesty a při každém dalším zápase nás nechává v úžasu pozorovat, jak ze svých slabin dělá přednosti.

Předpokládám, že Usmanůvjab bude diktovat tempo zápasu. Usman bude měnit mezi postoji, čímž podobně jako například Adesanya v odvetě s Vettorim připraví Colbyho o zkušenostní výhodu, kterou mívají leváci proti pravákům. Snad se konečně dočkáme porovnání wrestlingu.

Tipuji TKO ve 3. kole.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *