Jiří Procházka dostal výhružné ultimátum, na které nyní zareagoval a uvedl věci na pravou míru

Procházka Sonnen
Ještě než na konci minulého roku došlo na zranění a uvolnění titulu šampiona polo-těžké váhy, se kolem Jiřího Procházky hodně řešilo extrémně časté testování, které dalece převyšovalo běžnou praxi, kterou anti-dopingová agentura USADA aplikuje na další UFC bojovníky a bojovnice. Během období jednoho měsíce se například Jiří musel podrobit více než dvaceti testům, což je téměř jeden denně. Nyní na toto téma navázal kontroverzní MMA veterán a vlastně i novinář, který naznačil, že ví, kde byl kolem BJP problém. Co na to český samuraj?
„Trochu s námi vyběhli,“ postěžoval si OKTAGON promotér Ondřej Novotný

„Ano, byli u mě hodně často. Po uvolnění titulu se však počet USADA návštěv přeci jen snížil, za což jsem vděčný. Pokud tohle sledují, tak jim děkuji a prosím je, aby to takhle na nějakou dobu nechali,“ potvrdil Jiří Procházka na konci minulého roku v rozhovoru s Arielem Helwanim, že už se počet kontrol přeci jen snížil.

Helwani se samozřejmě pídil i po tom, proč byl vlastně Jiří tak často testován a nadhodil, jestli nešlo o nesrovnalosti v systému, do kterého musí každý UFC bojovník vyplňovat, kde se bude v danou část dne nacházet, „Občas jsem v tomhle udělal pár chyb. Bylo tam několik nedorozumění, ale teď už je všechno v pořádku.“

USADA se tedy na Jiřího asi zaměřila kvůli údajům v systému, což však samo o sobě ještě nevysvětluje, proč bylo třeba tak extrémně časté testování. „Jezdili ráno, většinou kolem 6. Bylo to vždy krásné ráno. Vzali mi krev z ruky a ramene a pak samozřejmě chtěli i moč. Byly to hodně vtipné 4 měsíce. Většinou chodil stejný člověk, ale občas poslali i někoho z jiného státu, aby bylo zajištěno, že všechno probíhá korektně.“
„Jiří, dávám ti 24 hodin a poté budu předpokládat to nejhorší…“

„Přicházím v míru, nemám v rukávu žádná esa. Udělám s Jiřím rozhovor. Dávám mu 24 hodin na to, aby se ozval a spojil se se mnou. Existuje celá řada cest, jak to může udělat – sociální média, manažer, cokoliv. Pokud bude reagovat, tak si popovídáme a já pak jeho odpovědi budu sdílet. Budu ho citovat. Má 24 hodin. Pokud mě bude ignorovat, tak budu předpokládat to nejhorší.

Čtvrtého prosince 2022 byla MMA komunita seznámena s tím, že už Jiří Procházka není šampion poté, co utrpěl zranění, které vedení popsalo jako nejhorší zranění ramene v historii UFC. Někdy kolem této doby, tedy někdy kolem 4.12., byl Jiří Procházka vyřazen z USADA programu. Je mi jedno, jestli to byla jeho volba nebo jestli k tomu byl donucen. 
Existovala nějaká pauza ohledně zapojení Jiřího Procházky do USADA testování? To je moje první otázka. Byl Jiří někdy během své kariéry ze strany USADA vyrozuměn, že anti-dopingová agentura věří, že došlo k nepříznivému testu poté, co byla odebrána moč a nebo krev? Neříkám, že byl vinen. Jde mi o to, jestli byl informován o tom, že mohl existovat negativní výsledek, tedy dostal šanci věc řešit? 

Časová osa sedí, že byl Jiří informován. Stejně tak sedí, že je Jiří porazil a prokázal, že je čistý. Tohle jsou mé otázky. Myslím, že jsou fér. Žádné triky. Dávám Jiřímu 24 hodin na to, aby mi řekl, jestli někdy opustil USADA program, ať už ta jakýchkoliv okolností? Druhá otázka je, zda byl někdy ze strany USADA informován o tom, že mají za to, že neprošel testem? Dávám mu 24 hodin na reakci,“ umístil dnes na svém YouTube kanále Chael Sonnen video, které doslova nazval „Dávám Jiřímu Procházkovi PŘESNĚ 24 hodin na odpověď“.
Je pravda, že byl Jiří během roku 2022 podroben 74 testům, což je neuvěřitelné číslo, které nemá obdoby a které se dá srovnat s celými kariérami jiných bojovníků. Nikdy se však nemluvilo o možném pozitivním výsledku a i kdyby se nějaký takový objevil, tak byl evidentně lichý, protože Jiří je i nadále testován a aktuálně se plánuje jeho titulová bitva. Jiří sice nesplnil 24 hodinovou lhůtu, kterou mu Sonnen dal, ale nakonec přeci jen reagoval.
 

Procházka uvádí věci na pravou míru

„Ještě bych se chtěl vyjádřit k jedné věci. Objevilo se video, ve kterém Chael Sonnen mluví o USADA, testování a tak dále. Jen bych rád řekl, že po zranění jsem byl nadále součástí testovacího programu. Jsem v něm od vstupu do UFC. Nevím, o čem mluví. Nejde o nic. Kde je jako problém? Mluvil o tom, že jsem vystoupil z programu poté, co jsem se zranil. Naznačoval, že jsem asi využil něco, abych se rychleji vyléčil. USADA mě však stále navštěvuje. Chodí za mnou stále. Nic se nezměnilo. To je moje odpověď, takže svět může být klidný a stejně tak Chael Sonnen. S USADA je vše v pořádku,“ reagoval Jiří Procházka a smetl ze stolu jakékoliv pochybnosti ohledně testovacího programu. Uvidíme tedy, jak zareaguje Sonnen, který je známý tím, že jde rád proti proudu a že rád rozvíjí nejrůznější teorie.