Jak dopadl KSW protest za kop na hlavu? Udělal zkušený rozhodčí Goddard chybu?

Populární polský ringový rozhodčí Piotr Michalak byl hostem nedávného polského podcastu MMA Studio, kde vyvracel  verdikt titulového zápasu Jakub Wikłacz vs Sebastian Przybysz 4, který se odehrál na galavečeru KSW 86 ve Vratislavi a skončil poněkud kontroverzně. Tým Sebastiana Przybysze podal protest proti výsledku. Jak dopadl?

Tohle Pereira neuvidí rád! Jiří Procházka vyrazil na ledový kemp za UFC veteránem

Titulový duel mezi Wiklaczem a Przybyszem však neskončil tak, jak jsou fanoušci MMA zvyklí. Jakub Wikłacz totiž ve čtvrtém kole vyslal kop do hlavy Sebastiana Przybysze, po kterém už druhý jmenovaný nebyl schopen v zápase pokračovat. Rozhodčí Marc Goddard se nakonec rozhodl odečíst Wikłaczovi dva body z bodovacích karet a vyhlásit technické rozhodnutí, z něhož se v souboji současného šampiona s Przybyszem vyklubala remíza. Wiklacz tedy zůstal šampionem a Przybyszův tým podal protest.  

V reakci na protest je důležité objasnit, co je úmyslný faul a co je neúmyslný faul. Pozice na zemi, v níž se Przybysz nacházel, je nesporná, samotná technika byla Marcem Goddardem rovněž považována za nedovolenou. Sporný je výklad rozhodčího, zda se jednalo o úmyslně provedený faul, nebo zda kop zasáhl hlavu náhodně. Podle Marca Goddarda Sebastian Przybysz zahajoval vstávání, byl v pohybu, a proto se očekávalo, že kop zasáhne v době, kdy už bude stát Przybysz na nohou, a také mohl zasáhnout jinou část těla, kterou pravidla povolují. To byl také důvod, proč byl faul posouzen jako neúmyslný a proč Wiklacz nebyl diskvalifikován.
„Je to úmyslný faul, a pokud bojovník nemůže pokračovat v zápase, je to diskvalifikace. Kdyby Sebastian řekl, že může bojovat, tak ok, odebereme Jakubovi dva body a budou bojovat dál. Ale k takové situaci nedošlo,“ řekl k situaci polský rozhodčí Piotr Michalak.

Oficiální stránky KSW zveřejnily rozhodnutí o protestu, který podal tým Sebastiana Przybysze po jeho zápase s Jakubem Wiklaczem. Komise, která posuzovala podaný protest, pracovala ve složení Tomasz Bronder, Lukasz Bosacki a Anders Ohlsson. Všichni tři rozhodli, že pouze Marc Goddard měl právo prohlásit daný faul za úmyslný či neúmyslný.
„Zde se dostáváme ke slovnímu spojení „podle posouzení rozhodčího“. Byl tento pohyb dostatečně významný pro rozhodnutí o přesném kopu na hlavu, nebo ne? Podle názoru rozhodčího Marca Goddarda ano. V tomto případě rozhodčí Marc Goddard usoudil, že Przybysz se začal zvedat, Wikłacz provedl kop, který v zápalu boje vyústil ve faul. Rozhodnutí rozhodčího by proto mělo být potvrzeno a výsledek by měl zůstat stejný.“

„Po přečtení protestu a videozáznamu ze zápasu večera na KSW 86 jsem shledal, že neexistují žádné důvody pro změnu verdiktu z technického rozhodnutí (jednomyslná remíza) na diskvalifikaci,“ napsal rozhodčí Lukas Bosacki.  „V situaci faulu, po kterém faulovaný bojovník nemůže pokračovat v zápase (lékařské rozhodnutí), je to rozhodčí, který je rozhodčím v kleci, kdo posuzuje, zda byl faul úmyslný nebo neúmyslný. Žádný jiný rozhodčí, zástupce komise, supervizor, organizátor, manažer, trenér atd. nemá právo toto posouzení za rozhodčího v kleci provést.“

 
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *