UFC je v podstatě jediná MMA organizace na světě, která má komplexní systém testování. Spolupracuje totiž s anti-dopingovou agenturou USADA, která má zkušenosti s testováním napříč všemi sporty. Klíčové je, že dochází k testování v souvislosti se zápasy, ale také k namátkovým kontrolám, které mají samozřejmě velký potenciál odhalit možného hříšníka. Někdy se však systém trochu zvrtne, o čemž by mohl vyprávět náš Jiří Procházka.
V průměru musí bojovníci a bojovnice během jednoho roku absolvovat zhruba 10-20 testů. Většinou je to kolem 15, ale samozřejmě jsou i výjimky. Jednou z nich byl minulý rok i Jiří Procházka, který zaznamenal rekord. USADA u něj totiž byla celkem 74 krát, což je neuvěřitelné číslo. Bylo dokonce období, kdy měl BJP kontrolu každý den nebo obden, což je šílené. Jedno testování totiž trvá zhruba hodinu s tím, že se odebírá moč a krev, takže se už dá mluvit o výrazném zásahu do života a přípravy.
Procházkův tým, novináři a vlastně i fanoušci se pídili po tom, proč USADA aplikuje tak intenzivní testování, ale bohužel nebyla poskytnuta žádná relevantní odpověď.
Podobné testování pak samozřejmě není vůbec levné. Jeden test totiž vyjde na zhruba 1 000 dolarů, což je v přepočtu cca 22 000 Kč.
Jen za testování Jiřího Procházky tedy bylo utraceno přes 70 000 dolarů, tedy přes 1 500 000 Kč, což už není nijak málo. Není to však nic v porovnání s celkovými náklady. UFC totiž údajně agentuře za minulý rok zaplatilo 7 milionů dolarů, tedy přes 154 milionů korun.
Právě finanční náročnost je jedním z argumentů, proč podobné testování nevidíme i v jiných organizacích. Pokud má být totiž funkční, tak musí být i drahé, na což většina organizací nemá peníze a nebo je logicky nechce vynakládat na podobné aktivity.
Dobrou zprávou však je, že letos byl zatím Jiří testován „jen“ sedmkrát, což je sice vyšší nadprůměr, ale alespoň nejde o desítky testů, jako tomu bylo minulý rok před plánovanou odvetou s Teixeirou.