Jak viděl Kincl vs Vémola 2 UFC rozhodčí, který boduje i titulové bitvy?

UFC Kincl Vémola

V souvislosti se soubojem Kincl vs Vémola 2 se samozřejmě hodně vášnivě řeší i výsledek souboje, který vyzněl naprosto jednoznačně pro Patrika Kincla. Ten u dvou rozhodčích ovládl všech pět kol a z patnácti kol (každý ze tří rozhodčích boduje 5 kol, tedy celkem 15) dle bodů ztratil jen jedno jediné, což značí jasnou dominanci. Opticky však souboj tak jednoznačně vypadat nemusel. Jak by ho bodoval známý UFC rozhodčí Cleary, který dohlíží i na velké titulové bitvy?

Ty blázne! OKTAGON oznamuje bombu a fanoušci jistě skáčou nadšením

„Vyzyvatel určoval směr zápasu a pokoušel se o strh či hod, ani jedno se mu nepovedlo, a tak zůstalo pouze u kontroly na pletivu. Pro bodování zápasů je nejdůležitější efektivní striking, efektivní grappling, efektivní agresivita a nakonec kontrola oktagonu. Šampion předvedl několik obranných úderů, ale zároveň se nebyl schopen ubránit nátlaku soupeře. Bohužel se ale nejednalo o efektivní agresivitu, kde by vyzyvatel svůj tlak využil k tomu, že svému soupeři bude moct zasadit několik úderů nebo ho dostane na zem, kde se dostane do dominantní pozice. Z hlediska bodování bych řekl velice těsné kolo, kde ani jeden bojovník výrazně nevyčníval. Přikláním se však k bodu pro vyzyvatele, z jehož tlaku šampion nejevil iniciativu se vymanit. Těch pár kladívek mě nepřesvědčilo.

Ve druhém kole nejsem schopný říct, jestli mě více překvapilo to, že šampion vyzyvatele pobídl k tomu, aby ho opět namáčkl na pletivo, anebo to, že oktagon rozhodčí u nich pořád stál a ten duel vůbec nekouskoval. Protože to ale nechal běžet, tak se nám dokonale okopírovalo první kolo, které v tomto případě bylo pro vyzyvatele o něco lepší. Zde se těch 10-9 v jeho prospěch dát nebojím.
   

Od třetího kola mi začíná být jasné, že se tento fight asi jinde ani odehrávat nebude. Překvapuje mě, že si to šampion nechává líbit, a nevím, zdali je to jeho cílená taktika, anebo jestli na něj jeho soupeř vyvíjí opravdu tak silný tlak, ze kterého se nedokáže vymanit. V každém případě už si více všímám strikingu, který se postupně začal podepisovat na tváři soupeře. V tento moment začíná být cítit, že vyzyvatel nemá plán, jak se proti těm úderům bránit, a ty se začínají hromadit. Navíc chodí do stejného místa. Efektivní grappling byl v tomto případě opět nula, proto dávám toto kolo šampionovi.

Má domněnka, že vyzyvatel nemá plán B, se definitivně potvrdila ve čtvrtém kole, kde jsme jako přes kopírák viděli předchozí taktiku. Ze souvislého tlaku se sice šampion stále nesnažil vymanit, ale vzhledem k rostoucímu rozdílu počtu úderů mu to mohlo být jedno. Tvář vyzyvatele se začíná zbarvovat, zatímco šampion, ač pod tlakem, je relativně v klidu. Opět vidím největší chybu v rozhodčím, který se rozhodl duel nekouskovat, čímž by donutil jednoho či druhého fightera změnit taktiku a my bychom tak odhalili, jaké jsou jejich další přednosti nebo slabiny. Takto jsme se pořád vraceli na pletivo, kde prostě vyzyvatel neefektivně tlačil a šampion vysílal slabé, leč účinné údery. 10-9 pro šampiona.
   

Viděl jsem tvář vyzyvatele a byl jsem překvapený, jakou na něm ta kladívka napáchala škodu. Z tohoto úhlu pohledu je to špatně vidět, ale očividně šampion dobře trefoval a získával nadvládu. Rozhodně se nejednalo o knokautové údery, nýbrž o rozkladnou damage, která se na vyzyvateli čím dál více podepisovala. V posledním kole vyzyvatel evidentně už nemůže a možná není daleko od ukončení. Opět 10-9 pro šampiona,“ rozpovídal se pro topfight Derek Cleary, který bodoval i tak ostře sledované titulové bitvy, jako byl duel Sterling vs Cejudo, Makhachev vs Volkanovski nebo Ankalaev vs Blachowicz a další.

Seznam MMA zápasů, které Cleary pravidelně boduje, najdete na webu MMA Decisions (ZDE), který dlouhodobě shromažďuje bodování a dává znalcům i fanouškům možnost se k zápasům vyjádřit.
   

„Údery v klinči normálně nejsou považovány za efektivní, jelikož výrazně neovlivní soupeře, ale v tomto případě se souboj ani nikde jinde neodehrával a vyzyvateli i přes značné pokusy přibližně od třetího kola scházely síly uplatnit svoji hru. Nechával se až moc snadno trefovat a vesměs šampionovi daroval výhru, která nebyla nikterak pěkná, ale zasloužená.

Na titulové poměry mi to přišlo jako opravdu slabý souboj, ve kterém vidím dvě chyby. První je pozice kamery, protože z tohoto úhlu vážně nevidím vše, zejména přesnost všech úderů od šampiona, a druhou je oktagon rozhodčí, který dal zápasu příliš velkou volnost, což je i škoda pro diváky, kteří, pokud říkáte, že šlo o největší českou MMA událost, si ten fight ani neužili.“
  

Rozhodčí Vojtěch Novák a jeho komplexní reakce na celý zápas

Včera jsem se pracovně zúčastnil zatím největšího galavečeru v mé historii bodového rozhodčího, kterého se zúčastnilo přes 20 000 diváků v O2 Aréně a statisíce diváku u TV. OKTAGON MMA 43 Vémola vs Kincl.

Dostal jsem důvěru bodovat všechny 3 hlavní zápasy. Obě čtvrtfinále Gamechangeru i Main Event, za což moc děkuji.

Včerejšek opět ukázal, jak moc jsou pravidla v MMA složitá nebo jednoduše nepochopená. Po vyřčení verdiktu 50 – 45 v mém případě jsem viděl překvapené tváře kolem sebe, ať už v řadách zápasníků, trenérů nebo jiných lidí v bublině kolem bojových sportů.

Výklad efektivity strikingu a grapplingu přesně ukázal tento hlavní zápas Kincl vs Vémola 2. Vémola měl tlak, měl aktivitu, měl střed klece, ale to nejdůležitější, co neměl, byl efektivní grappling a už vůbec ne striking.
   

Jeho pokusy o TKD neměly žádný dopad, damage nebo potenciál cesty k ukončení zápasu. Jakkoli tomu chcete říkat, tak to tam nebylo. Snažil jsem se najít cokoli, co bych mohl ohodnotit ve prospěch Karla, ale nic, co by splňovalo podmínky, jsem nenašel.

Je pravda, že efektivita strikingu Patrika Kincla v prvním a druhém kole taky nebyla bůhví jaká (co jsme zvyklí z jiných zápasů), ale oproti Karlovi pořád velmi výrazná a s každým pozdějším kolem se stupňovala.

Je vidět, že osobnosti MMA světa se neshodnou na tom, co probíhalo v kleci, ale my bodoví rozhodčí jsme byli naprosto na jedné lodi a přesvědčení, co se tam děje.

V 95 % případů se shodneme kdo dané kolo vyhrál a těch 5 % jsou prostě tak vyrovnaná kola, že rozdíl toho, kdo vyhrál, je jeden úder, jedna grapplingová akce nebo pocit rozhodčího, které údery jsou tvrdší. (Samozřejmě jsme lidi a to, že někdo udělá jako rozhodčí větší či menší chybu, se prostě stává a stávat bude)
   

MMA komunita nám vyčítá těchto 5 %, které jsou v naprosté většině rozhodnuta dle pravidel avšak jinému soupeři dle úhlu pohledu.

Ovšem tato stejná komunita se téměř nikdy neshodne co se dělo v těch 95 % připadů, kdy my sudí jsme jasně přesvědčeni všichni stejně, kdo kolo vyhrál. A to přesně ukázal tento zápas.

Prosím, myslete na to až zas budete psát hlouposti o nás, co tomu obětujeme někdy mnohem víc než dostáváme. Nicméně je fajn vidět jaký to je mainstream a jaký o to je zájem. Díky za to,“ doplnil pak na svém FB profilu obsáhlé vyjádření i přímo bodový rozhodčí Novák, který duel nabodoval 50-45 pro Kincla.
  

Co nás čeká dál?

17.6. Oberhausen – OKTAGON 44: Prozatímní Startovka

Langer vs Poppeck – zápas o prozatímní titul polotěžké váhy 

Eckerlin vs Primera 

Veličkovič vs Jungwirth 

Grabinski vs Michalidis 

Dyrschka vs ? 

Xavier vs Strezlczyk

Polívka vs Khajevand

Siwiec vs Hathaway 

Paradeiser vs Fischer 

29.7. Praha Štvanice – OKTAGON 45

17.9. Frankfurt – OKTAGON 46

7.10. Bratislava – OKTAGON 47

Peňáz vs Čepo 


2 komentáře na “Jak viděl Kincl vs Vémola 2 UFC rozhodčí, který boduje i titulové bitvy?”

  1. Pingback: VIDEO: Pukač, Stach, Fajk nebo Vinni v akci! Sledujte turnaj Tatamy 5

  2. Pingback: Promotér Novotný líčí, v čem OKTAGON snadno překonává i elitní ligy PFL nebo Bellator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *