Jan Blachowicz vs Glover Teixeira: Podrobná Analýza

Jan Blachowicz vs Glover Teixeira




Už v sobotu nás čeká turnaj UFC 267, skrze který se organizace UFC vrací zpět na UFC Ostrov do Abu Dhabí. Karta, která startuje už v 16:30, nabízí skutečně skvělou podívanou, kterou završí titulový duel Jan Blachowicz vs Glover Teixeira. Zajímavostí je, že u této bitvy jako oficiální náhradník figuruje nás Jiří Procházka. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.




Šampion Jan Blachowicz má návrh pro náhradníka Procházku

1) Blachowiczův styl boje

Blachowicz prošel v průběhu kariéry velkou přeměnou. Přes základ v kickboxu byl její úvod ve znamení submisí. Z celkových devíti si v UFC připsal pouze dvě. Dovedete si představit, že na nižší úrovni mu vycházely hned první pokusy a se stoupající kvalitou soupeřů si na zemi už tolik nedovoloval.

V posledních letech už však Blachowicze známe převážně jako důrazného kickboxera. Zajímavá je na jeho stylu dominance levých končetin. Nejpoužívanějším úderem je bezpochyby levý hák, ten má zakořeněný opravdu hluboko v hlavě a posílá jej často reflexivně.

Blachowicz už nechce být na pletivu a čeká na Rockholdův útok kolenem. V tu chvíli vyvine tlak (Rockhold stojí na jedné noze) a pomocí dvou underhooků se dostane do volného prostoru. Ihned po rozvázání klinče trefuje rozhodující levý hák.

Když si uvědomil, že Adesanya má na hák připravený kontr ze záklonu, použil úder jako přípravu takedownu. Zakloněním Adesanya přiblížil boky a nemohl stihnout sprawl. Jinými slovy na obrázcích vidíte kontr kontru kontru.

Blachowicz sklepává Adesanyův zadní direkt a kontruje hákem.

Blachowicz promáchne jab a okamžitě povoluje s vědomím, že Reyes kontruje předním hákem z opačného guardu (screeny 1-3). Pod kontrem podplouvá, Reyes přepadne do úderu a na protiútok už nedokáže zareagovat.Blachowicz nespustí ani na okamžik oči z cíle.




Přední hák má spoustu uplatnění a jeho využití u praváků je zcela běžné. Dominantní levou stranu jsem ale zmínil především kvůli kopům. Po utkání s Reyesem utkvěl v paměti zejména roundkick na žebra.

Když Blachowicz změní postoj, je to kvůli nabití jindy přední nohy. Jakmile je vzadu, získá za letu větší razanci. Do karet hraje i to, že soupeřův mozek má necelou vteřinu, aby si uvědomil nové hrozby.

Změna postoje a razantní lowkick.

Direkt před kopem sloužil jako odvedení pozornosti. Především však spustil Reyesovu reakci položit výš dvojitý kryt a uvolnit prostor kolem žeber. Všimněte si přešlápnutí na druhém snímku.

Identickou kombinací rozhodl svůj debutový zápas s Ilirem Latifim.

Když začal Reyes po pravačce očekávat roundkick, Blachowicz ho překvapil nos-lámající kombinací.

Adesanyu dokázal v některých momentech přeboxovat na krátkou, i střední vzdálenost.

Adesanyův zadní direkt využil k vyklonění hlavy a zkrácení vzdálenosti na takedown.




Adesanya po utkání s Blachowiczem odůvodňoval výkon v posledních kolech extrémní únavou nohou. Říkal, že podobnou bolest nikdy nezažil a nevěděl, čemu by ji mohl přisuzovat. Po druhém zhlédnutí zápasu jsem si ale všiml důležitého faktoru, a to blokování lowkicků.

Blachowicz načasoval asi 10 lowkicků a i když někdy dost nevýrazně, většinu vykryl.

Po tomto vykrytí Adesanya dokonce na moment zavrávoral. V záplavě adrenalinu bolest snesete, avšak pokud zápas pokračuje dalších 20 minut, musí se nahromaděná škoda projevit. Je to spousta informací kolem jen několika málo technik. Ale uvědomte si, že to musel Pavel při korekci důkladně pročíst. Nemohl jsem ho o takové info připravit.

2) Teixeirův styl boje

Mnozí ho vnímají ryze jako vyznavače Jiu-Jitsu. Teixeira má však na svém kontě neuvěřitelných 18 knockoutů a nejeden z nich je finiš jednou ranou. Je pravda, že velkou část KO zaznamenal v rané fázi kariéry, nicméně v UFC se se svým boxem několikrát prosadil.

Teixeira vs Ryan Bader. Trademarková kombinace zadní direkt + přední hák.

Teixeirova nejpoužívanější kombinace. Zadní direkt mu předsadí pravé rameno a levé dostane do ideální pozice na razantní hák.

Jakmile si pustíte jakýkoliv Teixeirův zápas a budete se na tuto kombinaci soustředit, zjistíte, že jen zřídka používá jiné útoky.

Ideální zápas na dvojité KO předním hákem.




Proti mladším soupeřům mívá rychlostní nevýhodu. Proto se je snaží natlačit na pletivo, odkud už mu nemají kam odcouvat. Tam je donutí bojovat v jeho preferovaném tempu a namísto vyměňování rány za ránu (při kterém by byl pomalejší) zahajuje klidně i deseti-úderové kombinace.

Dvojitý kryt na pletivu je ideální příležitost na takedown.

Náznak pravačky, snížení na takedown a rychlý přesun k pletivu.

Navzdory agresivnímu stylu boxu je jeho největší předností brazilské Jiu-Jitsu. Pokud se mu v postoji nedaří, uchýlí se k tomu, co je mu ze všeho nejbližší a přesouvá zápas na zem. Objetí a přesun na zem je jeho přirozený reflex. Spoustu zápasů vyhrál poté, co inkasoval tvrdé údery, zkrátil vzdálenost, strhl protivníka a poté dominoval v horní pozici.

Glover inkasuje pravý hák a okamžitě přepíná do wrestlingového módu. Hlavou mu v těchto momentech neproběhne žádná myšlenka, tělo jedná instinktivně.

Po knockoutové prohře od Rumble Johnsona bojoval Teixeira i po ztrátě vědomí o dominantní pozici s rozhodčím Miragliottou, vyhrál. Po inkasovaných úderech jsou Gloverovy dovednosti na zemi nejnebezpečnější.

Co ho na zemi odděluje od zbytku divize je především trpělivost. V momentech, kdy by se ostatní hnali zběsile za finišem a riskovali ztrátu kontroly, často jen pomalu střídá různé pozice a systematicky soupeře vyčerpává. Postupně trefuje víc a víc úderů a jakmile se naskytne vhodná příležitost, dojde si pro ukončení. Schopnost jednat s chladnou hlavou bývá obzvlášť v pětikolových zápasech rozhodující.




3) Klíč k vítězství – Blachowicz

Moje oblíbená MMA rada je bezpochyby „Nenech se hodit!“. V jejím duchu se nese celá Blachowiczova příprava a asi od něj opět uvidíme velmi trpělivý výkon. Nesmí se pustit do zběsilých přestřelek a chtít za každou cenu urvat první ranou Gloverovu hlavu. Útočit musí pouze v momentech, kdy je plně stabilní a kdy stihne reagovat na případné snížení pro takedown.

Vliv bude hrát i pozice v kleci, může si o poznání více dovolit ve volném prostoru. Nicméně kvalitní obranu na pletivu ukázal například v utkáních s Rockholdem a Souzou.

Podle mě ho v zápase uvidíme využít tuto Gloverovu přirozenou reakci – Snižování hlavy.

Johnson tuto reakci vyvolal jabem a navázal zvedákem. KO po 10s zápasu.

První úderem v kombinaci vyvolával reakci i Blachowicz proti Reyesovi.

4) Klíč k vítězství –Teixeira

Je jasné, v jakém aspektu boje má Glover výhodu a Blachowicz si bude na takedowny dávat obrovský pozor. Proto bude muset Teixeira začít s výměnami a rozboxovat se, aby od záměru odvedl pozornost. Nemůže si myslet, že mu vyjde takedown ve volném prostoru bez přípravy. Bude ho muset načasovat na moment, kdy Blachowicz promáchne úder a nebude mít ideálně rozloženou váhu.

Alexander Gustafsson zvolil s Blachowiczem cestu nejmenšího odporu a vyhrál s velkou rezervou na body.

Dalším dobrým způsobem jsou strhy na pletivu, Gustafsson slavil úspěch s outside tripem.

Jakmile chytí Teixeira submisi, nemýlí se.

Závěrečný tip:

Můj, Radimův, i Melounův tip na výsledek zápasu najdete v nejnovější epizodě podcastu Breakdown.




UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc.






Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *