Ivan Buchinger vs Vojto Barborík: Podrobná Analýza

Ivan Buchinger vs Vojto Barborík
Už dnes nás čeká turnaj OKTAGON 27, kterému vévodí titulová bitva Ivan Buchinger vs Vojto Barborík. Vlastně polo-titulová, protože s ohledem na nesplnění váhového limitu může titul šampiona získat jen Buki. Jaký průběh a výsledek očekávat? To se dozvíte v Honzově podrobné analýze.
Buchinger a Novotný reagují na Barboríkovo nesplnění váhy

1) Buchingerův styl

Tak pojďme na výčet (via Sherdog): 37-8, 24 submisí

Rear-nakedchoke 11x, Anaconda choke 2x, North-south choke, d’Arce choke, Ninja choke, Bulldog choke, Armbar 3x, scarfhold armlock, triangle armbar, reverzní triangl a gilotina.

Ninja choke, také nazývaný jako Jake Ellenberger choke. Jde v podstatě o d’Arce čistě kolem soupeřova krku.

Scarfhold armlock (Dostálová vs Krajčovič)

Na tuhle školáckou kravatu – Bulldog choke, v roce 2008 ukončil Buchinger pozdějšího UFC zápasníka Taisumova.

Takto široký repertoár submisí nastiňuje i Buchingerův oportunistický styl. Známe hromadu bojovníků s jednou dominantní submisí a další hromadu takových, kteří v zápasech střídají dvě až tři. Ale jakmile dosáhnete roky tréninku takového přehledu jako Ivan, vidíte příležitosti na sto honů a vybíráte to, co se zrovna nejvíce hodí.

Někdy při bránění takedownu, jindy když se protivník pokouší přecházet guard. Záda soupeře může mít i tři sekundy po nenápadném lowkicku.

Rony kopne lowkick bez přípravy a Buchinger zachytává. Přechytí si na hluboký underhook a podráží stojnou nohu.

Lowkick je technika, kterou byste měli v tomto zápase bedlivě pozorovat.

Vidím velkou podobnost mezi stylem Ivana Buchingera a šampiona lehké váhy UFC Charlese Oliveiry. Oba jsou komplexní zemaři, kteří si díky jistotě na zemi začínali víc a víc dovolovat v postoji. Jakmile nemáte nejmenší obavu z přesunu zápasu na podlahu, můžete popustit uzdu fantazii a začít být kreativní.

Buchinger je daleko od soupeře. Prostřižením nohou ve vzduchu pokryje vzdálenost, mění postoj a kope zadní headkick.

Podobně “rozevláté“ útoky si nemůže dovolit bojovník se špatnou zemí.
2) Barboríkův styl

Analýzu trochu ovlivnil fakt, že organizace KSW nepřidává až na výjimky na internet zápasy. Poslední utkání s Krzysztofem Klaczekem si pamatuji jen matně jako boj na zemi, při němž Barborík nastolil na zemi vysoké tempo a postupně Poláka zpomaloval. Technickými přechody a dominantní poziční hrou prokládanou tvrdým ground and poundem nakonec vytvořil prostor pro submisi a tak zdolal zkušeného grapplera ve vlastní disciplíně.

Barborík má odlišný styl boje na zemi, než Buchinger. Nemá tak rozmanitý styl, přicházel na pro něj nejvhodnější techniky a ty vypiloval k dokonalosti. Nejpreferovanějšími technikami jsou rear-naked a arm triangle choke. Boj na zemi jsem rozebíral podrobněji v pozdější fázi článku.

Takedown z ohromné dálky ulehčen krásnou změnou směru. V momentě, kdy Barborík chytí nohu za kolenem, přichází často začátek konce.

Barborík zaklinčuje a naznačí trhnutí doleva. Goncalvez se zpevní a okamžitě letí na druhou stranu.

Horní kontrolu umí Barborík protivníkům znepříjemnit. Celou dobu vyvíjí extra tlak hlavou, ramenem, nebo předloktím.

Loket do lebky je velmi efektivní technika na přechod do mountu.
3) Boj na zemi

Střet natolik kvalitních grapplerů se špatně předpovídá. Osobně si představuji, že Barborík bude preferovat dominantní poziční hru, při které sebou nenechá hnout, bude takzvaně betonovat. Během toho bude trpělivě vyhlížet přechody do ještě výhodnějších pozic, posouvat se centimetr po centimetru a případně natrefovat důrazné údery. Jakožto lepší wrestler musí tedy sám iniciovat přechod na zem a skončit nahoře. Musí dát pozor během takedownu a první vteřinu na zemi. Tou dobou se vyvíjí spousta energie, kterou může Buchinger využít k přetočení.

Buchinger brání takedown, na zlomek sekundy končí ve spodní pozici a hned přetáčí. Ihned zamyká ninja choke a zápas je u konce.

Horní halfguard. Barboríkův levý underhook udržuje diagonální kontrolu (soupeřovy levé nohy a pravé ruky) a stabilizuje pozici.

4) Délka zápasu

Buchinger naráží na nástupy do submisí při přechodech z pozice do pozice. Pokud při nich techniku ideálně nezavře, může její hrozbu použít k přetočení. Co je ale na takovém přístupu pro Buchingera nejpříznivější? Vydaná energie, zmiňoval jsem totiž Ivanovu schopnost docházet pro submise v šampionských kolech.

Na domácí scéně okusila šampionská kola jen hrstka bojovníků. Laikům to nemusí připadat jako natolik zásadní změna, nicméně představte si, že jste dali do úvodních kol většinu svých sil a zbývá 2:30 třetího kola. Buďto jste dvě a půl minuty od konce, nebo teprve v polovině souboje o titul. To je nepředstavitelný rozdíl.

Pětadvacetiminutová bitva vyžaduje opravdu nadlidskou kondici a Ivan Buchinger už se na ni připravoval mockrát. Bojoval v titulových utkáních napříč Evropou a nejednou odcházel jako vítěz. Neuvěřitelný je fakt, že v kariéře hned 4x zvítězil ve 4. kole. Jednou zvítězil po pěti kolech na body. To je u domácích bojovníků něco nevídaného a ukazuje to schopnost perfektního rozložení energie.

V kleci bude Barborík vypadat větší, než Buchinger. Má velmi kvalitní wrestling a v úvodu zápasu by měl mít viditelně víc hrubé síly. Právě v prvním a druhém kole vidím jeho největší naděje, po třech kolech vyhrál v kariéře zatím pouze jednou.

Všeobecně mu bude vyhovovat zápas v nižším tempu, zatímco Buchingerovi se hodí být možná co nejaktivnější. Co jsem říkal o přístupu k boji na zemi, se přenáší i do postoje. Boj na dlouhou vzdálenost ve stylu technika za techniku sedí spíše Barboríkovi, protože si může mezi kombinacemi dopřávat resety a vydýchat se. Takže zjednodušeně: Čím delší zápas, tím lépe pro Buchingera.

5) Klíč k vítězství –Buchinger

Doposud jsem se nezaobíral včerejším dramatem na váze. Extrémní dehydratace organismu má pochopitelně vliv na výkonnost druhý den. Bojovníci se často diví, že přišli ve druhém kole o kondici přesto, že poslední měsíc tréninků se cítili jako nadlidi. Tělo bohužel nepřesvědčíte a může vás zradit v nejhorší okamžik.

Na Buchingerovi je dostat utkání do vysokých obrátek, donutit Barboríka zatínat svaly, zapojit co nejvíc síly a ideálně mu trefovat tělo.

Při velkém tlaku může Buchinger prosadit thajský klinč.

6) Klíč k vítězství – Barborík

Vojto Barborík by měl mít v utkání značnou velikostní výhodu. Má výrazně větší torzo a i o něco delší končetiny. Rozdílovým faktorem by mohlo být právě nepříjemné ground and pound, jímž připravuje další počínání na zemi. Nedivil bych se, kdyby chtěl Buchinger zpočátku zůstat na nohou a měl z Barboríkovy země respekt.

Buchinger má kvalitní box na krátkou vzdálenost, i když mu soupeř ponechá prostor. Proto by měl Barborík využít čerstvosti a za krátkou kombinaci schovat jeden z kvalitních takedownů a ten přetavit v horní kontrolu. Do pokračování zápasu si může vytvořit výhodu lokty do oblasti obočí a čela, které zamezí Buchingerovi ve výhledu. Barboríkovy největší šance vidím po trefení lokte, kdy kluzká krev ve spojení s potem pomůže v zavírání technik. Po trefení nepříjemných úderů bude i o poznání lehčí Buchingera polapit do submise. Když je při smyslech, bývá to téměř nemožné.


 

1 komentář na “Ivan Buchinger vs Vojto Barborík: Podrobná Analýza”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *