Je zpátky! Michal Kotalík po letech hlásí návrat na scénu

Michal Kotalík




Naposledy jsme ho viděli v boji v polovině roku 2018, kdy na Štvanici via TKO prohrál s Martinem Šolcem. Poté se po něm “slehla zem” a kolovaly jen informace, že je Michal Kotalík, kterého mnozí znají i z reality show OKTAGON Výzva, ve výkonu trestu. Letos k Vánocům však Michal dostal ten nejlepší možný dárek. Byl totiž po letech propuštěn a nyní hlásí návrat na scénu. Jaký byl pobyt ve vězení, jak moc se Michal udržoval ve formě a jak se pro něj vlastně svět za poslední roky změnil? O tom všem se rozpovídal v obsáhlém rozhovoru exkluzivně pro MMA Shorties.




“Přísnější smlouva než Pirát,” vysvětluje Kincl okolnosti souboje s Véghem

Posledních několik let jsme o tobě v podstatě neslyšeli. Kolovaly jen informace o tom, že jsi ve výkonu trestu. Jak to celé bylo a jak dlouhý trest jsi nakonec odseděl?

Je to tak, bohužel jsem se dostal do vězení. To se obecně ví a informace jsem o sobě vydal jen opravdu vzácně. Mělo to svoje důvody. Nakonec jsem si odpykal přes tři roky s tím, že mi něco odpustili za dobré chování. To, jak to bylo celé, je asi na delší vyprávění, ale věřím že se o tom někdy rozvyprávím. Zatím si však nemyslím že je to na místě. Sám si musím pár věcí srovnat.

Je jasné, že ve výkonu trestu je možnost tréninku značně ztížená. Jak ses udržoval ve formě a měl jsi prostor na nějaký základní trénink?

Podmínky jsou složitější, ale to se dělí basa od basy. Někde to jde líp, někde hůř. Já měl relativní štěstí, protože mi věznice umožnila lepší podmínky, než je standardně možné. Ale je jasné, že to je i tak nedostačující. Na druhou stranu, vzhledem k místu, kde jsem byl, si asi stěžovat nemůžu. Někde ve věznici je dokonce zakázáno i jen klikovat pod hrozbou trestu. Bere se to jako příprava na útěk. To je myslím od dob Kájínka. Naštěstí jsem se s tím osobně nesetkal.




Jak tě vlastně vnímali ostatní odsouzení? Byl jsi s ohledem na to, že jsi známější osoba a máš zkušenosti s bojovými sporty, separován od zbytku, aby nedošlo k ohrožení tebe nebo naopak ostatních?

Mělo to svá pro a proti, jak u spolu-vězňů, tak u dozorců a obecně personálu věznice. Že jsem nějakým způsobem známější a mám tyhle zkušenosti, bylo vlastně nejvíc znát na tom, že mi byly umožněny ty lepší podmínky pro trénink. Na druhou stranu, pokud by mě někdo napadl a já ho zbil, tak to jde automaticky za mnou, protože ta chodící zbraň jsem já. Takže mi bylo řečeno, že se mám nechat prostě radši zmlátit. Což je na palici, ale naštěstí jsem něco podobného nemusel řešit. Většinou, pokud byl konflikt, tak skončil u slov. Do otevřené bitky nikdo nešel, navíc jsem se opravdu snažil tomuhle vyhýbat a jsem rád že se mi to i povedlo. Nijak separovaný jsem však nebyl.

Měl jsi možnost nějak sledovat dění v MMA světě? Za poslední roky se totho přeci jen hlavně na domácí scéně hodně změnilo.

Svět MMA jsem moc nesledoval, protože mě to dost frustrovalo a mrzelo. Hlavně na začátku. Měl jsem informace třeba o tom, jak dopadl Michal Martínek nebo Miloš Petrášek a další naši kluci, protože mi na nich záleží, ale že bych se nějak víc pídil, to zase ne. Až když se mi blížilo možné propuštění, tak jsem se začal zajímat víc. Kdyby to vyšlo, tak abych nebyl úplně mimo. A je pravda, že se toho změnilo dost, uznávám.




Jako máš teď vlastně plány? Chceš se vrátit do boje a navázat na předchozí kariéru?

To je dobrá otázka. Jsem doma v podstatě v řádu desítek hodin a teprve se rozhlížím. Vím zatím jistě, že chci zůstat u Andrého Reinderse. Navázat na předchozí kariéru určitě chci, ale už to chci dělat jinak a líp. Člověk tam má dost času přemýšlet a je pravda, že jsem řadu věcí nedělal dobře a stejně tak řada věcí vůči mně nebyla dobře. A to se musí změnit, to musí být jinak. Mám zatím v hlavě vrátit se do OKTAGONu, protože jsem tam byl od prvního turnaje a mám k němu blízko. Nicméně jsem si všiml i nového RFA, které je zatím velkou neznámou. Tak jako tak chci co nejdřív do kvalitního tréninku a ideálně co nejdřív do zápasu. To ale záleží až jak svolí André.

S kým jsi během výkonu trestu nejvíce udržoval kontakt a kdo tě nejvíce podporoval?

Tak lidí bylo víc a vlastně je nemůžu snad ani všechny vyjmenovat, minimálně zatím, ale určitě je to moje máma, která byla fakt strašně dobrá a silná. Klobouk dolů před ní. Dál to byla moje advokátka Mgr. Zuzana Zádrapová, která prakticky může za to, že jsem dneska venku. Pak kamarád Zdeněk Malíř, který se chudák naučil kvůli mně psát dopisy a další a další, o kterých se zmíním někdy příště.

Každopádně jim všem moc děkuju. Z těch z prostředí MMA to byl hlavně André, který se dokonce rozhoupal napsat dopis, což respekt. Pak taky Karlos, který komunikoval skrze mámu převážně. Ondra Novotný se taky zajímal. Těšilo mě, že na mě svět MMA nezapomněl. Taky mi dělalo radost, když jsem se dozvěděl, že se na mě třeba fanoušci pořád ptají v MMA letem světem a podobně. Je to maličkost, ale tam v té díře to strašně zvedne náladu a zároveň je to i zavazující.

Jaké to je najednou, ještě navíc o Vánoce, přijít do v podstatě jiného světa?

Přišel jsem domů vlastně přímo na Vánoce, takže to docela slušně vyšlo. Je to až neuvěřitelné. Ale je pravda, že mi to přijde zvláštní… Všechno je moc rychlé, velké a hlasité. Dneska jsem byl poprvé v posilovně a ten velký prostor a tolik lidí na mě dokonce zapůsobilo tak ,že jsem musel odejít na chvilku. Ale to je prý normální po takové době. Je to zatím tak, že jsem ze všeho vykulený a užívám si maličkosti. Třeba vana nebo velká postel. Takové ty radosti všedního dne, které začnete oceňovat až tam.




Michal by se samozřejmě rád vyjádřil i k okolnostem, které vedly k odsouzení a nebo jak samotný výkon trestu probíhal, takže jsme domluvení, že s ním pro MMA Shorties fanoušky přineseme hned několik dalších rozhovorů, ve kterých dá nahlédnout do světa “za mřížemi”.






Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *