Jak si Procházka udržuje laserové soustředění, které Blachowicz ztratil?

Jiří Procházka

Už před soubojem Blachowicz vs Teixeira, u kterého Jiří figuroval jako oficiální náhradník, Denisa předpovídal, že titulový duel vyhraje Glover, protože z něj cítil naprosté soustředění. U Janka naopak viděl, že se nechává rozptylovat věcmi okolo, což ho pak stálo titul šampiona. Jak tedy Jiří, který má před titulovou bitvou extrémní množství nejen mediálních povinností, s tímto rozptýlením pracuje a jak si udržuje správný fokus?

Proč Procházkova série 12 výher nedělá na šampiona Teixeiru dojem?

“Celý ten týden před zápasem je důležité nic nepodcenit a nic nenechávat náhodě. Je třeba se ke každé situaci stavět 100%, ale zase ne napjatě. Je třeba být uvolněný, ale zase být myslí tady a teď. Být přítomný. V Japonsku se tomu říká zanshin, což je stav mysli, která je přítomná, bdělá a schopná kdykoliv zareagovat,” vysvětlil Jiří Procházka pro MMA Shorties, jak si udržuje mysl ostrou a připravenou.

Právě hlava je u Jiřího obrovsky silnou stránkou, protože s ní dlouhodobě intenzivně pracuje. Co se týče zmíněného stavu mysli, tak ten Česká Unie Dento Karate-Do definuje jako, “Neustálé reálné vnímání a vyhodnocování situace, ve které se v daném okamžiku nalézáme, je stavem celkové připravenosti, doslova přeloženo znamená „mysl beze zbytku“. Jinými slovy Zanshin znamená, že si své tělo, mysl a okolí neustále uvědomujeme, aniž bychom se ale stresovali. Je to bdělost bez námahy, či je to stav vědomí, uvolněné bdělosti. V širším významu Zanshin znamená žít život se záměrem, místo abychom se bezmyšlenkovitě stávali oběťmi toho, co nám přichází do cesty. Zanshin je nezbytný zejména pro cítění či vcítění se do soupeře (feeling), pro provedení Oji-waza (techniky odpovědi).”
 

Svou mysl pak Jiří použil při prvním staredownu, kde ze soupeře jasně vycítil základní informace. “Z Glovera cítím zkušenosti. Už jen z podání ruky z něj cítím, že bude silný a že je takový, jak to říct, no, že bude chtít rozhodně tlačit. Bude chtít tlačit. Možná to bude tlačit hodně na sílu. To je však i v mých kartách podobný přístup, abych tlačil a držel tlak i já. Uvidíme. Je to jedno. Jsem připravený, teď už není o čem.”
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *